Blog
Charakter pracy
W artykule znajdziesz:
Charakter pracy
Z uwagi na specjalny charakter pracy tych konstrukcji stosunkowo dużo miejsca poświęcono obliczeniom i wymiarowaniu (program uprawnienia budowlane na komputer). Dla poszczególnych typów przekryć podano założenia, praktyczne i najbardziej efektywne metody obliczeń oraz gotowe zależności potrzebne przy projektowaniu. Jedynie w przypadku kilku problemów z zakresu powłok obrotowych ograniczono się do podania tylko ostatecznych zależności bez założeń obliczeniowych.
Omówiono zagadnienia związane z projektowaniem jedynie konstrukcji przekrycia - a więc elementów powłokowych lub tarczowych współpracujących ze składowymi innymi elementami charakterystycznymi dla rozpatrywanego przekrycia. Nie omówiono natomiast współpracy przekrycia z konstrukcją podpierającą, wspólnej ich pracy na niektóre rodzaje obciążeń (np. na obciążenia wiatrem) itp., gdyż zagadnienia te są związane z rodzajem konstrukcji wsporczej hali, stosowanych połączeń elementów, usztywnienia hali, a więc z zagadnieniami związanymi z budownictwem halowym. Tarczownice są to cienkościenne, przestrzenne dźwigary powierzchniowe, złożone z elementów płaskich, monolitycznie połączonych wzdłuż krawędzi (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Racjonalne ukształtowanie i połączenie płaskich elementów płytowych w tarczowy ustrój przestrzenny pozwala na pełniejsze wykorzystanie cech wytrzymałościowych betonu przy stosunkowo niskim zużyciu stali.
W zależności od przeznaczenia i ukształtowania tarczownicy poszczególne jej elementy pracują w różnych warunkach. W konstrukcjach przekryć dachowych znalazły zastosowanie przede wszystkim tarczownice pryzmatyczne.
W tarczownicach tego typu można wyodrębnić trzy zasadnicze elementy konstrukcyjne:
a) cienkie tarcze-płyty,
b) przepony poprzeczne,
c) podłużne elementy brzegowe (skrajne i pośrednie).
Odległość między przeponami nazywamy rozpiętością lub długością tarczownicy (uprawnienia budowlane).
Odległość w kierunku poprzecznym
Odległość w kierunku poprzecznym, między elementami brzegowymi lub pachwinowymi la, nazywamy szerokością fali. W zależności od stosunku długości tarczownicy do wymiarów przekroju poprzecznego kształtuje się rola i charakter pracy poszczególnych elementów. W związku z tym - pod względem konstrukcyjnym - dzielimy tarczownice na długie i krótkie.
Biorąc pod uwagę wszelkie możliwe odmiany przekroju poprzecznego trudno jest określić dokładną granicę między nimi (program egzamin ustny).
W związku z tym często wprowadza się pojęcie długości pośredniej.
Tarczownice krótkie charakteryzują się przewagą działania płytowego nad działaniem tarczowym, a podstawowym kierunkiem ich pracy jest kierunek poprzeczny. Ugięcia płyt między krawędziami są w tym przypadku większe niż ugięcia krawędzi między przeponami (opinie o programie).
W tych warunkach tarcze pracują podobnie, jak płyta ciągła, podparta wzdłuż krawędzi, w której reakcje podporowe powstają wskutek działania tarczowego. Reakcje te są bezpośrednią przyczyną powstania naprężeń normalnych w kierunku poprzecznym.
Tarczownice długie, najczęściej stosowane w konstrukcjach przekryć dachowych, charakteryzują się tym, że zarówno względne przemieszczenia punktów tarczownicy, jak również ugięcia płyt między krawędziami są małe w stosunku do bezwzględnych przemieszczeń punktów krawędzi. Podstawowym kierunkiem ich pracy jest kierunek podłużny, a działanie tarczowe przeważa nad działaniem płytowym. W tych warunkach tarczownica pracuje podobnie, jak belka oparta na przeponach (segregator aktów prawnych).
Założenie takie możliwe jest w przypadku, gdy zapewniona jest niezmienność przekroju poprzecznego, oraz gdy wymiary tarcz pozwalają na przyjęcie liniowego rozkładu naprężeń.
W tarczownicach o długości pośredniej trudno jest wskazać główny kierunek pracy. Oddziaływania tarczowe i płytowe są tu wielkościami tego samego rzędu.
Szerokość fali tarczownicy przyjmuje się zwykle w granicach t2 ^ lO-f-12 m przy wysokości f ^ 0,1 lv Na szerokość fali składa się 2-J-3 tarcze o grubości t = 6-r-lO cm i wysokości d ^ 20-J-30 t. Przy większych wysokościach stosuje się żebrowanie tarczy w kierunku poprzecznym (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32