Blog
Kompleksowe działania
W artykule znajdziesz:
Zakres dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku gwarantuje, że przy wydawaniu tych decyzji rozpatrywane są m. in. zagadnienia techniczno-ekonomiczne, nieszkodliwości stosowanych rozwiązań dla zdrowia użytkowników oraz cech wymiarowych, użytkowych i estetycznych (program uprawnienia budowlane na komputer). Decyzje te wymagane są dla szerokiego wprowadzania rozwiązań krajowych, jak też przewidzianych do zakupu w drodze importu. Poza tym - zgodnie z omawianym Zarządzeniem - instytucje wydające tę decyzję obowiązane są do przeprowadzenia doraźnych kontroli przestrzegania ustaleń zawartych w wydawanych decyzjach.
Poza tym Minister BiPMB wydał Zarządzenie nr 42 z 29.09.1976 r. . (Dz Urz MBiPMB nr 7 z 10.12.1976 r., poz. 23) w sprawie kontroli jakości, dające podstawę prawidłowego zorganizowania i kontrolowania jakości w przedsiębiorstwach budowlanych (na budowach) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Kompleksowe działania w kierunku poprawy jakości budownictwa mieszkaniowego dotyczą poprawy standardu i jakości oddawanych mieszkań (uprawnienia budowlane). Standard - jak wspomniano poprzednio - zależy od wielkości powierzchni użytkowej, ilości i rodzaju wyposażenia (instalacje, meble wbudowane itp.) oraz od rodzaju zastosowanych materiałów wykończeniowych. Jakość natomiast zależy od tego, czy użyte elementy i materiały oraz roboty budowlano-montażowe i wykończeniowe wykonywane są zgodnie z wymaganiami określonymi w odpowiednich przepisach (program egzamin ustny).
W ostatnich latach nastąpiła poprawa standardu uzyskana przez lepsze rozwiązania projektowe budynków i układów funkcjonalnych mieszkań, wprowadzenie nowoczesnych materiałów i stałe zwiększanie średniej wielkości mieszkań oraz zwiększenie normatywu urbanistycznego (opinie o programie). Poza tym poprzez wprowadzenie nowych technologii dla budownictwa towarzyszącego stworzono warunki do przyspieszonej kompleksowej realizacji osiedli. Ma to również bardzo istotne znaczenie, gdyż w odczuciu społecznym jednym z elementów warunkujących dobrą jakość osiedla jest właśnie jego kompleskowość.
Budownictwo mieszkaniowe
Dla zapewnienia systematycznego podnoszenia jakości budownictwa mieszkaniowego Minister BiPMB podjął następujące działania:
- powołał służby kontroli jakości w zjednoczeniach i przedsiębiorstwach budowlano-montażowych budownictwa ogólnego i przemysłowego oraz przemysłu materiałów budowlanych oraz określił zakres i tryb ich działania (zarządzenie nr 42 MBiPMB z dn. 26.9.76 r.) (segregator aktów prawnych),
- wydał decyzję w sprawie poprawy jakości prefabrykatów betonowych, która zawiera jako załącznik nr 1 „Program poprawy jakości prefabrykatów betonowych” i nr 2 „Wykaz zakładów opracowujących i realizujących zakładowe programy poprawy jakości prefabrykatów betonowych o rozszerzonym zakresie”. Decyzja określa zasady i tryb realizacji zadań przewidzianych w programie (Decyzja nr 1 MBiPMB z dn. 4.2.77 r.),
- podjął realizację od roku 1977 budynków tzw. wzorcowej jakości. Program realizacji przewidywał wykonanie w 1977 r. ponad 70 budynków w 9 Zjednoczeniach Budownictwa (Gdańskie, Krakowskie, Kieleckie, Lubelskie, Olsztyńskie, Poznańskie, ZB Warszawa, Wrocławskie i Śląskie). Obiekty te służą jako przykład, że w istniejących warunkach i przy użyciu krajowych materiałów można uzyskać już obecnie wyższy poziom jakości mieszkania i budynku. W następnych latach przewiduje się, że budynki wzorcowej jakości będą realizowane przez wszystkie zjednoczenia i przedsiębiorstwa. Liczba ich będzie sukcesywnie wzrastała, a w 1980 r. osiągnie proporcjonalnie w każdym przedsiębiorstwie co najmniej 30% ogólnej liczby oddawanych budynków,
- wydał zarządzenie w sprawie wprowadzenia zasad wynagradzania sprzyjających poprawie jakości i gospodarnemu wykonywaniu robót budowlano-montażowych i obiektów budownictwa mieszkaniowego. W zarządzeniu tym podane są w załączniku nr 1 „Wytyczne stosowania obowiązujących systemów płac dla podwyższenia jakości robót budowlano- -montażowych i obiektów budownictwa mieszkaniowego oraz elementów prefabrykowanych”, a w załączniku nr 2 „Zasady specjalnego wynagradzania pracowników za wykonanie robót i obiektów budownictwa mieszkaniowego wysokiej jakości”. W pierwszym etapie zalecono wdrażanie tego systemu w budynkach tzw. wzorcowej jakości (zarządzenie nr 13 MBiPMB z dn. 18.5.77 r.) (promocja 3 w 1),
- wspólnie z CZSBM dokonał przeglądu i analizy rozwiązań projektowych i realizacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań węzłów kuchenno-łazienkowych. Wydane zostało polecenie opracowania wytycznych poprawy jakości rozwiązań projektowych w tym zakresie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32