Blog

Konstrukcja nośna zdjęcie nr 2
01.12.2022

Stan konstrukcji układów usztywnionych

W artykule znajdziesz:

Konstrukcja nośna zdjęcie nr 3
Stan konstrukcji układów usztywnionych

Przy sprawdzaniu stanu konstrukcji wyznaczanie sił wywołanych krzywizną terenu nie zawsze jest potrzebne. Potrzeba wyznaczania sił zależy przede wszystkim od długości konstrukcji (segmentów) oraz sposobu usztywnienia układu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Stan konstrukcji układów usztywnionych w pełni ścianami wewnętrznymi można sprawdzać pomijając siły od nierównomiernych przemieszczeń podłoża, pod warunkiem że długości segmentów nie przekraczają, dla określonego promienia krzywizny terenu R0 i modułu odkształcalności podłoża E, wielkości podanych konstrukcja ścian i stropów spełnia warunki (10-6) oraz dodatkowo złącza poprzeczne stropów charakteryzują się zdolnością do przejęcia sił rozciągających nie mniejszą niż 40 kN/m. Jeżeli układ usztywniony jest dodatkowo częścią podziemną z uwagi na skręcanie, nośność na ścinanie złączy poziomych ścian zewnętrznych piwnic ze stropem i przeponą lub ławą nie może być mniejsza od 100 kN/m (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dla układów usztywnionych częścią podziemną niezbędne jest wyznaczenie sił w konstrukcji. Przy długościach segmentów nie przekraczających wartości można się ograniczyć jedynie do wyznaczenia sił działających w części podziemnej, stanowiących podstawę jej zwymiarowania (uprawnienia budowlane).

W przypadkach, gdy chcemy realizować większe długości segmentów, siły w konstrukcji musimy wyznaczać niezależnie od sposobu usztywnienia układu oraz zdolności poszczególnych elementów konstrukcji do przejęcia występujących w nich sił (program egzamin ustny).

Zewnętrzne ściany piwnic

Charakterystyczna dla realizowanych w Polsce budynków ściennych duża sztywność ścian poprzecznych i stropów na odkształcenie w płaszczyźnie pozwala przyjąć przy ocenie sił od zginania dwa istotne uproszczenia polegające na pominięciu różnic przemieszczeń poziomych u wzdłuż szerokości budynku, pominięciu różnic przemieszczeń pionowych v wzdłuż szerokości budynku. Ponadto przy ocenie sił działających na fundamenty można pominąć siły poziome T i momenty tnp. Pominięcie ich ze względu na stosunkowo małe przemieszczenia poziome fundamentu u i obroty <p nie prowadzi do istotnych błędów w ocenie sił wewnętrznych.

Przy scharakteryzowanych wyżej uproszczeniach można do obliczeń sił w układach usztywnionych wewnętrznymi ścianami podłużnymi przyjąć schemat ramowy (opinie o programie). W schemacie tym słupy, scharakteryzowane dwoma charakterystykami sztywnościowymi: na zginanie (.EI)S i siły podłużne (EF)S} stanowią odwzorowanie fragmentów konstrukcji złożonych ze ścian poprzecznych i przylegających do nich pełnych nie osłabionych otworami odcinków ścian podłużnych.

Natomiast rygle uwzględniają obecność w układzie ścian podłużnych ograniczających odkształcenia postaciowe konstrukcji, jak i stropów ograniczających jej odkształcenia poziome. Stąd też opisane są one również dwoma charakterystykami sztywnościowymi: na zginanie (EI)r, przy czym sztywność ta wiąże się z odcinkiem w paśmie otworów drzwiowych (na pozostałych odcinkach sztywność giętna rygla jest nieskończenie duża), oraz na siły podłużne (.EF)r. Dolny rząd słupów ramy mających skończoną sztywność na siły podłużne (EF)SP i zerową sztywność na zginanie El stanowi odwzorowanie podłoża gruntowego (segregator aktów prawnych).

Obecność w budynku usztywniających ścian zewnętrznych w kondygnacjach nadziemnych można uwzględnić w omawianym schemacie przez odpowiednie zwiększenie sztywności na zginanie rygli (EI)r. Natomiast uwzględnienie w obliczeniach usztywnienia układu częścią podziemną jest problemem bardziej złożonym.

Zewnętrzne ściany piwnic osłabione w minimalnym stopniu otworami mają bowiem tendencję do odkształceń giętnych w przeciwieństwie do ścian wewnętrznych, w których decydującą formą odkształceń są odkształcenia postaciowe. Mechanizm współpracy tych ścian jest bardzo złożony i daleki od pełnego rozpoznania, co zmusza do przyjmowania uproszczeń w procesie obliczeń (promocja 3 w 1). Przeprowadzone w tym zakresie analizy wykazały, że bezpieczne oszacowanie sił można przeprowadzić odwzorowując w schemacie ramowym zewnętrzne ściany piwnic i współpracujące z nimi odcinki stropów dodatkowym prętem poziomym.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Konstrukcja nośna zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Konstrukcja nośna zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Konstrukcja nośna zdjęcie nr 8 Konstrukcja nośna zdjęcie nr 9 Konstrukcja nośna zdjęcie nr 10
Konstrukcja nośna zdjęcie nr 11
Konstrukcja nośna zdjęcie nr 12 Konstrukcja nośna zdjęcie nr 13 Konstrukcja nośna zdjęcie nr 14
Konstrukcja nośna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Konstrukcja nośna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Konstrukcja nośna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami