Blog
Ciężar objętościowy betonu układanego
W artykule znajdziesz:
Ciężar objętościowy betonu układanego sposobem wibracyjnym waha się w granicach od 2300 do 2350 kG/cm3, a betonu układanego ręcznie od 2250 do 2280 kG/cm3. Skurcz k-betonu jest tym większy, im większa jest w nim zawartość szkła wodnego. Średnia wartość skurczu liniowego k-betonu wynosi 0,019% (program uprawnienia budowlane na komputer). Współczynnik cieplnej rozszerzalności liniowej równy jest 0,000008.
Przewodność cieplna k-betonu waha się od 0,7 do 1 kcal/m • godz.° C. Wodoodporność k-betonu zależy od ilości fluorokrzemianu sodowego, wchodzącego w jego skład. Przy zawartości 15% fluorokrzemianu w stosunku do ciężaru szkła wodnego po 10-15 dobach twardnienia w temp. 18-20cC k-beton staje się odporny na działanie wody. Jeżeli temperatura twardnienia wynosi 60 - 100°C, k-beton staje się wodoodporny po upływie 1-2 dób. Wpływ działania wody na wytrzymałość k-betonu sporządzonego na szkle wodnym o module 2,66 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przepuszczalność kwasów k-betonu zależy od* granulacji, składu i rodzaju wypełniacza oraz od dokładności ułożenia betonu podczas robót itp. K-beton jest bardziej przepuszczalny dla kwasu solnego i roztworów jego soli, mniej dla kwasu azotowego, a jeszcze mniej dla kwasu siarkowego. Im mniejsze jest stężenie kwasu, tym bardziej przenika on do k-betonu. Dla betonu o stosunku wypełniaczy 1:1:2 współczynnik przenikania powietrza wynosi 0,1597, a S02-€,1755 1/m • godz przy zachowaniu różnicy ciśnień 1 mm Hg (uprawnienia budowlane).
Krzywa uziarnienia
K-beton jest odporny na działanie wszystkich kwasów mineralnych o dowolnym stężeniu (z wyjątkiem kwasu fluorowodorowego), na działanie większości gazów (HC1, Cl2, C02, N203 i innych) oraz na działanie soli kwasów mineralnych (o odczynie kwaśnym). W tablicy 37 podano wytrzymałość mechaniczną k-betonu po obróbce kwasem siarkowym (program egzamin ustny). K-beton nie jest odporny na działanie ługów i roztworów soli o charakterze zasadowym oraz na działanie wyższych kwasów tłuszczowych (kwasu oleinowego i palmitynowego). Dobranie składu betonu kwaso odpornego. Aby otrzymać k-beton o maksymalnej gęstości i wytrzymałości, należy odpowiednio dobrać uziarnienie napełniaczy wchodzących w jego skład (opinie o programie).
Dla oceny jakości otrzymanej mieszaniny wypełniacza posługujemy się tzw. krzywymi uziarniania, które można wykreślić na podstawie analizy sitowej danej mieszaniny wypełniaczy. Odkładając na osi odciętych wymiar sit użytych kolejno do przesiewania wypełniacza, a na osi rzędnych ilość wypełniacza pozostałego na sicie, otrzymamy krzywą, która wyraża stosunek pomiędzy poszczególnymi frakcjami wypełniacza. Stosunek ten w „idealnej“ mieszaninie powinien być taki, aby drobne ziarna wypełniały puste miejsca między ziarnami grubszymi, co daje beton o maksymalnej wytrzymałości. Krzywa uziarnienia dla takiego „idealnego” wypełniacza jest tzw. właściwą krzywą uziarnienia (krzywą Bolomeya) (segregator aktów prawnych).
Prawidłowość doboru mieszaniny wypełniacza określa się przez porównanie krzywej uziarnienia danej mieszaniny wypełniacza z właściwą krzywą uziarnienia. W ten sposób można dobrać stosunek poszczególnych frakcji wypełniacza. Równomierne wznoszenie się krzywej charakteryzuje prawidłowość dobranego stosunku między frakcjami.
W praktyce okazało się, że krzywe przesiewu powinny leżeć nieco powyżej właściwej krzywej. Krzywe znajdujące się powyżej właściwej krzywej uziarnienia odpowiadają składowi wypełniacza przyjętemu na podstawie wielokrotnych badań laboratoryjnych o stosunku między wypełniaczem pyłowym (mączką), piaskiem a tłuszczem wynoszącym 1:1:1 oraz 1:1:2 (promocja 3 w 1).
Przy określaniu konsystencji betonu przede wszystkim należy przestrzegać, aby układany beton stanowił jednolitą nie rozdzielającą się masę bez nadmiaru szkła wodnego, które wpływa na pogorszenie jakości k-betonu. Ciekłosć (konsystencję) betonu mierzy się za pomocą stożka Abramsa (rozdz. III). Beton o opadzie równym zero nazywa się betonem ubijalnym; jeśli beton opada w granicach 0,8-1,5 cm. nazywa się półciekłym albo plastycznym, natomiast jeśli opad betonu przekracza 1,8 cm, to taki beton nazywa się ciekłym.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32