Blog
Kierownik laboratorium
W artykule znajdziesz:
Do zakresu prac prowadzonych przez laboratorium wchodzą zagadnienia związane z technologią tworzyw i wytrzymałością konstrukcji. Jednym z podstawowych zadań laboratorium na budowie jest opracowywanie składu mieszanek i sporządzanie receptur dla betonów i zapraw (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ponadto do obowiązków laboratorium należy kontrola właściwego przechowywania na budowie materiałów objętych badaniami laboratorium, a zwłaszcza cementu, doraźne kontrole przestrzegania ustalonych receptur przy produkcji betonu i zapraw, sprawdzanie procesów technologicznych przy przygotowywaniu mieszanek betonowych, ich układaniu i pielęgnacji, jak również przekazywanie do laboratorium zakładowego tych materiałów do badań, których nie może wykonać we własnym zakresie (uprawnienia budowlane).
Kierownik laboratorium obowiązany jest opracowywać miesięczne plany prac laboratorium, oparte o operatywne plany miesięczne obsługiwanych placów budowy. Plany miesięczne powinny w szczególności zawierać:
- liczbę badań poszczególnych materiałów i gotowych wyrobów,
- liczbę opracowań projektów mieszanek betonowych i zapraw,
- liczbę pobieranych próbek betonu, w nawiązaniu do planu betonowania poszczególnych konstrukcji i elementów budowli (program egzamin ustny).
Pożądane jest również wprowadzenie do planu pracy laboratorium kontroli jakości robót bezpośrednio na obiekcie. Miesięczny plan operatywny laboratorium oraz wszelkie zmiany wprowadzone do planu w ciągu miesiąca powinny być zatwierdzone przez kierownika budowy lub kierownika jednostki organizacyjnej, której laboratorium podlega. Z wykonanych prac i osiągniętych wyników laboratorium połowę składa sprawozdania miesięczne jednostce nadrzędnej (opinie o programie).
Dziennik laboratorium
Dziennik laboratorium polowego prowadzi kierownik laboratorium wpisując codziennie wszystkie czynności i badania wykonane przez laboratorium. Dziennik powinien być prowadzony w ten sposób, aby dokładnie odtwarza! wszystkie czynności laboratorium i stanowi! podstawę dla pozostałej dokumentacji dotyczącej kontroli robót i przeprowadzonych badań. Bardzo ważne jest wpisywanie do dziennika temperatury zewnętrznej, ze szczególnym uwzględnieniem temperatury nocnej zimą i w okresach przymrozków. Kierownik budowy, inspektor nadzoru oraz przedstawiciele organów nadzorujących laboratoria wpisują swoje uwagi, spostrzeżenia oraz polecenia (segregator aktów prawnych).
W celu zapewnienia należytej jakości robót betonowych i żelbetowych m. in. przez prawidłowe stosowanie właściwego kruszywa i cementu do odpowiednich elementów konstrukcji, laboratorium prowadzi ewidencję przychodu i zużycia materiałów do betonu - cementu, piasku, pospółki, żwiru, żużla, keramzylu itp. W książce ewidencji podaje się zarówno pochodzenie materiałów, ilości i miejsca składowania, jak i przeprowadzone badania oraz datę zużycia. Kierownik laboratorium obowiązany jest uzgadniać z kierownikiem budowy miejsca składowania poszczególnych materiałów i nie dopuszczać do składowania nowo przybyłych transportów materiałów razem z nie zużytymi jeszcze materiałami już zbadanymi. Zużywanie cementu powinno nastąpić w kolejności jego przybywania na budowę. Materiały nie nadające się do użytku powinny być bezwzględnie usunięte z budowy po załatwieniu formalności reklamacyjnych.
Materiały przed dostarczeniem na budowę powinny być zbadane w wytwórni, czy odpowiadają zamówieniu i warunkom technicznym. Odbiorca powinien otrzymywać odpowiedni atest z wynikami przeprowadzonych badań (program uprawnienia budowlane na komputer).
W przypadku braku atestu lub też gdy zachodzi wątpliwość, czy dany materiał odpowiada warunkom technicznym i zamówieniu, przeprowadza się badanie w laboratorium polowym na budowie. Dotyczy to przede wszystkim składników betonu: kruszywa i cementu. Badanie wytrzymałości cementu powinno być również dodatkowo przeprowadzone, o ile cement był przechowywany na budowie dłużej niż 3 miesiące (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32