Blog

16.05.2022

Dokładność naciągu zbrojenia

W artykule znajdziesz:

Dokładność naciągu zbrojenia

Sposób ten uzyskał szerokie zastosowanie przy długości elementu zbrojeniowego do 18 m. Urządzenie stosowane przy elektrotermicznym sposobie jest proste, tanie i niedeficytowe, a pracochłonność wykonywania najniższa w porównaniu z innymi sposobami naciągu. Przy sposobie tym możliwe jest zastosowanie stali zbrojeniowych prawie wszystkich rodzajów. Szczególnie korzystne jest stosowanie zbrojenia z prętów klasy A-IV. Badania wykazały, że nowe marki stali klasy A-IV prawie nie obniżają wskaźników swoich właściwości mechanicznych po krótkotrwałym (15-20 s) nagrzewaniu do temperatury 500-600°C i oziębieniu, a At-IV i At-VI - do 400-450°C (program uprawnienia budowlane na komputer).

Dokładność naciągu zbrojenia sposobem elektrotermicznym z jego nagrzewem poza formą zależy od dokładności wykonania elementów zbrojeniowych i ustawienia oporu form lub stendów. Przy przestrzeganiu metod kontroli naciągu zapewnione jest całkowicie wykonywanie konstrukcji 2 i 3 stopnia odporności na powstawanie rys (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Odległość między wewnętrznymi (oporowymi) płaszczyznami kotwi elementu zbrojeniowego le powinna być mniejsza od odległości między zewnętrznymi krawędziami formy lub podkładu lQ o wielkości technologicznego wydłużenia Al. Wielkość tę określa się na podstawie założonego początkowego wstępnego naprężenia z uwzględnieniem jego granicznych.

tolerancji, jak również wielkości kompensujących odkształcenie kotwi . zbliżenie oporu formy pod działaniem naciągniętego zbrojenia. Wielkość U. otrzymaną z obliczenia, uściśla się według wyników próbnych naciągów prętów i pomiarów w nich naprężeń rzeczywistych. Temperatura nagrzewu pręta powinna zabezpieczyć jego całkowite wydłużenie nieco większe od Al (o 0,001 le) dla swobodnego ułożenia zbrojenia w oporach formy. Uwzględnia się przy tym oziębienie stali o 20~30°C w czasie przenoszenia zbrojenia z urządzenia grzejnego do formy (uprawnienia budowlane).

Urządzenia do nagrzewu prętów

Urządzenia do nagrzewu prętów rozróżnia się według mocy: do 70 kW, stosowane przy wykonywaniu płyt i innych wyrobów o długości do 6 m, i powyżej 70 kW - do nagrzewu prętów dużych konstrukcji. W urządzeniach pierwszej grupy nagrzewa się jednocześnie 2H-5 prętów o średnicy 12-16 mm, a drugiej grupy 1 lub 2 pręty o średnicy 16-32 mm, łącznej długości od 18 do 48 m. Przy wykorzystaniu transformatorów spawalniczych w urządzeniach do nagrzewania prętów należy uzwojenie dławiące zewrzeć albo zdjąć. Pozwoli to zwiększyć moc urządzenia i nagrzewać dwa razy więcej prętów (program egzamin ustny).

Przykład układu urządzenia. Jest ono przeznaczone do równoczesnego nagrzewu trzech lub czterech prętów zbrojeniowych o średnicy 12-14 mm. Styki dla prętów rozmieszczone są w płaszczyźnie pionowej. Jeden słupek podporowy ze stykami jest ruchomy. Założoną temperaturę nagrzewu prętów kontroluje się według ich wydłużeń automatycznie, za pomocą wyłącznika krańcowego. Układanie i zdejmowanie nagrzanych prętów wykonuje się ręcznie.

Radzieckie urządzenie do nagrzewania prętów 6596 S/2 jest wyrobu seryjnego. Można na nim regulować długość nagrzewanego odcinka prętów. Sterowanie urządzeniem jest automatyczne. Wstępne naprężenie zbrojenia na beton przekazuje się zwykle przez nagrzewanie i przecinanie zbrojenia palnikiem benzenowym lub spawarką możliwie blisko powierzchni czołowej wyrobu. Przecinanie zbrojenia zaleca się wykonywać jednocześnie z obu końców wyrobów i symetrycznie (opinie o programie).

Ciągłe zbrojenie ma szereg zalet konstrukcyjnych i technologicznych. Możliwość ułożenia wstępnie naprężonego zbrojenia w dowolnych wymaganych kierunkach pozwala w sposób oszczędny wykorzystać zbrojenie. Proces zbrojenia na nawijarkach jest całkowicie zautomatyzowany. Pozwala to 2-P2,5-krotnie zmniejszyć pracochłonność wstępnego naprężania zbrojenia. Nawijarki dzieli się na stałe i przesuwne (segregator aktów prawnych). Prócz tego rozróżnia się je:

1) według zasady działania - na maszyny z obracającym się organem roboczym, wykonującym ruchy postępowo-zwrotne,

2) według sposobu naciągu zbrojenia - mechanicznego i elektro-termo-mechanicznego (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami