Blog

18.11.2022

Deski podłogowe

W artykule znajdziesz:

Deski podłogowe

Deski podłogowe z drewna bambusowego są bardzo twarde i odporne na ścieranie. Mają delikatną strukturę i barwę o jasnych i ciemniejszych odcieniach. Łodygi bambusa mogą mieć układ horyzontalny, wertykalny lub skręcony. Układ skręcony zapewnia największą wytrzymałość i twardość oraz dość oryginalny wzór. Podłogę z desek trój warstw owych należy układać na suchym. odkurzonym i równym podkładzie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Można ją układać na dwa sposoby - jako podłogę pływającą lub mocując do podłoża elastycznym klejem. Deski należy układać tak, aby biegły równolegle do światła padającego z zewnątrz. Deski mocowane do podłoża klejem. Ten sposób uważany jest za lepszy od podłogi pływającej, gdyż zapewnia stabilność posadzki, minimalizuje możliwość pojawienia się szczelin między deskami. Klej posiada również zdolność wygłuszania podłogi, redukuje też skrzypienie desek (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Deski klejone mogą być odnawiane poprzez cyklinowanie, podłogi pływającej nie należy szlifować gdyż cykliniarka jest zbyt ciężka na tak sprężyste podłoże. Deski między sobą łączą się na pióro i wpust, zaś do podłoża mocowane są klejem. Do rozłożenia kleju należy użyć pacy zębatej.

Podłoga pływająca z desek trójwarstwowych. Montaż zaczynamy od narożnika pomieszczenia. Z pierwszego rzędu desek odcina się wystające pióro i dystansuje od ściany specjalnymi klinami. Deski w rzędzie łączy się na zatrzask (uprawnienia budowlane).

Ma postać drewnianej kostki wykonanej z twardego drewna: bukowego, dębowego, jesionowego. Pojedyncze kostki łączy się w płyty (6-18 kostek) za pomocą siatki termoplastycznej. Do podłoża mocuje się je klejem do parkietu, siatką od góry, którą później się zrywa. Poprzeczny układ słoi w bruku poprawia wytrzymałość na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne (program egzamin ustny).

Parkiet przemysłowy

Składa się z wąskich deszczułek o szerokości 8-10 mm i grubości 22 mm, ustawionych na sztorc tak, aby od góry był widoczny poprzeczny rysunek słojów drewna. Deszczułki łączy się w płyty taśmą samoprzylepną, którą się zrywa po ułożeniu. Nie tworzą żadnego wzoru. Parkiet ten mocuje się do podłoża za pomocą kleju do parkietu. Jego znaczna grubość zapewnia wieloletnią trwałość (opinie o programie).

Do cyklinowania parkietów, desek oraz niektórych paneli podłogowych można przystąpić nie wcześniej niż po 14 dniach od ułożenia. Jednak najbardziej optymalny czas dla drewna to sześć do ośmiu tygodni. Tyle bowiem czasu potrzeba, aby wilgoć z kleju odparowała i wyrównała się wilgotność pomieszczenia i drewna. Kilkakrotne szlifowanie należy wykonać papierem ściernym o coraz drobniejszej gradacji, od 36 poprzez 40, 60. 80 aż do 100. Szpachlowane szczeliny między klepkami należy przeszlifować papierem o numerze 120.

Na koniec powierzchnię pokrywa się kilkoma warstwami lakieru (3-5 warstw ). Rodzaj lakieru decyduje o tym, czy będzie ona błyszcząca, matowa, półmatowa czy satynowa. Do zabezpieczenia podłogi drewnianej zaleca się stosować lakier elastyczny (segregator aktów prawnych). Powinien on być zawsze dobrany do gatunku drewna. Do drewna iglastego najlepsze są lakiery uretanowe, drewna liściaste powinny być zabezpieczane lakierami poliuretanowymi.

Lakiery całkowicie uszczelniają powierzchnię drewna. Innym sposobem zabezpieczania posadzek drewnianych jest olejowanie. Oleje nadają się do wszystkich gatunków drewna. Ole- jowanie można wykonać dwoma sposobami: na zimno i na gorąco.

  1. Olejowanie na zimno wykonuje się przy użyciu pędzla lub metalowej szpachli. Nadmiar oleju zbiera się szmatką i po około 10- -15 minutach poleruje się posadzkę beżowym padem lub stalową wełną. Po kilku godzinach znowu zbiera się nadmiar oleju i powtórnie poleruje.
  2. Olejowanie na gorąco należy wykonać olejem rozgrzanym do temperatury 80°C. Nanosi się go na powierzchnię drewnianej posadzki metalową szpachlą. Następnie wciera się go rozgrzanym termopadem do całkowitego wchłonięcia. Taki sposób olejowania sprawia, że olej wnika głębiej w drewno i ten sposób wykończenia jest znacznie trwalszy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami