Blog
Domieszki humusowe
W artykule znajdziesz:
Domieszki humusowe
Kwas humusowy jest kwasem organicznym, który powstaje przy rozkładzie w wilgotnej ziemi lub wodzie ciał organicznych, jak rośliny, torf, węgiel brunatny. Występuje on jako nalot na ziarnach kruszywa naturalnego, zwłaszcza piasku kopalnianego (program uprawnienia budowlane na komputer). Kwas humusowy tworzy z wapnem zaczynu cementowego mydło, uniemożliwiające prawidłowe reakcje ze składnikami hydraulicznymi.
Doświadczenia wykazują, że już 1% kwasu humusowego w stosunku do ciężaru piasku wystarcza, aby powstrzymać wiązanie cementu. Badanie orientacyjne na zawartość humusu w piasku wykonywa się, jak następuje. Butelkę z przezroczystego szkła (o kształcie możliwie płaskim) o pojemności 0,5 1, zamykaną korkiem gumowym lub szklanym, napełnia się do około wysokości badanym piaskiem (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Do butelki tej dolewa się 3-procentowego roztworu wodnego ługu sodowego NaOH, tak aby poziom cieczy dochodził mniej więcej do około 2/s wysokości. Po zakorkowaniu butelki i dokładnym skłóceniu pozostawia się ją w spokoju przez 24 godziny, po czym obserwuje się barwę klarownej cieczy (uprawnienia budowlane).
Barwa słomkowa lub jasnożółtawa nie wzbudza zastrzeżeń. Barwy ciemnożółta, pomarańczowa, brązowa i ciemnobrązowa stanowią ostrzeżenie, że przy użyciu danego piasku może nastąpić opóźnienie wiązania, a nawet zatrzymanie (zwłaszcza przy barwach ciemniejszych) (program egzamin ustny). Piasek taki może nadawać się tylko do robót podrzędnych lub też nie nadaje się do użycia.
Przekonać się o tym można i należy wykonując i zgniatając normalne próbki zaprawy cementowej 1 : 3 z danego piasku oraz z tego samego piasku starannie wymytego wodą wapienną. Porównanie ich wytrzymałości po 7 i 28 dniach jest ostatecznie miarodajne co do użycia piasku.
Zanieczyszczenie humusowe piasku
Zanieczyszczenie humusowe piasku przeznaczonego do zapraw najlepiej daje się usunąć przez dłuższe wystawienie go na działanie słońca (opinie o programie). Zwykłe przemywanie piasku nie jest środkiem zapewniającym usunięcie humusu.
Inne szkodliwe domieszki
Poza cząstkami pyłowymi i ilastymi w nadmiernej ilości oraz humusem szkodliwymi domieszkami piasku do zapraw są:
a) węgiel, torf, liście, wióry drzewne, papier; domieszki te, jako lżejsze od piasku, można usunąć przez przemycie piasku wodą;
b) piryty, gips i inne sole siarczkowe, łyszczyk, mika, itp.; tego rodzaju domieszki należy w razie podejrzenia określić ilościowo i zadecydować na podstawie orzeczenia laboratoryjnego; związków siarki nie powinno być więcej niż 1% w przeliczeniu na S03, a łyszczyku nie więcej niż 0,5%.
Doraźne badania piasku na budowie
Badania te, bardzo proste w wykonaniu, nie mogą scharakteryzować wszystkich cech piasku, są jednak dla praktyki ważną wskazówką (segregator aktów prawnych). Wymienimy następujące z nich:
a) jeżeli piasek przy mocnym ściskaniu i rozcieraniu go w ręku jest szorstki, można wyczuć poszczególne ziarna oraz jeżeli: nie pozostawia na ręku śladów zanieczyszczeń lub ciał ziemistych i nie brudzi białej chustki, to może być uważany za czysty;
b) jeżeli po wrzuceniu piasku do szklanki z wodą i po jego osadzeniu się woda jest czysta i przejrzysta, to piasek można uważać za czysty; jeżeli zaś woda jest mętna, dowodzi to, że piasek zawiera domieszki;
c) w celu przybliżonego zorientowania się w ilości pyłów i iłów w piasku można wykonać próbę (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32