Blog

23.01.2019

Co to są mikropale i do czego służą?

W artykule znajdziesz:

Co to są mikropale i do czego służą?

Historia mikropali zaczęła się w latach 50. XX wieku. W budownictwie nie są one stosowane zbyt często – zdecydowanie bardziej popularne są pręty zbrojeniowe (program na komputer). W Polsce po raz pierwszy mikropale zaczęto wykorzystywać w latach 80. XX wieku, a obecnie najchętniej stosowane są mikropale iniekcyjne. Przez ten czas wypracowano wiele standardów oraz zastosowań dla różnych rodzajów mikropali. Najczęściej są one stosowane w sytuacji, gdy nie można wykonać standardowego posadowienia fundamentów (program na telefon). Do stosowania mikropali niezbędne są specjalne gwoździe gruntowe. Ten typ fundamentów znakomicie sprawdza się, gdy grunt jest wadliwy, jego nośność jest słaba lub poziom wód gruntowych jest stale wysoki (program na egzamin ustny).

Posadawiania słupów i masztów


Mikropale nazywane są również palami fundamentowymi – pozwalają one na postawienie budynku bez względu na warunki wodno-gruntowe. Wykonuje się je za pomocą różnych technik – mogą być np. wiercone lub przemieszczeniowe. Najważniejsza różnica między nimi dotyczy średnicy (promocja 3 w 1). Ponadto pale mogą być wwibrowywane, wkręcane oraz wbijane. Zgodnie z obowiązującą nomenklaturą do mikropali wierconych zalicza się pale fundamentowe, których średnica nie przekracza 3000 mm, natomiast średnica pali przemieszczeniowych nie może przekraczać 150 mm (segregator).
Jeszcze do niedawna mikropale wykorzystywano przede wszystkim w celu wzmacniania fundamentów istniejących już obiektów. Współcześnie wykorzystuje się je również do posadawiania różnego rodzaju budynków. Stosowane są zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i energetycznym, usługowym czy prywatnym. Sprawdzają się także do posadawiania słupów i masztów energetycznych. Mikropale nadają się również do stabilizacji nasypów i osuwisk oraz ochrony ścian głębokich wykopów. Na trudnym terenie mikropale wykonywane są też jako fundamenty dla obiektów budowlanych, w tym również domów jednorodzinnych (opinie).  To najlepsze wyjście w przypadku trudnych warunków gruntowych oraz sytuacji, gdy fundamenty mogą być narażone na siły drgań i unoszeń. Cechują się dużą nośnością, wysoką sztywnością osiową i małym osiadaniem.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami