Blog

30.05.2018

Co reguluje polskie prawo budowlane?

W artykule znajdziesz:

Co reguluje polskie prawo budowlane?

Prawo budowlane

Prawo budowlane to jeden z najobszerniejszych zbiorów przepisów, instruujących o warunkach i sposobie budowy oraz użytkowania budynków mieszkalnych i nie tylko. Głównym zadaniem prawa budowlanego jest ochrona zdrowia i życia, m.in. aby nie dochodziło do katastrof budowlanych spowodowanych błędami w sztuce projektowej i budowlanej, a także nieprawidłowym eksploatowaniem istniejących budynków (program na komputer). Przestrzeganie prawa budowlanego jest bardzo ważne na każdym etapie inwestycji. Począwszy od wykonania projektu, aż po jego realizację z użyciem odpowiednich materiałów i technologii. Jednym z warunków uzyskania pozwolenia na budowę, jest przygotowanie i przedstawienie projektu, który uwzględnia aktualne przepisy prawa budowlanego.

Co reguluje polskie prawo budowlane?

Co reguluje polskie prawo budowlane

Pomijając oczywiste dla wszystkich zagadnienia, związane z projektowaniem, budową, nadzorem, a także utrzymaniem i rozbiórką budynków, polskie prawo budowlane reguluje również wiele innych spraw, dotyczących ochrony środowiska podczas procesu budowy lub rozbiórki. W rozdziałach prawa budowlanego znajdziemy również szczegółowe wytyczne dotyczące miejsc, w których inwestycje budowlane mogą powstawać. Minimalnych odległości od granic działki dla poszczególnych rodzajów obiektu, a także opis robót i budów, dla których uzyskanie pozwolenia na budowę nie jest konieczne. Prawo budowlane bardzo precyzyjnie określa również sposób oddawania obiektów budowlanych do użytkowania, opisując niezbędną infrastrukturę i wyposażenie, w które takie obiekty muszą być wyposażone. Również architekci, projektanci, inspektorzy, kierownicy budów muszą wykonywać swoją pracę zgodnie z prawem budowlanym, które także reguluje ich uprawnienia, zakres obowiązków i sposób zdobywania uprawnień do wykonywania zawodu. W końcu, w prawie budowlanym znajdziemy również szczegółowe instrukcje w przypadku wystąpienia katastrofy budowlanej, którą jest np. zawalenie się budynku.

Z czego składa się prawo budowlane

Na polskie prawo budowlane składa się aż 11 rozdziałów, dokładnie opisujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego, postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych, budowę i oddawanie do użytku obiektów budowlanych, utrzymanie obiektów budowlanych, katastrofy budowlane i wiele innych. Prawo budowane jest również tematem wielu dyskusji i zmian, które są do niego wprowadzane i których celem jest dostosowanie przepisów do nowych norm, technologii i unijnych przepisów prawa budowlanego.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami