Blog

08.04.2020

Deratyzacja

W artykule znajdziesz:

Deratyzacja

Deratyzacja

Deratyzacja, odszczurzanie - tępienie szczurów, myszy i innych gryzoni szkodliwych ze względów sanitarnych i gospodarczych deresz, sarniak - sęk tabaczny w drewnie dębowym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Derma - (I) tworzywo skóropodobne otrzymywane przez powlekanie nośników tekstylnych roztworem azotanu celulozy z dodatkiem zmięk- czacza (oleju rycynowego) wypełniaczy i pigmentów; (2) tworzywo skóropodobne otrzymywane przez powleczenie odpowiedniej tkaniny litą warstwą zmiękczonego PCW; stosowane w przemyśle galanteryjnym i poligraficznym.

Derma skóry futerkowej - warstwa skóry znajdująca się bezpośrednio pod pokrywą włosową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Dermatoid - sztuczna skóra otrzymywana przez pokrycie tkaniny (bawełnianej) estrami celulozy; obecnie zastąpiony dermą.

Dermatom - nóż lub aparat do ścinania piatów naskórka i skóry, przeznaczonych do przeszczepienia.

Dermograf - ołówek do rysowania na skórze, stosowany w celach diagnostycznych i dydaktycznych.

Der(r)ik - żuraw masztowy.

Derywacja 1 -  znoszenie - kąt znoszenia.

Derywacja 2  kanał derywacyjny.

Derywacja okrętu - kąt odchylenia okrętu.

Derywacja pocisku - zboczenie pocisku.

Derywacja studni - obszar wpływu studni (uprawnienia budowlane).

Derywatografia - dział analizy termicznej oparty na równoczesnym badaniu substancji metodą analizy termograwimetrycznej i analizy termicznej różnicowej.

Derywometr - wskaźnik znoszenia.

Desant - przerzucenie i wysadzenie wojsk na terytorium nieprzyjaciela w celu wykonania zamierzonego działania bojowego; rozróżnia się d. lotniczy i d. morski; (2) oddział przerzucony i wysadzony na terytorium nieprzyjaciela.

Desantowiec - barka desantowa.

Descenzja - spływanie wód podziemnych pod wpływem grawitacji.

Deseczka - tarcica liściasta, rzadziej iglasta, o grubości 6-10 mm.

Deseniarka - prasa walcowa do wytłaczania różnych wzorów na skórze przez przyciskanie do ogrzanej płyty deseniowej.

Desensybilizacja - znaczne zmniejszenie światłoczułości materiałów fotograficznych pod działaniem niektórych związków chemicznych (program egzamin ustny).

Deska

Deska - tarcica o grubości 12-50 mm.

Deska awaryjna - deska (lub bal drewniany) przeznaczona do uszczelniania uszkodzonego poszycia statku lub przyciśnięcia poduszki awaryjnej.

Deska balastowa - ruchoma deska, przesuwana wzdłuż osi poprzecznej jachtu, od położenia wysuniętego poza burtę lewą do położenia wysuniętego poza burtę prawą, służąca załodze do balastowania na zewnątrz obrysu jachtu, przez co uzyskuje się znaczny wzrost ramienia stateczności (opinie o programie).

Deska do licowania - deska o grubości do 25 mm i o jednakowej szerokości na całej długości, najczęściej profilowana, stosowana jako zewnętrzna warstwa ścian.

Deska dociskowa - deska pozioma utrzymująca pionowe części deskowania belki, podciągu lub innego elementu żelbetowego w niezmiennym położeniu.

Deska frezowa, deska obrzeżna - skrajna deska w deskowaniu płyty żelbetowej przylegająca bezpośrednio do płyty deskowania boku belki lub podciągu, sfazowana na krawędzi zetknięcia się z tą płytą w celu ochrony przed zaklinowaniem się naroża deskowania w betonie.

Deska okorkowa, okorek - tarcica nicobrzynana pochodząca z obwodowej części drewna okrągłego, której przeciwrdzeniowa, tj. zewnętrzna powierzchnia ma w całości lub częściowo kształt obły, przy czym szerokość płaszczyzny dordzeniowej wynosi w największym miejscu nie mniej niż 80 mm.

Deska rozporowa - okuta deska rozciągająca na boki skrzydła sieci holowanej przez trawler lub kuter (segregator aktów prawnych).

Deska trałowa - rozpomica sieciowa.

Deskowanie 1 (konstrukcji betonowych lub żelbetowych) - (1) prowizoryczna konstrukcja z płyt drewnianych pilśniowych lub blaszanych z oddzielnych desek połączonych ze sobą, używana przy produkcji elementów betonowych lub przy wznoszeniu konstrukcji betonowych (żelbetowych), służąca do nadawania odpowiednich kształtów układanej masie (mieszance) betonowej, do podtrzymywania zbrojenia w czasie betonowania oraz utrzymywania świeżego betonu do czasu uzyskania przez niego odpowiedniej wytrzymałości; (2) wykonywanie i ustawianie d. przy wznoszeniu budowli.

Deskowanie 2 - warstwa desek połączonych ze sobą krawędziami (na styk, na zakładkę, na wpust i in.) pokrywająca drewnianą konstrukcję szkieletową ściany, stropu lub dachu lub też służąca do osłony boku wykopu ziemnego przed osypywaniem się.

Deskowanie filtracyjne, deskowanie aktywne - deskowanie powtarzalne składające się z ramy stalowej, płyty wypełniającej ramę, wykonanej z desek, sklejki lub blachy stalowej oraz tkanin bawełnianych i siatek stalowych bezpośrednio przylegających do powierzchni świeżo ułożonej masy betonowej, stosowane przy zagęszczaniu masy betonowej przez odpowietrzanie.

Deskowanie indywidualne - deskowanie niepowtarzalne.

Deskowanie inwentaryzowane - deskowanie powtarzalne (promocja 3 w 1).

Deskowanie niepowtarzalne, deskowanie indywidualne - deskowanie stosowane jednorazowo do konstrukcji betonowych (żelbetowych) o skomplikowanych kształtach nie wykazujących cech powtarzalności.

Deskowanie powtarzalne, deskowanie inwentaryzowane - deskowanie składające się z elementów, które mogą być użyte wielokrotnie do różnego rodzaju konstrukcji betonowych (żelbetowych), stanowiące w związku z tym stały inwentarz przedsiębiorstwa budowlanego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami