Blog
Cukry złożone
W artykule znajdziesz:
Cukry złożone
Cukry złożone - cukry dające się hydrolitycznie rozszczepić na cukry proste; c.z. dzielą się na oligosacharydy i polisacharydy.
Cukrzany - bardzo nietrwałe związki cukrów z tlenkami metali, w których cukier odgrywa rolę kwasu.
Cukrzyca - gęsta mieszanina kryształów cukru i syropu międzykryształowego, powstająca w wyniku krystalizacji soku gęstego, klarówek. odcieków i u lepów.
Cuma - lina do cumowania statku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Cumowanie - przymocowanie statku (zwykle za pomocą lin) do przystani, nabrzeża, dalb, beczek lub do innego statku.
Cumowanie - łączenie na orbicie statków kosmicznych lub ich członów.
Cumowisko - miejsce cumowania statków.
Cumulonimbus - chmury kłębiaste deszczowe.
Curieterapia - metoda leczenia radioterapii polegająca na stosowaniu naturalnego pierwiastka promieniotwórczego radu wykrzystywana głównie do leczenia nowotworów złośliwych.
Cybernetyka - nauka zajmująca się badaniem ogólnych procesów łączności i sterowania występujących w maszynach, organizmach żywych i społecznościach.
Cyborg - organizm (ludzki lub zwierzęcy), którego procesy życiowe są w sposób zasadniczy wspomagane przez urządzenia cybernetyczne (np. w związku z przebywaniem przez dłuższy czas w przestrzeni kosmicznej, na dnie morza itp.).
Cybuch - piszczel.
Cycero - stopień pisma drukarskiego o wielkości 12 punktów typograficznych (- 4,513 mm); (2) jednostka miary wielkości typograficznej równa 12 punktom typograficznym.
Cyfra - system pozycyjny.
Cyfra dziesiętna - w zapisie dziesiętnym jedna z cyfr od 0 do 9 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Cyfra kontrolna - cyfra dodatkowa (nadmiarowa) w pewnej jednostce informacji (np. słowie) dobrana w sposób umożliwiający wykrycie zniekształceń tej jednostki przy jej przesyłaniu, przechowywaniu lub przetwarzaniu; zob. bit kontrolny.
Cyfra znacząca - każda cyfra liczby z wyjątkiem zer początkowych; np. w zapisie dziesiętnym dla 0,230 znaczące są 2, 3 i 0, dla 230 wszystkie są znaczące, dla 0,0230 znaczące są 2, 3 i 0; dla ułamków ostatnia cyfra oznacza miejsce dokładności.
Cyfronik - inżynier elektronik, specjalista w dziedzinie techniki cyfrowej.
Cyfronika - technika cyfrowa.
Cyfrowanie - umieszczanie cyfr przy podziałce.
Cyjan1, (CN)2 - związek węgla z azotem, bezbarwny gaz o woni gorzkich migdałów, silnie trujący, stosowany do syntez organicznych.
Cyjan CN - rodnik jednowartościowy.
Cyjanamidek wapniowy
Cyjanamidek wapniowy, cyjanamid wapniowy, CaCN2 - bezbarwne ciało krystaliczne, pod wpływem wody ulegające rozkładowi na węglan wapniowy i amoniak; c.w. stosowany jest jako nawóz sztuczny, do utwardzania żelaza i stali oraz jako środek chwastobójczy (uprawnienia budowlane).
Cyjanek potasowy, KCN - białe, krystaliczne ciało stałe, higroskopijne. bardzo silnie trujące; c.p. ma zastosowanie jako składnik kąpieli galwanicznych, w metalurgii srebra i złota, jako środek owadobójczy oraz do wielu syntez.
Cyjanek sodowy, NaCN - białe, krystaliczne ciało stałe, dobrze rozpuszczalne w wodzie i alkoholu; jest silną trucizną: stosowany jako odczynnik chemiczny, składnik kąpieli galwanicznych, do syntezy wielu związków organicznych, jako środek owado- i gryzoniobójczy.
Cyjaniany, MeCX’N - sole kwasu cyjanowego HOCN stosowane do syntezy organicznej.
Cyjanit - dysten (program egzamin ustny).
Cyjanizacja - odzyskiwanie metali z rud przy zastosowaniu cyjanku jako rozpuszczalnika.
Cyjanki, MeCN - sole kwasu cyjanowodorowego HCN, silne trucizny; roztwory wodne c. rozpuszczają złoto i srebro; stosowane w galwanotechnice oraz przy wydobywaniu złota ze złóż: największe zastosowanie ma c. potasowy (KC N) i c. sodowy (NaCN).
Cyjanki organiczne - nitryle.
Cyjanofum - środek owadobójczy zawierający cyjanek wapniowy, z którego pod w pływem wilgoci wydziela się gazowy cyjanowodór.
Cyjanohydryny, hydroksynitryle - związki organiczne zawierające w cząsteczce grupę hydroksylową i cyjanową; ważne produkty w’ syntezie organicznej, stosowane np. do otrzymywania metakrylanu metalu (opinie o programie).
Cyjanokobalamina - witamina B12.
Cyjanotypia - wykonywanie na papierze pokrytym warstwą światłoczułą (roztworem żelazocyjanku potasowego i cytrynianu amonowo-żelazowego) kopii tekstu lub rysunku kreskowego, sporządzonego uprzednio na materiale przezroczystym; otrzymana kopia jest negatywem w postaci białych linii na ciemnoniebieskim tle; c. stosuje się głównie do powielania rysunków technicznych (segregator aktów prawnych).
Cyjanowanie - rodzaj obróbki cieplno-chemicznej polegający na wprowadzeniu do powierzchniowej warstwy przedmiotu równocześnie węgla i azotu w celu uzyskania dużej twardości; rozróżnia się c. w niskich temperaturach (530-560 °C) stosowane do narzędzi ze stali szybkotnących oraz c. w wysokich temperaturach (840-860 ”C lub nawet 940-960 °C wówczas, gdy chce się uzyskać grubą, twardą warstwę), po którym następuje hartowanie - stosowane do części maszyn ze stali konstrukcyjnej.
Cyjanowanie gazowe, węgloazotowanie, nitrona- węglanie - cyjanowanie w ośrodku gazowym, odbywające się w szczelnie zamkniętym piecu, przez który przepuszcza się mieszaninę składającą się np. z 70- 80% gazu świetlnego i 20 - 30% amoniaku; c.g. przeprowadza się w niskich i wysokich temperaturach (promocja 3 w 1).
Cyjanowanie kąpielowe - cyjanowanie w kąpieli cyjankowej, w skład której wchodzą sole cyjankowe (np. cyjanek sodu, wodorotlenek potasu); c.k. przeprowadza się w niskich i wysokich temperaturach.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32