Blog

Zjawisko analfabetyzmu zdjęcie nr 2
05.05.2022

Charakterystyka propagacji

W artykule znajdziesz:

Zjawisko analfabetyzmu zdjęcie nr 3
Charakterystyka propagacji

Drgania wzbudzane w źródle propagują się ruchem falowym przez ośrodki, jako fale. Rozważane przez nas ośrodki to podłoże gruntowe, powietrze i różne konstrukcje (program uprawnienia budowlane na komputer). Np. wstrząsarka posadowiona na żelbetowym fundamencie blokowym poprzez zmienne w czasie obciążenie wzbudza drgania w fundamencie, drgania te dochodzą do podłoża, na którym fundament jest oparty i wzbudza drgania tego podłoża rozchodzące się we wszystkich kierunkach; te fale w podłożu dochodzą do obiektu odbierającego drgania "odbiornika" (np. do fundamentu budynku) i przekazują się poprzez fundament na cały budynek, który drga. Drgania budynku mają swą postać, która zależy od jego właściwości dynamicznych. Przy wzbudzeniach typu sejsmicznego lub parasejsmicznego postacie tych drgań są bliskie postaciom drgań własnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Tak więc najważniejszym elementem rozważanego procesu po wzbudzeniu drgań jest ich propagacja zależna od ośrodka, w którym to następuje i ew. przeszkody, które muszą pokonać na swej drodze i związane z tym straty energii. Do oceny propagacji potrzebne są następujące dane:

  1. Rodzaj i prędkość propagacji przez ośrodki, a więc przez podłoża o różnych składach i konsystencjach, przez konstrukcje z betonu, muru, stali (uprawnienia budowlane).
  2. Straty energii (dysypacja) w miejscach kontaktowych, przejście ze źródłado ośrodka propagacji, przejście z ośrodka na odbiornik. Tu zwykle chodzi o zmiany wynikające z tzw. interakcji podłoża z budowlą (soilstructure interaction).
  3. Dysypacja energii w czasie propagacji (absorpcja) i tłumienie drgań w danym ośrodku (program egzamin ustny).

Straty energii przy przejściu przez naturalne lub sztuczne przeszkody na które natrafiają fale przy propagacji. Przeszkody takie mogą być umieszczone celowo, właśnie aby zmniejszyć drgania. Ruch falowy wywołany w podłożu przez źródło drgań wymaga krótkiego objaśnienia dla przyjmowanych ogólnie założeń (opinie o programie).

Ruch falowy

Przyjmuje się, że fale te (przemieszczenia okresowo zmienne w czasie) są sprężyste, czyli nie pozostawiają żadnych zmian trwałych w ośrodku propagacji, który znów, w uproszczeniu przyjmuje się jako przestrzeń (lub półprzestrzeń) ciągłą, sprężystą, izotropową, jednorodną. Jeśli jest ona uwarstwiona, to poszczególne warstwy spełniają te założenia a styk jest ciągły i regularny (segregator aktów prawnych).

Ze względu na możliwość superpozycji wypadkowej wykres drgań może składać się z wielu nałożonych na siebie przebiegów o różnych amplitudach (a), częstotliwościach (co) i fazach (<p). Odwrotnością superpozycji kilku przebiegów harmonicznych jest analiza harmoniczna przebiegu, z której otrzymuje się właśnie te składowe drgania harmoniczne. Analizę wykonuje się wg programów komputerowych, podobnie jak i tzw. analizę spektralną.

Ze względu na rodzaj generacji dzielimy fale na podłużne i poprzeczne (ścinające). Przy falach podłużnych następuje jakby zmiana objętości ośrodka, przy falach poprzecznych zmiana postaci. Najważniejszą charakterystyką fal jest ich prędkość, która zależy od gęstości ośrodka p oraz stałych: sprężystości E (moduł Younga) i v (liczba Poissona). Prędkości fal podłużnych vL i fal poprzecznych uT wynoszą teoretycznie uproszczeniu traktujemy jako niezależne od siebie. Tak więc można przyjąć, że budynek przy małym rzucie poziomym (do 20 m) i przy długości fali większej od tego wymiaru jest wzbudzany kinematycznie ruchem podłoża w kierunkach poziomym i pionowym (promocja 3 w 1).

Można więc podzielić budynki na takie, których odbiór drgań można określić poprzez drganie jednego punktu (fundamentu) i na takie, których odbiór drgań wymaga znajomości drgań w kilku punktach fundamentu i to zarówno poziomych jak i pionowych. Należą tu budynki o dużych wymiarach w rzucie, budowle liniowe (np. mosty), budowle o kształcie nietypowym. Przypadki te powinny być rozważane indywidualnie.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Zjawisko analfabetyzmu zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Zjawisko analfabetyzmu zdjęcie nr 5
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Zjawisko analfabetyzmu zdjęcie nr 8 Zjawisko analfabetyzmu zdjęcie nr 9 Zjawisko analfabetyzmu zdjęcie nr 10
Zjawisko analfabetyzmu zdjęcie nr 11
Zjawisko analfabetyzmu zdjęcie nr 12 Zjawisko analfabetyzmu zdjęcie nr 13 Zjawisko analfabetyzmu zdjęcie nr 14
Zjawisko analfabetyzmu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Zjawisko analfabetyzmu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Zjawisko analfabetyzmu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami