Blog
Dno wykopu
W artykule znajdziesz:
Wydajność eksploatacyjną na jedną zmianę oblicza się przez przemnożenie wydajności godzinowej przez liczbę godzin w zmianie i współczynnik wykorzystania czasu roboczego Kcz, którego wartość waha się od Kcz = 0,85-0,90 - przy pracy na odkład, do 0,75-0,80 - przy załadunku na środki transportowe:
- Wykopy szerokoprzestrzenne dla posadowienia budynków oraz dla miejskich budowli inżynierskich
- Wykonywanie wykopów za pomocą koparek (program uprawnienia budowlane na komputer). Wykonuje się je wg z góry opracowanego schematu, w którym ustalono miejsca zjazdu i wyjazdu z wykopu, osie kolejnych przejść koparki, drogi transportu oraz miejsca spływu i spadki dla wód deszczowych. Dane te ustalamy, uwzględniając gabarytowe wymiary maszyn, zasięg elementów roboczych oraz sposób urabiania i transportu gruntu.
W dnie wykopu wykonuje się przeważnie ręcznie wykopy pod stopy i ławy fundamentowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Wyrzucaną i rozplantowaną na dnie wykopu ziemię ubija się. Przy dużych powierzchniach wykopu dno skarpy profiluje się za pomocą spycharki (używanej zwykle w takim przypadku również do wyrównania dróg dojazdowych). Wykonania wykopu fundamentowego pod budynek mieszkalny koparką przedsiębierną o pojemności łyżki 0,25 i 0,5 m2, wykop pod fundament budynku przemysłowego koparką o pojemności łyżki 0,5 m3 i spycharką o mocy 59 kW oraz przy użyciu samochodów wywrotek (uprawnienia budowlane). Przy zygzakowatej marszrucie koparki liczbę przejść można byłoby ograniczyć do dwóch pod warunkiem, że droga koparki nie ulegnie znacznemu wydłużeniu. Te same wykopy można wykonać również za pomocą koparek innych wielkości lub koparek podsiębiernych albo zbierakowych - w przypadku gdy praca koparki oraz transport na dnie wykopu byłyby niekorzystne, np. ze względu na jakość gruntu lub jego wilgotność (program egzamin ustny).
Wydajność eksploatacyjna
Wydajność eksploatacyjną na jedną zmianę oblicza się przez przemnożenie wydajności godzinowej przez liczbę godzin w zmianie i współczynnik wykorzystania czasu roboczego Kcz, którego wartość waha się od Kcz = 0,85-0,90 - przy pracy na odkład, do 0,75-0,80 - przy załadunku na środki transportowe (opinie o programie).
Miesięczną wydajność eksploatacyjną obliczamy, mnożąc wydajność zmianową przez liczbę zmian w miesiącu i współczynnik wykorzystania czasu na efektywną pracę, który uwzględnia planowe przestoje na konserwacje, naprawy oraz czas niezbędny na zmianę stanowisk roboczych, frontu robót itp. Współczynnik ten wynosi 0,7-0,8. W miesiącach zimowych średnia wydajność godzinowa spada do 70% wydajności letniej, a średnia miesięczna do 40% (segregator aktów prawnych).
Wykonywanie wykopu ręcznie przy zmechanizowanym transporcie za pomocą przenośnika taśmowego. Niewielkie objętościowo, głębokie wykopy wykonuje się Narzędzia i przyrządy do robót ziemnych. Łopaty lub szufle używane są do ładowania odspojnych i sypkich gruntów, przy czym łopat o zaokrąglonych ostrzach używa się do urobku żwirów.
Sztychówki (szpadle) służą do odspajania spoistych, ale nie twardych gruntów; do gruntów zwartych używa się łopat mechanicznych, napędzanych sprężonym powietrzem. Motyki i kilofy jedno- lub dwustronne służą do odspajania lub spulchniania gruntów spoistych zwartych, twardych oraz do lekkich skał. Do odspajania tych gruntów używamy także młotków pneumatycznych wyposażonych w wiertło (szpicak) zamiast łopaty (promocja 3 w 1).
Młoty ręczne i mechaniczne, kliny i łomy stosuje się do rozbijania i łamania skał. Wiercenie otworów strzelniczych do kruszenia skał sposobem •minerskim wykonuje się za pomocą młotów wiertniczych napędzanych sprężonym powietrzem lub elektrycznością, wyposażonych w wiertła, przy drobnych robotach - za pomocą młotów i wierteł ręcznych. Wiertła wykonuje się ze specjalnej stali narzędziowej grubości 20-30 mm.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32