Blog

Piankowanie opaski ościeżnicy zdjęcie nr 2
28.10.2021

Cechy charakterystyczne asfaltów

W artykule znajdziesz:

Cechy charakterystyczne asfaltów

Piankowanie opaski ościeżnicy zdjęcie nr 3
Cechy charakterystyczne asfaltów

Wymienione cechy charakterystyczne asfaltów są wspólne również i dla paków pochodzenia węglowego, z torfu itp. Podanie zatem ścisłej definicji asfaltów i określenie różnic, które zachodzą między nimi a pakami, jedynie w oparciu o cechy fizyczne, nie jest możliwe (program uprawnienia budowlane na komputer).
Obecnie głównym źródłem asfaltu jest ropa naftowa.

Asfalty otrzymywane z ropy naftowej górują nad asfaltami naturalnymi nie tylko ilością, lecz również różnorodnością swych właściwości, liczbą gatunków oraz znacznie mniejszą zawartością popiołu.
Wszystkie asfalty, które stosuje się dziś w przemyśle izolacyjnym i drogowym, są czystymi asfaltami ponaftowymi lub mieszaninami asfaltów ponaftowych z asfaltami naturalnymi.
Zasadniczymi cechami asfaltów, którym zawdzięczają one swe zastosowanie do ochrony budowli przed wodą i wilgocią, są:
- hydrofobowość. Asfalt jest całkowicie nierozpuszczalny w wodzie i nie ulega zwilżaniu przez wodę (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Woda spływa z powierzchni asfaltu jak z dobrze natłuszczonego papieru;
- nieprzesiąkliwość dla powietrza i pary wodnej. Współczynnik dyfuzji pary wodnej wynosi dla asfaltu (analogiczny współczynnik dla polistyrenu wynosi 2,7-r-3,9* 10-8).

Jak z tego zestawienia wynika, dmuchanie i utlenianie asfaltu zwiększają nieznacznie jego przepuszczalność dla pary wodnej i dobrą przyczepność do materiałów budowlanych. Powłoka asfaltowa nałożona we właściwy sposób na powierzchnię betonu lub muru przylega do niej dobrze i stanowi szczelną przeponę nie dającą się oderwać i nie przepuszczającą wilgoci;
- zdolności wiążące.

Ziarna kruszywa otoczone asfaltem, przy odpowiedniej grubości otoczki, przy zagęszczaniu wiążą się ze sobą. Właściwość ta wykorzystywana jest przy robotach z asfaltu lanego i przyklejaniu papy (uprawnienia budowlane).
Występujące w przyrodzie asfalty są blisko spokrewnione z ropą naftową. Wskazuje na to fakt, że miejsca, gdzie występuje asfalt naturalny, leżą zawsze w pobliżu źródeł ropy naftowej, oraz chemiczne pokrewieństwo istniejące między ropą naftową a asfaltami naturalnymi. Również i asfalty otrzymywane z rop naftowych wykazują duże podobieństwo, tak fizyczne, jak i chemiczne, do asfaltów naturalnych (program egzamin ustny).

Asfalty naturalne

Przemiany, jakim musi ulec ropa naftowa, aby przejść w asfalt, polegają na utracie części lżejszych i lotnych oraz na procesach kondensacji, polimeryzacji i utleniania. Procesy te są przypuszczalnie ułatwiane względnie przyśpieszane przez obecność gliny koloidalnej, piasku i wody, z którymi ropa naftowa tworzy emulsje łatwo ulegające dalszym przemianom.
W asfaltach naturalnych stwierdzono ponadto obecność wanadu, co przy znanych własnościach katalitycznych tego pierwiastka potwierdza hipotezę, że asfalty naturalne pochodzą z ropy, której składniki uległy katalitycznej polimeryzacji i oksydacji (opinie o programie).

Asfalty naturalne występują w złożach o różnej zawartości czystego asfaltu, tj. składników rozpuszczalnych w dwusiarczku węgla. Złoża najbogatsze w czyste asfalty znajdują się w Selenizzy (Albania) (81,6% asfaltu rozpuszczalnego w CS2), w Zakaukaziu (Rosji), gdzie spotyka się złoża asfaltu naturalnego zawartości do 96% składników rozpuszczalnych, w Syrii, gdzie znane są złoża o zawartości do 99% asfaltu i wiele innych (segregator aktów prawnych).
W Ameryce Północnej występują w wielu stanach złoża asfaltów naturalnych o zawartości 60^-80% rozpuszczalnego bitumu (Kentucky, Kalifornia, Oregon). W Ameryce Środkowej znane są złoża meksykańskie, a w Wenezueli jezioro asfaltowe Bermudez oraz szereg innych.

Spośród wielkiej ilości znalezisk asfaltów naturalnych najbardziej znany jest asfalt naturalny trynidadzki, występujący w słynnym jeziorze asfaltowym na wyspie Trynidad. Asfalt ten powstał przypuszczalnie przez zmieszanie się asfaltu pierwotnego z mułem z wulkanu błotnego przy współdziałaniu wody gazu ziemnego o wysokim ciśnieniu, co spowodowało wysokie rozdrobnienie składników mineralnych zawartych w asfalcie (promocja 3 w 1)..

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Piankowanie opaski ościeżnicy zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Piankowanie opaski ościeżnicy zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Piankowanie opaski ościeżnicy zdjęcie nr 8 Piankowanie opaski ościeżnicy zdjęcie nr 9 Piankowanie opaski ościeżnicy zdjęcie nr 10
Piankowanie opaski ościeżnicy zdjęcie nr 11
Piankowanie opaski ościeżnicy zdjęcie nr 12 Piankowanie opaski ościeżnicy zdjęcie nr 13 Piankowanie opaski ościeżnicy zdjęcie nr 14
Piankowanie opaski ościeżnicy zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Piankowanie opaski ościeżnicy zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Piankowanie opaski ościeżnicy zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami