Blog

29.12.2020

Ciężar własny i użytkowy

W artykule znajdziesz:

Ciężar własny i użytkowy

Ciężar własny i użytkowy

Ciężar własny i użytkowy urządzeń i konstrukcji opartych na płaszczu studni i na dnie. Obciążenia te służą do obliczania odporu gruntu pod dnem studni. Przyjmuje się, że obciążenia rozkładają się równomiernie na obwodzie studni. Należy w nich uwzględnić wszelkie ciężary, które w czasie eksploatacji mogą bezpośrednio lub poprzez konstrukcję nośną działać na płaszcz studni. Podobnie należy uwzględnić siły, które w czasie eksploatacji mogą bezpośrednio obciążać dno studni (program uprawnienia budowlane na komputer).

Obliczenie płaszcza na obciążenia pionowe. Zbrojenie pionowe oblicza się na działające na płaszcz siły rozciągające z pominięciem współpracy betonu. Ma studni wykonywanych sposobem kolejnego podkopywania i odcinkowego betonowania płaszcza zbrojenie pionowe musi przenieść odpowiedni ciężar płaszcza podwieszony w czasie wykonywania do dolnego pierścienia poziomego górnej części studni. Dla studni opuszczanej zbrojenie pionowe oblicza się w założeniu, że część studni może zostać w czasie opuszczania zaciśnięta w gruncie, a pozostała część studni zwisa swobodnie bez tarcia gruntu o ścianę studni. Dla bezpieczeństwa można przyjąć, że cała dolna część studni poniżej dolnego pierścienia części górnej zwisa swobodnie.

W przypadku opuszczania studni w gruncie nawodnionym bez odpompowania wody, ciężar zwisający części studni można zmniejszyć o wielkość wyporu wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Obliczenie płaszcza na zginanie w płaszczyźnie pionowej i na skręcanie. Obliczenie takie należy wykonać dla pierwszego (nożowego) odcinka studni opuszczanej w założeniu, że odcinek ten spoczywa na ostatnich czterech podkładkach przed rozpoczęciem opuszczania. Analogiczny przypadek może mieć miejsce przy napotkaniu Obliczenie noża studni. Nożową część studni opuszczanej należy obliczyć w płaszczyznach pionowej i poziomej.

Obliczenia przeprowadza się dla dwóch przypadków, a mianowicie: na parcie gruntu na ścianę zewnętrzną przy założeniu, że grunt pod nożem jest wybrany, oraz na siły pochodzące od reakcji gruntu na skośną powierzchnię noża.

Przemysł ciężki

Obliczenie dna studni. Dno studni oblicza się jak płytę kołową utwierdzoną lub swobodnie podpartą na obwodzie (uprawnienia budowlane). W przypadku studni wykonywanych sposobem odcinkowego betonowania dno można połączyć sztywno ze ścianami i wówczas płytę można liczyć jako utwierdzoną na obwodzie. Dno studni opuszczanej oblicza się jako płytę swobodnie podpartą na obwodzie. Obliczenie studni drągów startowych. Studnię drągów startowych oblicza się analogicznie jak studnię główną w zależności od przyjętego sposobu wykonania. Z uwagi na znaczną głębokość,, mogą tu być zastosowane wzory odnoszące się do szybów (program egzamin ustny).

Przemysł ciężki jest jednym z głównych odbiorców staliwa oraz wyrobów walcowanych. Deficyt surowca oraz potrzeba obniżenia nakładów inwestycyjnych dyktują konieczność stosowania materiałów zastępczych. Z pozytywnym rezultatem przeprowadzono szereg prób zastosowania betonu w konstrukcjach maszyn ciężkich (prasy, walcarki, tokarki, młoty (opinie o programie).
Przy zastosowaniu betonów wysokich marek (tj. o wytrzymałości rzędu kilkuset do tysiąca kG/cm2) istnieje realna możliwość otrzymania wytrzymałości na ściskanie rzędu l/6-f-l/4 wytrzymałości stali. Celowe zatem będzie stosowanie betonu w elementach rozciąganych - przy stosowaniu wstępnego sprężenia, jak również w elementach o niskim stanie naprężenia (korpusy obrabiarek), których przekrój określa się z warunku wymaganej sztywności.

Beton, podobnie jak wiele innych materiałów, pod działaniem obciążeń pulsujących ma znacznie mniejszą wytrzymałość niż przy obciążeniu statycznym.
Doświadczalnie ustalono że przy x = 0 wytrzymałość zmęczeniowa betonu może ulec zmniejszeniu do połowy wytrzymałości statycznej (segregator aktów prawnych).

Przy x > 0,6 wpływ pulsacji obciążenia może być praktycznie w obliczeniach pominięty i elementy mogą być obliczone jako obciążone jedynie statycznie. Uwzględniając wzrost wytrzymałości betonu z upływem czasu, która zależnie od marki znacznie się podwyższa, można przyjąć, że wartość współczynnika zmniejszającego statyczną wytrzymałość betonu jest wówczas nie mniejsza od 0,75 (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami