Blog

21.10.2019

Czym są uprawnienia kolejowe

W artykule znajdziesz:

Czym są uprawnienia kolejowe

Czym są uprawnienia kolejowe

W budownictwie, wyróżniamy dzisiaj bardzo wiele rodzai uprawnień budowlanych (program na komputer). Część z nich ma bardziej specjalistyczny charakter i wymagają one nie tylko specyficznego wykształcenia, ale i określonego doświadczenia.

Jeśli chodzi o uprawnienia kolejowe, to jeden z tego typu rodzajów uprawnień, który dotyczy szeroko pojętej inżynierii kolejowej. Jeśli osoba ma takie uprawnienia, może bez przeszkód wykonywać samodzielne funkcje techniczne, co jest ważne zwłaszcza przy ogólnym projektowaniu (program na telefon). Osoby posiadające takie zezwolenia mogą nie tylko budować, ale i zabezpieczać poszczególne urządzenia, jak i układy sterowania ruchem kolejowym. Wspomniane uprawnienia kolejowe nadaje samorząd zawodowy inżynierów (program egzamin ustny).

Uprawnienia w tym zakresie pozwalają nam na nieograniczone budowanie, jak i projektowanie poszczególnych obiektów budowlanych. W przypadku konstrukcji kolejowych wyróżnia się stacje i linie kolejowe. Uprawnienia pozwalają również na budowanie bocznic kolejowych, które są zgodne z wymogami prawa technicznego (opinie o programie).

Ograniczenia wynikające z uprawnień

Uwaga uprawnienia kolejowe pomimo wszystko pozwalają nam tylko i wyłącznie na budowanie linii kolejowych, ale tylko takich gdzie ogólna prędkość jazdy nie przekracza 200 km/h. Powyżej tej prędkości budowanie jest zabronione (segregator aktów prawnych). Jeśli chcemy wykorzystywać takie uprawnienia w praktycznym działaniu, to należy ukończyć studia drugiego stopnia na kierunku budownictwo lub transport. Takie wymagania nie są przypadkowe, niezależnie od wszystkiego budownictwo kolejowe, jest powiązane ze specjalistycznymi konstrukcjami, które muszą być wykonywane zgodnie z technicznymi wymogami. Jeśli praca dotyczy tylko zakresu kolejowych obiektów budowlanych, to do zdobycia takich uprawnień wystarczy nam kierunek studiów opierający się elektrotechnice (promocja 3  w 1). Zdobycie tego typu kwalifikacji może nas kosztować około 2300 złotych, wliczając w cenę egzamin końcowy. Jeśli zostajemy wykwalifikowanym inżynierem czy też projektantem i skupiamy się na branży kolejowej, to jesteśmy zmuszeni wpłacić raz na rok dodatkowe 500 złotych. Jest to nic innego jak zwykłe koszta, w które wchodzi ubezpieczenie OC, jak i składki członkowskie.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami