Blog

Prąd elektryczny zdjęcie nr 2
08.01.2021

Departamenty

W artykule znajdziesz:

Departamenty

Prąd elektryczny zdjęcie nr 3
Departamenty

W okresie wczesnego średniowiecza Kielecczyzna stanowiła pogranicze ziem krakowskiej i sandomierskiej. W XIII w. prawie całe dzisiejsze województwo, z wyjątkiem regionu jędrzejowskiego i miechowskiego, znalazło się w obrębie ziemi sandomierskiej. Zmiana ustalonych w XV-XVI w. granic administracyjnych nastąpiła dopiero w czasie rozbiorów, kiedy województwa krakowskie i sandomierskie zostały włączone do Austrii. Ustanowiono wówczas sześć cyrkułów (program uprawnienia budowlane na komputer). W okresie Księstwa Warszawskiego powstały departamenty radomski i krakowski, dzielące te ziemie na linii Staszów-Kielce-Włoszczowa.

Po roku 1816 departamenty przemianowano znów na województwa, pozostawiając je niemal w tych samych granicach, przy czym wyłączony z radomskiego powiat kielecki stał się częścią nowo utworzonego województwa sandomierskiego (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Siedzibą władz województwa krakowskiego, z którego wyłączono Wolne Miasto Kraków, stal się w roku 1816 Miechów, a w 1818 Kielce. W 1845 r. gubernia kielecka weszła w skład nowo powołanej guberni radomskiej, zaś w 1867 ponownie ją przywrócono, włączając do niej powiaty: jędrzejowski, włoszezowski, olkulski, miechowski, pińczowski i stopnicki.

Pozostałe ziemie obecnego województwa, leżące w powiatach koneckim, opatowskim i iłżeckim, znalazły się w guberni radomskiej. Podział taki utrzymał się do I wojny światowej. Po odzyskaniu niepodległości do województwa kieleckiego, powstałego z połączenia guberni kieleckiej i radomskiej, włączono powiały zawierciański, będziński i częstochowski. Ówczesne województwo kieleckie obejmowało cały obszar północnej Małopolski, łącząc ziemie ograniczone z trzech stron Pilicą i Wisłą, a od południowego zachodu sięgając po Sosnowiec i Częstochowę (uprawnienia budowlane).

Po 1945 r. powiaty olkuski i miechowski włączone zostały do województwa krakowskiego, a będziński, zawierciański, częstochowski i miasto Sosnowiec do śląskiego. Tak zmniejszony obszar województwa kieleckiego liczył około 19.500 *) , km“ i w znacznym stopniu odpowiadał przedrozbiorowemu województwu sandomierskiemu. Reforma administracyjna w 1975 r. przyniosła kolejne zmniejszenie terenu województwa - wiele powiatów zostało włączonych do nowo utworzonych województw: radomskiego, tarnobrzeskiego, piotrkowskiego i częstochowskiego. Natomiast z województwa krakowskiego przyłączono północną część powiatu miechowskiego (program egzamin ustny).

Granice administracji kościelnej

Wskutek tych zmian nastąpił podział historycznie ukształtowanych regionów wyznaczonych naturalnymi w większości granicami, a także rozparcelowanie pomiędzy trzy województwa unikatowego pod względem wartości zabytkowych obszaru Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego.
Dużo bardziej stabilne były granice administracji kościelnej (opinie o programie).

Większość ziem dzisiejszego województwa, tj. obszar między środkową i dolną Pilicą oraz Wisłą, należała do biskupstwa krakowskiego, i to zapewne od czasu jego ustanowienia. Pozostała część - rozległy archidiakonat kurzelowski oraz kasztelanie małogoska i żarnowska - do archidiecezji gnieźnieńskiej. Taki podział administracji kościelnej dotrwał do pierwszego rozbioru Polski w 1772 roku. Władze austriackie, zgodnie z. józefińską zasadą godzenia granie administracyjnych i kościelnych, powołały na zajętych ziemiach trzy diecezje: lubelską, tarnowską i kielecką (segregator aktów prawnych).

Ta ostatnia funkcjonowała w latach 1807-1818 na terenie zbliżonym do dzisiejszego województwa (bez części południowo-zachodniej). Następne lata przyniosły kolejne zmiany. Reaktywowano diecezję krakowską obejmującą ziemie po obu stronach granicy rosyjsko-austriackiej, jednak po 1831 r. Rosja przestała uznawać jurysdykcję biskupa krakowskiego, mającego siedzibę w innym państwie. W roku I860 północna część województwa znalazła się w obrębie diecezji sandomierskiej.

Sytuację uregulowano w 1880 r.. powołując ponownie diecezję kielecką utworzoną z ośmiu pokrywających się z powiatami dekanatów i 229 parafii (promocja 3 w 1). Usytuowanie tej nowej diecezji było jednak bardzo niepraktyczne ze względów administracyjnych - północna jej granica przebiegała niemal na rogatkach Kielc, zaś odległość południowo-zachodnich krańców od siedziby biskupa sięgała niemal 100 km.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Prąd elektryczny zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Prąd elektryczny zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Prąd elektryczny zdjęcie nr 8 Prąd elektryczny zdjęcie nr 9 Prąd elektryczny zdjęcie nr 10
Prąd elektryczny zdjęcie nr 11
Prąd elektryczny zdjęcie nr 12 Prąd elektryczny zdjęcie nr 13 Prąd elektryczny zdjęcie nr 14
Prąd elektryczny zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Prąd elektryczny zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Prąd elektryczny zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami