Blog

Związki aromatyczne zdjęcie nr 2
26.07.2018

Dlaczego trzeba zgłosić podwykonawcę?

W artykule znajdziesz:

Dlaczego trzeba zgłosić podwykonawcę?

Jeszcze do niedawna wykonawca mógł zawrzeć umowę z podwykonawcą jedynie po uzyskaniu zgody inwestora (program na komputer). W przypadku, gdy po przedstawieniu umowy przez wykonawcę inwestor nie wyraził sprzeciwu lub zastrzeżeń w terminie 14 dni, uważało się umowę za zawartą. Zgoda inwestora nie miała wpływu na ważność umowy na roboty budowlane, przy czym inwestor solidarnie odpowiadał względem podwykonawców i miał obowiązek płacić za wykonane roboty budowlane nawet wtedy, gdy nie miał pełnej wiedzy co do zakresu robót ustalonych w umowie z podwykonawcą (program na telefon). Obecnie prawo w tej kwestii zmieniło się odpowiedzialność za wypłatę wynagrodzenia podwykonawcy ponoszą solidarnie inwestor i wykonawca lub wykonawca generalny (program na egzamin ustny).

Uzyskanie akceptacji inwestora

Związki aromatyczne zdjęcie nr 3
Dlaczego trzeba zgłosić podwykonawcę?

W obecnym stanie prawnym należy zgłosić podwykonawcę jeszcze zanim przystąpi on do realizowania zleconych mu prac (promocja 3 w 1). Zgodnie z nową redakcją przepisu nie ma wymogu pozyskania zgody inwestora, aby umowa z podwykonawcą była ważna. Jest ona wymagana jedynie po to, aby wywołać określone skutki prawne. Uzyskanie akceptacji inwestora po rozpoczęciu prac oznacza, że skutki tej zgody obejmą wyłącznie pracy, które zostały wykonane od momentu jej udzielenia. Zgłoszenia podwykonawcy może dokonać wykonawca lub sam podwykonawca (segregator).
Umowa z podwykonawcą może być zawarta bez wiedzy inwestora i jest ważna także wtedy, gdy nie wyrazi on na nią zgody. Jednak wówczas odpowiedzialność inwestora za wypłatę wynagrodzenia podwykonawcy zależy od tego, czy spełnione zostały określone warunki. Umowa między wykonawca generalnym a podwykonawcą musi dokładnie określać zakres robót zleconych firmie podwykonawczej (opinie). Wówczas inwestor jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia podwykonawcy. W przypadku, gdy zakres prac nie został w umowie określony przez podwykonawcę, może on zrobić to później, jednak takie zgłoszenie musi mieć miejsce przez rozpoczęciem robót i musi być złożone na piśmie. Inwestor ma wówczas 30 dni, aby złożyć sprzeciw wykonawcy generalnemu i podwykonawcy. Brak sprzeciwu oznacza przyjęcie solidarne odpowiedzialności za wypłatę wynagrodzenia.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Związki aromatyczne zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Związki aromatyczne zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Związki aromatyczne zdjęcie nr 8 Związki aromatyczne zdjęcie nr 9 Związki aromatyczne zdjęcie nr 10
Związki aromatyczne zdjęcie nr 11
Związki aromatyczne zdjęcie nr 12 Związki aromatyczne zdjęcie nr 13 Związki aromatyczne zdjęcie nr 14
Związki aromatyczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Związki aromatyczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Związki aromatyczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami