Blog
Szkliwione wyroby fajansowe
W artykule znajdziesz:
Szkliwione wyroby fajansowe ustawia się do wypalania inaczej: wyroby płaskie stawia się na rąb w osłonach o kształcie prostokątnym (koszach), umieszczając je na „płozach” i zamocowując za pomocą „zapałek”, wstawionych do ścianek kosza. „Płozy” i „zapałki” wykonuje się z masy fajansowej. Wyroby drążone ustawia się na ostrzach „krzyżaków” trój końcówkowych gniazdek. Miejsca styku są dostrzegalne na gotowych wyrobach w postaci mało widocznych punktów na szkliwie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Kolumny osłon ustawia się w okrągłych komorach pieców: 1) współśrodkowymi kołami od części granicznej do środka, pozostawiając wolną przestrzeń przy ścianach i pod sklepieniem (szerokość 80-yl20 mm) dla gazów spalinowych, 2) równoległymi szeregami. Drugi sposób daje nieco lepsze wykorzystanie objętości pieca (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Osłony rozmieszcza się na wózkach pieców tunelowych w równoległych szeregach wzdłuż osi pieca pozostawiając przejścia między ustawkami w kierunku podłużnym i poprzecznym. Dla lepszej odporności boczne kolumny osłon ustawia się z niewielkim pochyleniem ku środkowi wózka. Współczynnik zapełnienia pieca wynosi: przy użyciu osłon okrągłych 0,45-y 0,5 dla porcelany i 0,5-y0,55 dla fajansu. Przy wypalaniu porcelany stołowej stosuje się zwykle ustawkę kombinowaną, ustawiając wyroby drążone na półkach wózków, a wyroby płaskie w osłonach i rozmieszczając je u góry i z boku półek (uprawnienia budowlane).
Sortowanie
Po wypaleniu „na biskwit” wyroby przegląda się i sprawdza ich dźwięk (pręcikiem drewnianym), aby przesortować je według stopnia wypalenia, oddzielić wyroby wybrakowane i te, których wady mogą być usunięte. Wyroby sortuje się na wypalone normalnie, niedopalone, przepalone, wyroby wadliwie (niedokładnie wykończone brzegi, źle przytwierdzone detale, zmarszczki na dnie) i złom (pęknięcia, nadtłuczenia). Przy sposobności usuwa się papierem ściernym zanieczyszczenia. Posortowane wyroby przekazuje się do odmuchiwania w szafach wyciągowych w celu usunięcia pyłu strumieniem powietrza pod ciśnieniem 0,2-y -y(),3 MPa (2-y3 at) i szerokim pędzlem. Jeżeli filiżanki będą wypalane parami, wówczas zeszlifowuje się ich brzegi, wyrównując je przed doklejeniem uszek (program egzamin ustny).
Do sklejania stosuje się pastę wodną zawierającą 8% kaolinu lub tlenku glinowego i 8-y -fl()% kleju organicznego. Do szlifowania stosuje się tarcze ścierne o ziarnistości nr 04-100, przy prędkości obrotów wrzeciona pionowej szlifierki 1504-200 obr/min. Wypalane wyroby, po naniesieniu szkliwa na nóżki (talerze, przedmioty serwisu stołowego), poddaje się maskowaniu. W tym celu stawia się wyroby nóżkami na wojłoku i zwilża olejem maszynowym; do miejsca zwilżonego olejem szkliwo nie przywiera (opinie o programie).
Wyroby niedopalone, mając zwiększoną porowatość, pochłaniają więcej wilgoci i osiada na nich grubsza warstwa szkliwa; dlatego dla takich wyrobów należy przygotować szkliwo o zmniejszonej gęstości (segregator aktów prawnych).
Do wyrobów przepalonych używa się szkliwa o dużej gęstości, ponieważ czerep ściślej wypalony pochłonie w tym samym przedziale czasu mniej wilgoci i na czerepie osiądzie mniejsza ilość szkliwa. Do usuwania pyłu, przypalonego do wyrobów po pierwszym wypalaniu, stosuje się okrągłe szczotki włosiane zamocowane na wrze- cionach. Prędkość obrotów 45 rad/s (400 obr/min). Operacja czyszczenia może być zautomatyzowana, jak to zrealizowała firma „Service Kngineers” w konstrukcji maszyny do czyszczenia filiżanek, o wydajności 18004-2200 wyrobów w ciągu 1 godziny, przy użyciu mocy 0,75 kW (dla wyrobów płaskich 1400-r1500 szt./h) (promocja 3 w 1).
Półautomat do czyszczenia umieszcza również cechę na dnie wyrobu. Wiadomości ogólne. W większości wytwórni porcelany stołowej twardej i pół- twardej stosuje się wypalanie dwukrotne: pierwsze „na biskwit”, drugie „na ostro” (po poszkliwieniu). Jednocześnie szeroko jest rozpowszechnione wypalanie jednorazowe, w którym połączone są procesy tworzenia się czerepu i rozlewania się szkliwa.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32