Blog

09.01.2023

Strefy suszenia

W artykule znajdziesz:

Strefy suszenia

Wyroby o wilgotności 18% wchodzą przez okienko A, rozmieszczają się na kołyskach ze stali żaroodpornej, podwieszonych do łańcuchów wpuszczonych do kanałów ściennych, i są wyjmowane przez okienko B. Jeśli są dwa szeregi, to ogólna liczba filiżanek na kołysce wynosi 16 sztuk. Czas suszenia - 10 min, wypalania - 9 min, studzenia - 11 min, razem - 30 min. Wydajność - 1600 szt./h. Ilość kołysek wynosi (1600 • 36,5): (16 • 60) = 61, z tego 18 - w strefie suszenia, 20 - w strefie podgrzewania i wypalania, pozostałe w strefie studzenia. Ruch kołysek jest okresowy, czas cyklu - 36 s (z czego w ruchu - 6 s, przetrzymywanie - 30 s) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Agregat BACO może być ogrzewany gazem ziemnym 35,6 • 103 kJ/m3 (8500 kcal/m3), spalanym w 6 palnikach po trzy w rzędzie. Maksymalne zużycie gazu wynosi 30 m3/h. Obliczeniowe jednostkowe zużycie ciepła 6704 kJ/kg porcelany (1600 kcal/kg porcelany) lub 0,22 kg paliwa umownego na 1 kg porcelany (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Rozkład temperatur w strefach ( suszenie, II podgrzewanie, III wypalanie, IV studzenie) jest mniej więcej następujący: na początkowych pozycjach strefy suszenia przy przeciwprądzie temperatura mieszaniny gazów wynosi 150-^-170°C, na końcu strefy suszenia 250°C, w strefie podgrzewania wynosi początkowo 400°C i równomiernie wzrasta w strefie wypalania do 950°C. Wyroby studzi się w strefie IV powietrzem przeciwprądowym dopływającym z okienka B służącego do wyładunku wyrobów (uprawnienia budowlane).

Przy bezosłonowym wypalaniu „na ostro” (po poszkliwieniu) wyroby ustawia się w osłonach szamotowych lub karborundowych albo na płytach szkieletowych półek w wózkach pieców tunelowych (program egzamin ustny).

Osłona zabezpiecza wypalany wyrób przed oddziaływaniem gazów spalinowych, ostrego płomienia i lotnego popiołu. Kształty i wymiary osłony przystosowuje się do kształtu i wymiarów wyrobów, sposobu ich rozmieszczenia w osłonie oraz zmiany kształtu i wymiarów wyrobu na skutek skurczu ogniowego. Grubości ścianek i dna osłony wynoszą, wg Gorodowa, zwykle 0,04-0,05 wielkości jej zewnętrznej średnicy. Dla zwiększenia wysokości osłony, w przypadku wypalania dużych wyrobów, nakłada się na nią segment pierścieniowy (opinie o programie).

Figury porcelanowe

Zewnętrzną stronę dna i wewnętrzną powierzchnię boczną osłon pokrywa się szkliwem lub cienką warstwą masy z tlenku glinowego, zabezpieczającymi wyroby przed zanieczyszczeniem ziarnami szamotu w czasie wypalania. Dla wyrównania powierzchni przoszlifowuje się dno osłony lub, posługując się wzornikiem (szablonem), pokrywa cienką warstwą masy szamotowej z tlenku glinowego.

Do wypalania talerzy stosuje się osłony z wykrawanym dnem. Aby lepiej wykorzystać pojemność osłony, dostawia się do wyrobów dużych wyroby drobne; wyroby, które mają pokrywki, wypala się razem z pokrywkami (segregator aktów prawnych).

Filiżanki, kubki, puchary itp. wypala się na „bomzach” (podkładkach), nie wypalonych okrągłych płytkach z kołowym rowkiem do ustawiania wyrobów; „bom- zy” wykonuje się z tej samej masy co wyroby. Zapewnia to równomierną skurczli- wość wyrobu. Uprzednio pokrywa się powierzchnię „bomzy”, stykającą się z brzegami wyrobu, cienką izolującą warstwą mieszaniny kaolinu i tlenku glinowego. Bardziej racjonalna jest metoda łączenia (sprzęgania parami) filiżanek i podstawek porcelanowych, dzięki czemu zagęszcza się znacznie ustawienie wyrobów, co pozwala uniknąć ich wewnętrznego zanieczyszczenia.

Figury porcelanowe ustawia się do wypalania zamocowując części daleko wystające podpórkami wykonanymi z tej samej masy. Rury porcelanowe i trzpienie podwiesza się w osłonach z segmentami pierścieniowymi, posługując się specjalnymi „bomzami”, które odcina się od wyrobu po wypaleniu. Stosowanie prostokątnych osłon pozwala zwiększyć współczynnik wykorzystania pojemności pieców tunelowych dla porcelany do 0,62, dla fajansu do 0,68 (promocja 3 w 1). Wyroby porcelanowa, szkliwione po wypaleniu ,,na biskwit” ustawia się na oczyszczoną ze szkliwa powierzchnię, tak aby nie stykały się ze sobą i ściankami osłon.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami