Blog

Obecność żelu zdjęcie nr 2
30.05.2018

Co reguluje polskie prawo budowlane?

W artykule znajdziesz:

Co reguluje polskie prawo budowlane?

Prawo budowlane

Prawo budowlane to jeden z najobszerniejszych zbiorów przepisów, instruujących o warunkach i sposobie budowy oraz użytkowania budynków mieszkalnych i nie tylko. Głównym zadaniem prawa budowlanego jest ochrona zdrowia i życia, m.in. aby nie dochodziło do katastrof budowlanych spowodowanych błędami w sztuce projektowej i budowlanej, a także nieprawidłowym eksploatowaniem istniejących budynków (program na komputer). Przestrzeganie prawa budowlanego jest bardzo ważne na każdym etapie inwestycji. Począwszy od wykonania projektu, aż po jego realizację z użyciem odpowiednich materiałów i technologii. Jednym z warunków uzyskania pozwolenia na budowę, jest przygotowanie i przedstawienie projektu, który uwzględnia aktualne przepisy prawa budowlanego.

Obecność żelu zdjęcie nr 3
Co reguluje polskie prawo budowlane?

Co reguluje polskie prawo budowlane

Pomijając oczywiste dla wszystkich zagadnienia, związane z projektowaniem, budową, nadzorem, a także utrzymaniem i rozbiórką budynków, polskie prawo budowlane reguluje również wiele innych spraw, dotyczących ochrony środowiska podczas procesu budowy lub rozbiórki. W rozdziałach prawa budowlanego znajdziemy również szczegółowe wytyczne dotyczące miejsc, w których inwestycje budowlane mogą powstawać. Minimalnych odległości od granic działki dla poszczególnych rodzajów obiektu, a także opis robót i budów, dla których uzyskanie pozwolenia na budowę nie jest konieczne. Prawo budowlane bardzo precyzyjnie określa również sposób oddawania obiektów budowlanych do użytkowania, opisując niezbędną infrastrukturę i wyposażenie, w które takie obiekty muszą być wyposażone. Również architekci, projektanci, inspektorzy, kierownicy budów muszą wykonywać swoją pracę zgodnie z prawem budowlanym, które także reguluje ich uprawnienia, zakres obowiązków i sposób zdobywania uprawnień do wykonywania zawodu. W końcu, w prawie budowlanym znajdziemy również szczegółowe instrukcje w przypadku wystąpienia katastrofy budowlanej, którą jest np. zawalenie się budynku.

Z czego składa się prawo budowlane

Na polskie prawo budowlane składa się aż 11 rozdziałów, dokładnie opisujących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego, postępowanie poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych, budowę i oddawanie do użytku obiektów budowlanych, utrzymanie obiektów budowlanych, katastrofy budowlane i wiele innych. Prawo budowane jest również tematem wielu dyskusji i zmian, które są do niego wprowadzane i których celem jest dostosowanie przepisów do nowych norm, technologii i unijnych przepisów prawa budowlanego.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Obecność żelu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Obecność żelu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Obecność żelu zdjęcie nr 8 Obecność żelu zdjęcie nr 9 Obecność żelu zdjęcie nr 10
Obecność żelu zdjęcie nr 11
Obecność żelu zdjęcie nr 12 Obecność żelu zdjęcie nr 13 Obecność żelu zdjęcie nr 14
Obecność żelu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obecność żelu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obecność żelu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami