Blog
Ciężar właściwy kruszywa - czym jest? Charakterystyka i opis
W artykule znajdziesz:
Ciężar właściwy kruszywa zależy od materiału, z którego ono pochodzi; dla piasków naturalnych waha się w granicach od 2,50 do 2,90; średnio przyjmuje się 2,65 (program uprawnienia budowlane na komputer). Badanie ciężaru właściwego kruszywa przeprowadza się w sposób podany dla kamieni.
Ciężar objętościowy kruszywa zależy nie tylko od materiału, z którego ono pochodzi, lecz i od szeregu innych czynników, jak kształt ziarn, sposób nasypania czy wilgotność. Laboratoria, chcąc mieć wyniki porównywalne, badają zwykle ciężar objętościowy piasku wysuszonego i w jednakowy sposób utrzęsionego. Próbę wykonuje się w cylindrze szklanym kalibrowanym o określonej objętości (np. 1 l) i znanym ciężarze Gc. Do cylindra nasypuje się stopniowo piasek i stale go utrząsa (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Gdy po dosypaniu piasku do przewidzianej podziałki jego objętość nie będzie już malała pod wpływem wstrząsów, określa się na wadze ciężar cylindra z piaskiem. Ciężar objętościowy piasku kwarcowego suchego utrzęsionego wynosi około 1,8 T/m3 (przy 32% porów). Gdy do powyżej opisanego cylindra z piaskiem doleje się spokojnie wodę, w naczyniu nie nastąpi ani obniżenie się, ani podniesienie górnej powierzchni piasku; objętość zajęta przez piasek w naczyniu pozostanie ta sama (uprawnienia budowlane). Jeśli jednak piasek nawilżony (lecz nie do całkowitego wypełnienia porów wodą) przesypie się do innego naczynia, to zajmie on większą objętość, a to dlatego, że pomiędzy poszczególnymi ziarnkami wytworzą się meniski utrzymujące ziarnka dzięki napięciom powierzchniowym w pewnej odległości. Działanie menisków można sprawdzić wilgotną pałeczką, mianowicie do suchej pałeczki ziarnko piasku p nie przylega, do wilgotnej przyczepia się dzięki meniskowi m, jeżeli zaś pałeczkę z przyczepionym ziarnkiem zanurzy się do naczynia z wodą, to ziarnko opadnie na dno (program egzamin ustny).
Zanurzony piasek
Doświadczenia wykazały, że największe spulchnienie wykazuje piasek nasypywany przy 4 do 6% wilgotności; przyrost objętości sypanego luźno piasku wilgotnego w stosunku do sypanego w ten sam sposób piasku suchego może wynosić’ dla piasku grubego ok. 20%, a dla piasku drobnego nawet 40%. Przy wilgotności większej od wyżej podanej napięcia powierzchniowe zmniejszają się, woda zaczyna działać jak smar ułatwiający przesuwanie się ziaren i objętość sypanego piasku maleje; jeżeli wody jest tak dużo, że piasek jest w niej całkowicie zanurzony, to objętość piasku zanurzonego będzie w przybliżeniu taka sama jak piasku suchego (opinie o programie).
Piasek na budowie bywa zazwyczaj wilgotny, gdyż zachowuje pewną ilość wody błonkowej (adhezyjnej) przylegającej do ziaren wskutek sił przyczepności oraz wody włoskowatej, utrzymującej się w kanalikach dzięki napięciom powierzchniowym. Nawet przy suchej pogodzie piasek zawiera l-f-2% wody; w porze jesiennej przeciętna ilość wody w piasku wynosi około 6%, a po dłuższych deszczach wzrasta do kilkunastu procent zależnie od miałkości piasku (segregator aktów prawnych).
Spulchnianie piasku wskutek wilgotności ma duże znaczenie przy dozowaniu zapraw i betonów. W zalecanych przez normy stosunkach składników objętość piasku jest podawana w odniesieniu do piasku suchego. Jeżeli piasek jest mokry, to należy się przekonać, jaki jest przyrost objętości przy jego nasypywaniu w porównaniu z piaskiem suchym. Można to zrobić, nasypując do skrzynki najpierw piasek mokry, a następnie po jego wysuszeniu ten sam piasek suchy. Ze stosunku zajmowanych objętości można wywnioskować, o ile trzeba zwiększyć dawkę objętościową mokrego piasku (promocja 3 w 1).
Co warto wiedzieć o kruszywach budowlanych?
Kruszywa to materiały sypkie o ziarnistej budowie pochodzenia organicznego i mineralnego, które mają powszechne zastosowanie przede wszystkim w budownictwie. Biorąc pod uwagę sposób ich pozyskiwania, dzieli się je na:
- kruszywa naturalne,
- kruszywa uzyskane sztucznie.
Pierwsze z nich to te pochodzenia mineralnego powstające w wyniku erozji skał lub uzyskane w wyniku mechanicznego rozkruszenia. Są poddawane uszlachetnieniu, co pozwala nadać im odpowiednie parametry. Kruszywa sztuczne powstają dzięki obróbce termicznej naturalnych surowców lub recyklingowi.
Uwzględniając wielkość ziaren, a więc ziarnistość kruszywa, można je podzielić na:
- drobne – o wielkości mniejszej lub równej 4 mm;
- grube – o wielkości większej niż 4 mm, a mniejszej niż 63 mm;
- bardzo grube – o wielkości między 63–250 mm;
- wypełniające – przechodzące przez sito 0,063 mm;
- mieszane – ziarno rzeczne lub polodowcowe o wielkości 0–8 mm.
Rozmiar kruszyw opisuje się za pomocą ułamka d/D. Podane litery są wymiarami oczek sit.
Innym parametrem, który można wziąć pod uwagę przy podziale kruszyw, jest gęstość objętościowa. Jest to stosunek ich masy do objętości. Można więc wyróżnić:
- kruszywa lekkie – o gęstości mniejszej niż 1 800 kg/m3;
- kruszywa zwykłe – o gęstości między 1 800 do 3 000 kg/m3;
- kruszywa ciężkie – o gęstości większej niż 3 000 kg/m3.
Kruszywa naturalne wyróżniają się wysoką wytrzymałością na miażdżenie wynoszącą około 24% w zależności od ziarna oraz niską nasiąkliwością.
Kruszywa budowlane a przepisy prawa 2024
Normy dotyczące kruszyw budowlanych to przede wszystkim:
- PN-EN 12620,
- PN-EN 13139,
- PN-EN 13242,
- PN-EN 13043,
- PN-EN 13055,
- PN-EN 13383-1,
- PN-EN 13450.
Zagadnienia związane m.in. z kruszywami budowlanymi i ich parametrami to jeden z wielu tematów, które muszą przyswoić osoby planujące pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Przygotowując się do egzaminu na uprawnienia budowlane, aplikacja stworzona przez naszych specjalistów jest niezwykle pomocna. Została opracowana przede wszystkim z uwzględnieniem najczęściej powtarzających się pytań na poprzednich sesjach.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32