Blog

29.07.2020

Przekrycie w kształcie kopuł obrotowych

W artykule znajdziesz:

Przekrycie w kształcie kopuł obrotowych

Przekrycie w kształcie kopuł obrotowych

Dla uzyskania dokładnej krzywizny powierzchni deskowania wstawia się pomiędzy pas górny dźwigara i deskowanie odpowiednio przycięte krawędziaki. Przy krzywiznach o promieniu większym od 7,0 m do deskowań można stosować nie tylko deski, ale i tarcze drewniane. Dźwigar może pracować na zginanie i na rozciąganie (program uprawnienia budowlane na komputer). Deskowanie zbiornika o krążynach z dźwigarów inwentaryzowanych. Jeśli dźwigar ma pracować jako belka, dołącza się do jego końców segmenty podporowe.

Drugim typem dźwigarów używanych do deskowań krzywoliniowych są dźwigary o pasach elastycznych typu „BK” produkcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Inny rodzaj dźwigara elastycznego składa się z górnego pasa z blachy, dolnego pasa z prętów okrągłych łączonych na śruby rzymskie, środnik natomiast stanowią tarcze blaszane przyspawane do pasów i połączone ze sobą na śruby w otworach owalnych. Ten rodzaj dźwigara jest nieco cięższy od poprzednio omawianego, ale za to wykazuje większą sztywność. Dźwigary zwykle skręca się do wymaganej krzywizny na pomoście roboczym. Fragment wbudowanej krążyny z dźwigarów elastycznych widoczne jest deskowanie zbiornika o krążynach z dźwigarów elastycznych (uprawnienia budowlane).

Również i do deskowań przekryć zbiorników stosuje się obecnie dźwigary inwentaryzowane.

Deskowanie i rusztowanie stropów płaskich wykonuje się analogicznie jak deskowanie i rusztowanie w budownictwie powszechnym.
Przekrycie w kształcie kopuł obrotowych należy wykonywać na dźwigarach stalowych inwentaryzowanych, oszczędza się bowiem w ten sposób stosunkowo duże ilości drewna na krążyny i rusztowania (program egzamin ustny).

Natomiast skręcanie dźwigarów elastycznych jest dość pracochłonne, a robota wymaga dużej staranności przy wykonywaniu złącz. Zmontowane krążyny z dźwigarów inwentaryzowanych „Gigant”, zastosowane pod deskowanie kopuły stożkowej przykrywającej komorę fermentacyjną o średnicy 23,00 m [13]. W środku dźwigary spoczywają na wieży o wysokości 25 m zbudowanej z trójpasowych rurowych wież inwentaryzowanych. Pomost rusztowania roboczego oparto również na promieniście ustawionych dźwigarach stalowych inwentaryzowanych (opinie o programie).

Zastosowanie rusztowań i krążyn

Zastosowanie rusztowań i krążyn inwentaryzowanych przy budowie wspomnianej komory fermentacyjnej pozwoliło na bardzo szybki montaż i zmniejszyło nakłady robocizny. Łatwość obniżania deskowania wraz z rusztowaniem umożliwiają dźwigniki śrubowe, które stanowią część składową wież rurowych inwentaryzowanych. W przypadku przykrycia zbiorników kopułami o tworzącej krzywoliniowej stosuje się krążyny z dźwigarów elastycznych. Rusztowanie i deskowanie komory fermentacyjnej o pojemności 1900 m3 w Pforzheim [2], Ściany konstrukcji zbiornika są sprężone.

Wykonano je pierścieniami poziomymi w trzech etapach. Deskowanie przykrycia w postaci kopuły stożkowej oparto na dźwigarach stalowych inwentaryzowanych „Htinnebeck-SL”, opartych w środku zbiornika.
Deskowania przesuwne. Zbiorniki można też betonować w deskowaniach przesuwnych. Segment deskowania zbiornika z betonu sprężonego. Od strony zewnętrznej całego zbiornika ustawia się rusztowania z rur rusztowaniowych (segregator aktów prawnych).

Na rusztowaniach układa się pomosty robocze, z których układa się zwykłe zbrojenie, uzupełnia deskowanie zewnętrzne w czasie betonowania, doprowadza się masę betonową do deskowania oraz zagęszcza ją wibratorami.
Ściany zbiornika wykonuje się segmentami pionowymi na całą ich wysokość. Po wykonaniu jednego segmentu deskowanie przesuwa się na następne miejsce. Liczbę segmentów deskowania, względnie ich długość, dobiera się w nawiązaniu do harmonogramu robót (promocja 3 w 1).

Zalecane w niektórych podręcznikach dodawanie do betonu chlorku wapniowego w celu przyśpieszenia dojrzewania betonu, co umożliwia lepsze wykorzystanie deskowania w czasie, powinno być surowo zakazane.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami