Blog

16.05.2022

Cewka wibratora

W artykule znajdziesz:

Cewka wibratora

Przy uruchamianiu dozownika otwiera się zamknięcie wlotowe i materiał usypuje się do zasobnika wagowego. Przy tym odchyla się strzałka wskaźnika tarczowego i wskaźnik z ekranem stalowym, zamocowanym na przeciwległym do strzałki końcu osi wskaźnika tarczowego. Wskaźnik ten przy poruszaniu się przechodzi między odpowiednim stykiem rtęciowo-magnesowym i stałym magnesem ustawionym na wprost tego styku. Przy tym strumień magnetyczny, zamykając się poprzez styk i stalowy ekran, włącza selenoid klapy elektropowietrznej (sterującej cylindrem pneumatycznym zasuwy wlotowej) i klapa zamyka się (program uprawnienia budowlane na komputer).

Schemat działania automatycznego dozownika wagowego o działaniu ciągłym. Materiał z zasobnika doprowadzany jest nieustannie podajnikiem korytowym na przenośnik wagowy 4 i z niego na taśmowy przenośnik rozdzielczy 5. Dokładność dozowania zabezpiecza się pozycją dźwigni wahadłowej 6 (z równoważącym obciążnikiem 7) mechanizmu wagowego i napięciem na cewkach 2 wibratora, regulowanym czujnikiem-indykatorem 9 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przy nadmiernym obciążeniu przenośnika cięgło 8 podnosi się, a czujnik nadaje impuls za pośrednictwem bloku 1 przyrządów automatyki, przez co zmniejsza się amplituda wahań korytka wibracyjnego 3. Materiał doprowadzany jest przy tym na przenośnik wagowy mniej intensywnie, a dźwignia wahadłowa 6 zajmuje ponownie pozycję poziomą. Przy zmniejszeniu ciężaru materiału na przenośniku układ automatyki powoduje wzrost napięcia na cewkach wibratora i strumień materiału zwiększa się. W ten sposób zapewnia się doprowadzanie w jednostce czasu ściśle określonej, z góry wyznaczonej ilości materiału (uprawnienia budowlane).

Cement i kruszywa

W wytwórniach poligonowych, dysponujących betoniarkami o pojemności do 165 1 zarobu (po wyładowaniu), cement i kruszywa dozuje się za pomocą urządzenia wagowego S-520, stanowiącego dozownik wielofrakcjo- wy z hydraulicznym czujnikiem wagowym, wartością podziałki skali 2 kg i dokładnością ważenia ± 1,5 kg. Oddzielnie waży się kubły wyciągu skipowego, kolejno napełniane składnikami betonu (program egzamin ustny).

Produkuje się również wielofrakcjowe dozowniki wagowe z ręcznym sterowaniem i hydraulicznym mechanizmem ważenia, ustawiane na stojaku obrotowym pod zasobnikami składników mieszanki betonowej. Po ich zważeniu operator obraca dozownik w kierunku wyciągu skipowego i wyładowuje materiały. Pojemność zasobnika wynosi 0,73 m3, a wartość najmniejszej podziałki skali - 5 kg (opinie o programie). Przy mieszaniu składników mieszanki betonowej należy zapewnić dokładne powlekanie zaczynem cementowym powierzchni ziaren kruszywa i równomierne rozmieszczenie zaprawy w masie grubego kruszywa. W rezultacie mieszanka powinna uzyskać taką jednorodność, przy której będzie miała w całej swej masie jednakowy skład i równomierne rozmieszczenie wszystkich składników. Dla osiągnięcia tego cząsteczki materiałów tworzących mieszankę powinny przy jej mieszaniu wielokrotnie przemieszczać się po skomplikowanych i przecinających się torach (segregator aktów prawnych).

Jak wiadomo, składniki mieszanki ze zwiększoną zawartością wody i spoiwa mieszają się znacznie łatwiej niż mieszanki gęstoplastyczne i chude, wskutek mniejszych sił przyczepności cząsteczek i mniejszego tarcia między nimi. Składniki mieszanek gruboziarnistych mieszają się łatwiej niż drobnoziarnistych, ponieważ ziarna drobne przy zwilżaniu łatwiej zbrylają się, co utrudnia przemieszczanie się każdego z nich z osobna. Prócz tego przy mieszaniu składników mieszanki betonowej następuje pochłanianie spoiwa przez kruszywo, które będzie najgłębsze przy nieustannej zmianie pochłanianej błonki spoiwa; zachodzi przy tym nieprzerwany proces reakcji wymiany anionów i kationów z równoczesnym zwiększeniem adsorpcji spoiwa (promocja 3 w 1). W mieszarkach wolnospadowych (grawitacyjnych) w wyniku tych reakcji następuje równowaga pomiędzy anionami i kationami adsorbowanej błonki z przemianą zolu w żel i proces adsorpcji przerywa się. Konieczna do spotęgowania adsorpcji zmiana błonki możliwa jest tylko przy burzliwym ruchu składników w procesie mieszania.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami