Blog

20.04.2020

Budownictwo przemysłowe

W artykule znajdziesz:

Budownictwo przemysłowe

Budownictwo przemysłowe

Przy ocenie wartości elementu jako przegrody termicznej należy w ogólnym przypadku brać pod uwagę 3 czynniki: opór przegrody przeciwko przenikaniu ciepła, jej zdolność akumulowania ciepła oraz odporność na zawilgocenie i przemarzanie (program uprawnienia budowlane na komputer).
W budownictwie przemysłowym przyjęta została przy projektowaniu przekryć dachowych zasada pomijania zagadnienia zdolności akumulacyjnej przekryć.

Uważa się, że przy równomiernym dopływie ciepła uzyskiwanym przy centralnym ogrzewaniu zbędne jest wyrównywanie tem peratury pomieszczeń za pomocą zdolności akumulacyjnych przegrody (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Należy też podkreślić, że zwiększenie zdolności akumulacyjnej przekrycia związane byłoby ze znacznym zwiększeniem jego ciężaru, co oczywiście wpływa bardzo niekorzystnie na wymiary i przekroje pozostałych elementów konstrukcji dachowej.
Pod względem własności termicznych przekryciom dachowym stawia się więc obecnie w praktyce wyłącznie wymagania zachowania określonego współczynnika przenikania ciepła. Jak wiadomo, współczynnik dla całej przegrody obliczony jest w oparciu o współczynniki przewodności cieplnej materiałów składowych, ustalone dla wilgotności ustabilizowanej w zwykłych warunkach użytkowania (uprawnienia budowlane).

W pracach naukowych, jakie zostały u nas ostatnio opublikowane ‘), zostało wykazane w jak wielkim stopniu zawilgocenie i przemarzanie w okresach zimowych zawilgoconych warstw pizegrody wpływają ujemnie na jej własności termiczne. Zjawisko to ma szczególnie wielkie znaczenie w przekryciach dachowych, które podczas budowy mogą być jako elementy poziome w znacznie większym stopniu aniżeli ściany narażone na zawilgocenie, a nawet i na całkowite nasiąknięcie wodą podczas opadów atmosferycznych. Należy to brać pod uwagę zarówno przy projektowaniu, jak i wykonaniu przekryć dachowych (program egzamin ustny).
Do wykonania prefabrykowanych przekryć dachowych używany jest wyjątkowo bogaty wachlarz materiałów budowlanych. Zgodnie z poz. 3.2 podstawowymi wytycznymi przy wyborze materiału powinny być:
a) uzyskanie jak najmniejszego ciężaru przekrycia,
b) zachowanie wymaganego współczynnika przenikania ciepła,
c) stosowanie materiałów o możliwie małej nasiąkliwości.

Materiały niepalne

Niezależnie od tego w ogromnej większości przypadków materiały przekryć dachowych powinny być niepalne, a w poszczególnych przypadkach również i kwasoodporne.
W praktyce w wielu przypadkach trudno jest uniknąć stosowania materiałów o znacznej nasiąkliwości. W razie konieczności ich zastosowania należy przewidzieć taką kolejność prac przy montażu przekrycia, która by zabezpieczyła przekrycie przed nasiąknięciem wodą w czasie opadów atmosferycznych.

Gazobetony są jedną z odmian betonów lekkich. Wykonywane są one z mieszaniny cementu, piasku mielonego i wody, do której dodawane są specjalne chemiczne środki gazotwórcze. Środki te wytwarzają w okresie wiązania masy betonowej pęcherzyki gazu i nadają przez to betonowi strukturę porowatą (opinie o programie).
Ciężary objętościowe gazobetonów używanych do celów izolacyjnych wahają się w granicach 300-h600 kG/m", gazobetonów zaś konstrukcyjnych - w granicach 600-f-1000 kG/ms. Niższe wytrzymałości betonów konstrukcyjnych stosowane są w blokach ściennych, wyższe w elementach zginanych.
W Polsce stosowany jest obecnie gazobeton, w którym środkiem gazo- twórczym jest proszek aluminiowy. Płyty przekryć dachowych, o których jest tu mowa, wykonywane są z tego właśnie rodzaju gazobetonu.
Płyty z gazobetonu cementowego przechodzą podobnie jak i inne wyroby z tego betonu, proces autoklawizacji, tj. naparzania w komorach wysokiego ciśnienia (autoklawach) przy wysokiej temperaturze. Ciężar objętościowy gazobetonu cementowego w płytach dachowych wynosi około 950 kG/m1, wytrzymałość zaś - około 30 kG/cm (segregator aktów prawnych).

Współczynnik przewodności cieplnej betonów gazowych o ciężarze objętościowym 950 kG nr zgodnie z normą PN B-03404 wynosi 0,26 kcal nrh°C. Na 1 m gazobetonu konstrukcyjnego zużywa się 285 kg cementu (marki 350) oraz 0,34 kg proszku aluminiowego. Nasiąkliwość gazobetonu cementowego jest bardzo duża ze względu na strukturę porów, co jest jego wielką wadą. Tak np. bloki ścienne badane w 1954 r. przez ITB miały przy ciężarze objętościowym 670 kG m:i nasiakliwość ciężarową 65,8%, zaś objętościową - 65,9 X 0,67 = 44,1% (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami