Blog
Czyszczenie chemiczne
W artykule znajdziesz:
Czyszczenie chemiczne
Istnieje wiele preparatów chemicznych do czyszczenia w postaci płynów i past na bazie kwasów. Środki te są skuteczne do usuwania zendry i rdzy, lecz nie nadają się do użycia w elementach mających szpary, nakładki itp., ze względu na trudności ich wypłukania. Pozostałości tych preparatów powodują przyspieszoną korozję konstrukcji (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zależnie od stosowanej technologii czyszczenia powierzchni używa się specjalnych narzędzi, jak: ścinaki i pilniki pneumatyczne, szlifierki pneumatyczne i elektryczne z giętkim wałkiem, skrobaki, odbijaki, młotki, palniki do opalania.
W kraju wyprodukowano urządzenie do bezpyłowego czyszczenia powierzchni metalowych oraz kilka typów oczyszczarek pneumatyczno-komorowych i oczyszczarek śrutujących.
Wykonywanie powłok malarskich. Do zabezpieczenia oczyszczonej powierzchni stali stosuje się różnego rodzaju powłoki malarskie, takie jak: lakiery, farby i emalie. Stosownie do składu chemicznego dzieli się je na wyroby lakierowe olejne (w tym klasyczna farba miniowa), syntetyczne, chlorokauczukowe, chlorowinylowe, wyroby lakierowe o pigmencie 7 pyłu cynkowego, wyroby lakierowe epoksydowe oraz wyroby lakierowe asfaltowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dobór poszczególnych rodzajów powłok zależy od rodzaju środowiska i stosowanej technologii wykonywania zabezpieczeń, związanej z szybkością schnięcia powłoki.
Powłoki malarskie nanosi się na konstrukcję przy użyciu pędzla, metodą natryskową lub przez zanurzenie.
Malowanie ręczne przy użyciu pędzla stosuje się głównie w celu gruntowania powierzchni, gdyż pozwala ono na dobre wtarcie farby w nierówności powierzchni. Jednokrotne malowanie powierzchni pędzlem umożliwia otrzymanie powłoki grubości ok. 40 (im, podczas gdy malowanie natryskowe daje powłokę grubości ok. 25 im (uprawnienia budowlane).
Malowanie metodą natryskową jest kilkakrotnie wydajniejsze od malowania pędzlem. Daje ono powłokę o równomiernej grubości i dużej gładkości. Konstrukcje stalowe maluje się natryskiem w normalnych warunkach temperatury i ciśnienia. Malowanie natryskiem pneumatycznym polega na rozpyleniu farby pistoletem specjalnej konstrukcji o dyszy 0,3-4- 2,5 mm przy zastosowaniu sprężonego powietrza o ciśnieniu 0,2-0,6 MPa. Pistolet prowadzi się w odległości ok. 25 cm od malowanej powierzchni, prostopadle do niej. Wydajność malowania jednym pistoletem waha się w granicach 0,5-1,1 m2/min, zużycie materiału malarskiego 30-90 g/m2, zużycie powietrza 10-12 mVh (program egzamin ustny).
Malowanie metodą zanurzeniową
Wyższą jakość powłok zapewnia malowanie hydrodynamiczne, prowadzone pod ciśnieniem kilkadziesiąt razy wyższym z odległości 25-40 cm, również pod kątem prostym.
Malowanie metodą zanurzeniową znajduje zastosowanie dla wyrobów seryjnych o niewysokich wymaganiach jakości powłoki. Zakres zastosowania tej metody w odniesieniu do konstrukcji stalowych jest ograniczony zarówno ze względu na wielkość elementów, która musi być dostosowana do wielkości wanny, jak również ze względu na ich kształt, który wpływa na szybkość ociekania farby. Elementy o złożonych kształtach, z zagłębieniami itp. nie nadają się do malowania tą metodą (opinie o programie).
Proces wykonywania powłok malarskich obejmuje następujące operacje:
- gruntowanie powierzchni,
- szpachlowanie,
- wykonywanie warstw nawierzchniowych,
- suszenie,
- obróbkę końcową powłok (segregator aktów prawnych).
Warstwę gruntową nanosi się na wszystkie powierzchnie narażone na działanie środowiska korozyjnego, w szczególności we wszystkie szczeliny i miejsca trudno dostępne.
Szpachlowanie, czyli ręczne wyrównywanie nierówności powierzchni za pomocą kitów szpachlowych, wykonuje się tylko w szczególnych przypadkach, gdy chodzi o względy estetyczne. Warstwy nawierzchniowe nanosi się po całkowitym wyschnięciu warstw podkładowych (promocja 3 w 1).
‘Suszenie powłok lakierowych przeprowadza się na ogół w pomieszczeniach o normalnej temperaturze (ok. 20°C) i wilgotności powietrza poniżej 80%. W wyjątkowych przypadkach, dla przyspieszenia okresu schnięcia, stosuje się urządzenia suszarnicze.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32