Blog

Sztablatura zdjęcie nr 2
05.03.2019

Co trzeba wiedzieć o egzaminie na uprawnienia budowlane?

W artykule znajdziesz:

Co trzeba wiedzieć o egzaminie na uprawnienia budowlane?

Za organizację egzaminów na uprawnienia budowlane, a także na specjalizacje techniczno-budowlane, odpowiadają Okręgowej Komisje Kwalifikacyjne, które należą do Okręgowych Izb Inżynierów Budownictwa lub Architektonicznych (program na komputer). Do zdobycia uprawnień konieczne jest przejście postępowania kwalifikacyjnego oraz zdanie egzaminu. Zespoły odpowiedzialne za przeprowadzanie postępowania kwalifikacyjnego składają się z 3 do 5 osób, natomiast zespoły przeprowadzające egzaminy składają się z 3 do 6 osób (program na telefon). W zespole egzaminacyjnym znajduje się Przewodniczący Komisji lub jego Zastępca oraz członkowie zespołu, wśród których przynajmniej dwie osoby muszą posiadać uprawnienia budowlane bez ograniczeń w specjalności, którą chce zdobyć kandydat (program na egzamin ustny).

Dokładny wykaz przepisów

Sztablatura zdjęcie nr 3
Co trzeba wiedzieć o egzaminie na uprawnienia budowlane?

Aby móc pełnić funkcję przewodniczącego, zastępcy lub jednego z członków zespołu egzaminacyjnego należy mieć wyższe wykształcenie techniczne oraz uprawnienia budowlane bez ograniczeń (promocja 3 w 1). W zespole egzaminacyjnym mogą zasiadać także osoby mające wykształcenie prawnicze. Zarówno zespół kwalifikacyjny, jak i egzaminacyjny, może zażądać od kandydata przedstawienia opracowań projektowych, które zostały przez niego wykonane podczas praktyki zawodowej. W czasie egzaminów sprawdzeniu podlegają kwestie znajomości przebiegu procesu budowlanego oraz umiejętności praktycznego zastosowania nabytej wiedzy technicznej (segregator).
Dokładny wykaz przepisów, które są wymagane w przypadku osób starających się o uprawnienia budowlane znajduje się na stronach Izb Okręgowych oraz na stronie Polskiej Izby Inżynierów. Dla każdego rodzaju uprawnień, specjalności oraz specjalizacji przygotowywane są osobne pytania testowe oraz pytania na egzamin ustny. Kandydaci są przed egzaminem dzieleni na poszczególne grupy specjalistyczne oraz rodzaje uprawnień, a następnie przystępują do testów. Do każdego pytania są trzy odpowiedzi, przy czym tylko jedna jest prawidłowa. Osoby, które zdadzą egzamin pisemny, dopuszczane są do egzaminu ustnego (opinie).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Sztablatura zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Sztablatura zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Sztablatura zdjęcie nr 8 Sztablatura zdjęcie nr 9 Sztablatura zdjęcie nr 10
Sztablatura zdjęcie nr 11
Sztablatura zdjęcie nr 12 Sztablatura zdjęcie nr 13 Sztablatura zdjęcie nr 14
Sztablatura zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Sztablatura zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Sztablatura zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami