Blog

Temperatura kropienia zdjęcie nr 2
12.10.2022

Dotkliwe szkody

W artykule znajdziesz:

Temperatura kropienia zdjęcie nr 3
Dotkliwe szkody

Chodniki larw wypełnione są tak silnie ubitą mączką drzewną, że nieraz w czasie obróbki można ich nie zauważyć. Trzpiennik najczęściej atakuje drewno sosnowe, świerkowe i jodłowe, rzadziej natomiast gatunki liściaste (program uprawnienia budowlane na komputer).

W drewnie iglastym występuje kilka gatunków trzpiennika. Z rzędu błonkówek trzeba jeszcze wymienić rodzinę mrówkowa- tych, z której szczególnie niebezpieczna może być gmachówka pniowa, budująca często gniazda w budynkach z drewna iglastego. Chodniki wydrążone przez mrówki są duże i ciągną się wzdłuż belki na odcinku kilku metrów. Dotkliwe szkody wyrządzają w budynkach przedstawiciele rodziny kołatkowatych kołatek mieszkaniowy i kołatek domowy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Pierwszy występujący w drewnie sosnowym, świerkowym, dębowym i lipowym niszczy belki, ramiaki, podłogi oraz meble w budynkach. Chodniki larw wypełnione są mączką drzewną pomieszaną z kałem. Chodniki o średnicy około 3 mm rozchodzą się w różnych kierunkach (uprawnienia budowlane). Obecność kołatka łatwo stwierdzić, gdyż słychać wyraźnie jak „kołacze" w drewnie. Drugi gatunek niszczy przede wszystkim meble. Larwy drążą całą sieć chodników (średnicy do 2 mm), wypełnionych mączką drzewną. Podobnie i ten gatunek zdradza stukaniem swoją obecność. Atakuje drewno gatunków iglastych, spotykano go również na gatunkach liściastych. Poza meblami stwierdzono obecność tego szkodnika w elementach stolarki budowlanej (program egzamin ustny).

Sine plamy

Pozostały jeszcze do omówienia grzyby niszczące drewno w składach oraz materiał wbudowany. Grzyby te noszą nazwę saprofitów, to jest organizmów żywiących się martwą substancją organiczną. Pierwszym grzybem jest sinizna, znana powszechnie w składowiskach tarcicy. Objawia się ona w formie sinych, niebiesko- szarych plam lub smug. Na działanie tych grzybów narażone jest (najwięcej drewno o zawartości 45-55% wilgotności. Sinizna występuje najczęściej w bielu drewna sosnowego, atakuje również drewno świerkowe i jodłowe, a czasem również i pewne gatunki liściaste. Zarodniki sinizny rozprzestrzeniają się tak jak u innych gatunków grzybów za pomocą wiatru i wody, a także przenoszą je korniki. Grzybnia żywa sinizny nie jest widoczna (opinie o programie).

Sine plamy są dowodem obecności martwej grzybni. Na temat zmian wytrzymałościowych wywoływanych przez siniznę są zdania podzielone. Pewnych zmian w sensie ujemnym należy oczekiwać szczególnie po dłuższym działaniu grzyba. Należy wziąć również pod uwagę, że drewno zasinione może stanowić dobry materiał do dalszego rozwoju innych grzybów. Grzyb może porazić drewno zarówno w stanie okrągłym (kloc) lub jako tarcicę (deski). Toteż w praktyce bardzo często mówi się o tak zwanej siniźnie klocowej i składowej. Tak w jednym, jak i w drugim wypadku atakują drewno te same gatunki grzybów wywołujących siniznę (segregator aktów prawnych).

Jeśli chodzi o grzyby będące technicznymi szkodnikami drewna, to istnieje kilka podziałów klasyfikujących je bądź to według stopnia szkodliwości, bądź też wg systematyki świata roślinnego. Podajemy tu układ oparty na kluczu oznaczania grzybów domowych.

Grzyb domowy właściwy rozwija się w drewnie gatunków iglastych i liściastych. Rozwój największy następuje przy wilgotności drewna około 25% i w temperaturze powietrza 18-20 °C. Do objawów zewnętrznych obecności grzyba zaliczyć trzeba białą, puszystą grzybnię, gęste jej płaty o białoszarym zabarwieniu, płaskie, popielatoszare, kruche sznury oraz owocnik w formie mięsisto-skórzastej narośli koloru żółtobrunatnego. Na owocniku występują bardzo często krople wody (promocja 3 w 1). Grzyb pojawia się w drewnie w piwnicach, w podłogach, na stropach, ścianach itp. powodując brunatną zgniliznę destrukcyjną tarcicy. W składach tarcicy rzadziej jest spotykany. W miarę dłuższego działania grzyba drewno pęka pryzmatycznie, kruszy się w palcach, brunatnieje, tracąc swoje fizyczne i mechaniczne właściwości.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Temperatura kropienia zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Temperatura kropienia zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Temperatura kropienia zdjęcie nr 8 Temperatura kropienia zdjęcie nr 9 Temperatura kropienia zdjęcie nr 10
Temperatura kropienia zdjęcie nr 11
Temperatura kropienia zdjęcie nr 12 Temperatura kropienia zdjęcie nr 13 Temperatura kropienia zdjęcie nr 14
Temperatura kropienia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Temperatura kropienia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Temperatura kropienia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami