Blog

Wytrzymałość na rozwarstwienie zdjęcie nr 2
07.09.2020

Dobór i układanie kruszywa grubego

W artykule znajdziesz:

Dobór i układanie kruszywa grubego

Wytrzymałość na rozwarstwienie zdjęcie nr 3
Dobór i układanie kruszywa grubego

Cement powinien charakteryzować się możliwie małym skurczem, a w przypadku wykonywania betonów o dużych masywach niskim ciepłem hydratacji (program uprawnienia budowlane na komputer). W krajach o rozwiniętej technice wykonywania takich betonów produkuje się specjalne cementy. Wybór rodzaju i marki cementu zależy od założonych właściwości betonu i wielkości wykonywanego elementu.
Do betonów o dużych masywach stosuje się z reguły cementy hutnicze ze względu na ich niską kaloryczność.

Woda stosowana do zapraw powinna odpowiadać tym samym warunkom, co woda zarobowa mieszanki betonowej. Ilość wody waha się w granicach 35 do 60% ciężaru cementu w zależności od ilości piasku i wielkości ziarn w stosie kruszywa grubego. Im mniejsze są ziarna w stosie, tym zaprawa musi być bardziej płynna (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Maksymalna średnica ziarn stosu kruszywa, do którego wtłacza się mieszankę spoiwową, uzależniona jest w zasadzie tylko od typu’konstrukcji. Stosowano już praktycznie kruszywo o średnicy ziarn od 500 mm.

Praktycznie nie stosuje się kruszywa o ziarnach mniejszych od 30 mm, a nawet 40 mm, gdyż tworzy ono zbyt małe jamy dla odpowiednio swobodnego przepływu wtłaczanej zaprawy. Należy jednak dążyć do stosowania kruszywa o możliwie najmniejszej średnicy (uprawnienia budowlane).
Kruszywo może być otoczakowe lub łamane, ale w każdym przypadku musi ono być bez zanieczyszczeń pylastych.

Zanieczyszczenia, zwłaszcza gliniaste, obniżają przyczepność zaprawy do kruszywa lub nawet utrudniają szczelne wypełnienie jam stosu. W większości przypadków kruszywo wymaga przemywania. Z kruszyw o większej chropowatości powierzchni uzyskuje się betony o wyższej wytrzymałości. Skład granulometryczny kruszywa nie jest z reguły projektowany, ale pożądane jest, aby kruszywo miało, w ramach przyjętego uziarnienia, jak najmniejszą jamistość ze względu na ilość zużywanej zaprawy (program egzamin ustny).

Zależność pomiędzy jamistością kruszywa grubego a ilością zużywanego cementu. Ze względu na rodzaj kruszywa, obowiązują tu podobne zasady jak w betonie tradycyjnym. Wyjątek stanowi wytrzymałość skały, z której pochodzi kruszywo. Ponieważ kruszywo nie jest tu mieszane w betoniarce, tym samym nie jest narażone na rozbijanie i w związku z tym nie musi wykazywać zbyt dużej wytrzymałości. Bardzo korzystne jest kruszywo węglanowe, gdyż wykazuje dużą przyczepność do zaprawy.

Transporter

Kruszywo układa się w miejscu przeznaczenia bezpośrednio zrzucając z wywrotek lub (korzystniej) za pośrednictwem transportera. Transporter może być zaopatrzony w rękaw, który pozwala na równomierne rozprowadzanie kruszywa.
Kruszywo grube daje się wprawdzie zagęścić o ok. 10 w stosunku do luźno ułożonego, ale zabieg ten jest rzadko stosowany, gdyż podczas wibrowania wiele ziarn ulega rozdrobnieniu zapylając pozostałe ziarna (opinie o programie).

Praktyka wykazała, że stosując kruszywo o ziarnach większych od 150 mm powinno się takie ziarna układać na zasadzie „rodzynków”, a zatem celowo i świadomie umiejscawiając je tak, żeby duże okruchy kamienne były od siebie oddzielone warstwą drobniejszego kruszywa. W większości przypadków kruszywo układa się po uprzednim ustawieniu rur iniekcyjnych. Ustabilizowanie rur wymaga jednak odpowiedniego rusztu, co podnosi koszt pracy. Stosuje się więc zatem i zapuszczanie rur po ułożeniu kruszywa, ale jest to możliwa tylko w przypadku zastosowania kruszywa otoczakowego i o frakcji nic większej jak do 100 mm (segregator aktów prawnych).

Mieszankę spoiwową wtłacza się do stosu kruszywa za pośrednictwem metalowych iglic iniekcyjnych. poprowadzą się ją natomiast systemem przewodów z jednego głównego przewodu prowadzącego od pompy przez rozdzielnik do przewodów podłączonych do poszczególnych iglic. Zestaw sprzętu składa się z:
- urządzeń dostarczających składniki zaprawy,
- mieszarki,
- zbiornika pośredniego (wyrównawczego),
- pompy tłoczącej,
- przewodu głównego,
- rozdzielnika,
- przewodów rozprowadzających,
- iglic iniekcyjnych,
- rur kontrolnych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Wytrzymałość na rozwarstwienie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Wytrzymałość na rozwarstwienie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Wytrzymałość na rozwarstwienie zdjęcie nr 8 Wytrzymałość na rozwarstwienie zdjęcie nr 9 Wytrzymałość na rozwarstwienie zdjęcie nr 10
Wytrzymałość na rozwarstwienie zdjęcie nr 11
Wytrzymałość na rozwarstwienie zdjęcie nr 12 Wytrzymałość na rozwarstwienie zdjęcie nr 13 Wytrzymałość na rozwarstwienie zdjęcie nr 14
Wytrzymałość na rozwarstwienie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wytrzymałość na rozwarstwienie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wytrzymałość na rozwarstwienie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami