Blog
Celuloza
W artykule znajdziesz:
Celuloza
Reakcje na celulozę. Roztwór jodu z chlorkiem cynku (chlor-cynk-jod) sporządza się rozpuszczając metaliczny jod w nasyconym roztworze chlorku cynku; jod należy wprowadzać do roztworu w nadmiarze (program uprawnienia budowlane na komputer). Odczynnik ten, wprowadzony do obserwowanego pod mikroskopem preparatu, powoduje pęcznienie błony komórkowej i zabarwienie celulozy na kolor niebieskofioletowy. Zabarwienie nie występuje, jeśli celuloza zawiera większą ilość domieszek.
Preparat nasyca się wodnym roztworem jodu w jodku potasu (Vs% jodu + lVs% jodku potasu).
Następnie umieszcza się go na szkiełku podstawowym i zadaje stężonym kwasem siarkowym (2 części kwasu siarkowego + 1 część wody). Pod wpływem kwasu siarkowego celuloza silnie pęcznieje i barwi się z jodem na niebiesko (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Karmin ałunowy jest to 10-procentowy roztwór karminu w stężonym roztworze ałunu potasowego. Odczynnik sporządza się rozpuszczając 1 g karminu i 10 g ałunu potasowego w 200 cm wody destylowanej; do roztworu należy dodać nieznaczną ilość krystalicznego tymolu lub 1 % kwasu salicylowego. Tak przygotowany odczynnik barwi celulozę na kolor czerwony (uprawnienia budowlane).
Zieleń jasna (barwnik) barwi celulozę na kolor jasnozielony. Odczynnik przygotowuje się rozpuszczając 1 g zieleni jasnej w 100 cm 75-procentowego alkoholu etylowego.
Płyn Schweitzera otrzymuje się działając amoniakiem na metaliczną miedź w obecności powietrza.
Odczynnik ten rozpuszcza celulozę, nie rozpuszcza natomiast błon skorkowaciałych. Poza tym rozpuszcza celulozę kwas chromowy.
Czerwień Kongo barwi celulozę na czerwono (program egzamin ustny).
Reakcje na ligninę. 1. Floroglucyna z kwasem solnym barwi zdrewniałe błony na kolor czerwony, błony niezdrewniałe oraz zawartość komórek pozostają nie zabarwione.
Odczynnik przygotowuje się rozpuszczając 10 g floroglucyny w 100 g 75-procentowego alkoholu etylowego. Preparat umieszcza się na jedną minutę we floroglucynie, po czym wkłada się go w kroplę stężonego kwasu solnego (kwas dymiący, o stężeniu około 30%). Ze względu na niebezpieczeństwo uszkodzenia soczewek mikroskopu przez znajdujący się w preparacie kwas solny, należy preparat starannie zabezpieczyć szkiełkiem nakrywkowym i oglądać go pod małymi powiększeniami (opinie o programie).
Floroglucyna
Floroglucyna daje ligninie zabarwienie przejściowe. Reakcja ta może być stosowana w skali półtechnicznej dla określenia zawartości ligniny w celulozie lub w papierze.
Zieleń jodowa barwi zdrewniałe błony na kolor zielony lub brudnozielony. Odczynnik przygotowuje się w następujący sposób: 1 g zieleni jodowej rozpuszcza się w 100 g 75-procentowego alkoholu etylowego. Otrzymany w ten sposób 1-procentowy roztwór alkoholowy rozpuszcza się przed użyciem w 10-krotnej ilości wody destylowanej (segregator aktów prawnych).
Celem wyraźnego wyodrębnienia i zróżnicowania błon zdrewniałych i niezdrewniałych stosuje się barwnik mieszany, składający się w 9 częściach z karminu ałunowego (sposób przygotowania podano przy odczynnikach na celulozę) i w 1 części z nie rozcieńczonej wodą zieleni jodowej (1-procentowy roztwór alkoholowy); rolę rozpuszczalnika dla zieleni jodowej spełnia w tym wypadku karmin ałunowy. Pod działaniem barwnika mieszanego błony celulozowe barwią się na kolor czerwony, a błony zdrewniałe na kolor zielony.
a) Safranina w 1-procentowym roztworze wodnym barwi zdrewniałe błony na kolor intensywnie czerwony; daje trwałe zabarwienie preparatu.
b) Chlor-cynk-jod barwi tkanki zdrewniałe na kolor żółty (promocja 3 w 1)..
Reakcja na suberynę. Do wykrycia suberyny w skorkowaciałych błonach stosuje się Sudan III. Barwnik rozpuszcza się w ilości 0,01 g w 5 cm:l 90-procentowego alkoholu, po czym dodaje się do roztworu taką samą ilość gliceryny. Przygotowany w ten sposób odczynnik barwi skorkowaciałe błony na czerwono. Skorkowaciałe tkanki barwią się na żółto w stężonym ługu potasowym (KOH).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32