Blog

Kompleksowa diagnoza dynamiczna zdjęcie nr 2
23.01.2019

Co to są mikropale i do czego służą?

W artykule znajdziesz:

Co to są mikropale i do czego służą?

Historia mikropali zaczęła się w latach 50. XX wieku. W budownictwie nie są one stosowane zbyt często – zdecydowanie bardziej popularne są pręty zbrojeniowe (program na komputer). W Polsce po raz pierwszy mikropale zaczęto wykorzystywać w latach 80. XX wieku, a obecnie najchętniej stosowane są mikropale iniekcyjne. Przez ten czas wypracowano wiele standardów oraz zastosowań dla różnych rodzajów mikropali. Najczęściej są one stosowane w sytuacji, gdy nie można wykonać standardowego posadowienia fundamentów (program na telefon). Do stosowania mikropali niezbędne są specjalne gwoździe gruntowe. Ten typ fundamentów znakomicie sprawdza się, gdy grunt jest wadliwy, jego nośność jest słaba lub poziom wód gruntowych jest stale wysoki (program na egzamin ustny).

Posadawiania słupów i masztów


Kompleksowa diagnoza dynamiczna zdjęcie nr 3Mikropale nazywane są również palami fundamentowymi – pozwalają one na postawienie budynku bez względu na warunki wodno-gruntowe. Wykonuje się je za pomocą różnych technik – mogą być np. wiercone lub przemieszczeniowe. Najważniejsza różnica między nimi dotyczy średnicy (promocja 3 w 1). Ponadto pale mogą być wwibrowywane, wkręcane oraz wbijane. Zgodnie z obowiązującą nomenklaturą do mikropali wierconych zalicza się pale fundamentowe, których średnica nie przekracza 3000 mm, natomiast średnica pali przemieszczeniowych nie może przekraczać 150 mm (segregator).
Jeszcze do niedawna mikropale wykorzystywano przede wszystkim w celu wzmacniania fundamentów istniejących już obiektów. Współcześnie wykorzystuje się je również do posadawiania różnego rodzaju budynków. Stosowane są zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i energetycznym, usługowym czy prywatnym. Sprawdzają się także do posadawiania słupów i masztów energetycznych. Mikropale nadają się również do stabilizacji nasypów i osuwisk oraz ochrony ścian głębokich wykopów. Na trudnym terenie mikropale wykonywane są też jako fundamenty dla obiektów budowlanych, w tym również domów jednorodzinnych (opinie).  To najlepsze wyjście w przypadku trudnych warunków gruntowych oraz sytuacji, gdy fundamenty mogą być narażone na siły drgań i unoszeń. Cechują się dużą nośnością, wysoką sztywnością osiową i małym osiadaniem.

Najnowsze wpisy

12.05.2025
Kompleksowa diagnoza dynamiczna zdjęcie nr 4
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

08.05.2025
Kompleksowa diagnoza dynamiczna zdjęcie nr 5
Co to jest membrana dachowa?

Membrana dachowa to specjalna warstwa ochronna stosowana pod pokryciem dachowym (np. dachówką, blachą) w celu zabezpieczenia konstrukcji dachu przed wodą,…

Kompleksowa diagnoza dynamiczna zdjęcie nr 8 Kompleksowa diagnoza dynamiczna zdjęcie nr 9 Kompleksowa diagnoza dynamiczna zdjęcie nr 10
Kompleksowa diagnoza dynamiczna zdjęcie nr 11
Kompleksowa diagnoza dynamiczna zdjęcie nr 12 Kompleksowa diagnoza dynamiczna zdjęcie nr 13 Kompleksowa diagnoza dynamiczna zdjęcie nr 14
Kompleksowa diagnoza dynamiczna zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kompleksowa diagnoza dynamiczna zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kompleksowa diagnoza dynamiczna zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami