Blog

Elementy konstrukcyjne i złącza zdjęcie nr 2
30.05.2022

Duża rozciągliwość betonu

W artykule znajdziesz:

Elementy konstrukcyjne i złącza zdjęcie nr 3
Duża rozciągliwość betonu

Duża rozciągliwość betonu jest na ogół pożądana, ponieważ umożliwia ona betonowi zniesienie większych zmian objętości. W US Bureau of Reclamation beton przy stałym odkształceniu poddano kilku próbnym cyklom termicznym i stwierdzono, że przy oziębianiu do temperatury pierwotnej pojawia się rozciąganie. Naprężenia niszczące (rozciągające) były niższe w betonach wykonanych przy użyciu cementów zwykłych lub cementów o zmodyfikowanym składzie, niż w betonach z cementów ni- skokalorycznych lub portlandzkich cementów pucolanowych, które przed zniszczeniem mogą znieść większy spadek temperatury (program uprawnienia budowlane na komputer).

nia można uniknąć jedynie wtedy, gdy naprężenia wywołane przez swobodne odkształcenia skurczowe i zmniejszone przez pełzanie są stale mniejsze od wytrzymałości betonu na rozciąganie. W ten sposób czas ma tu efekt dwojaki: wytrzymałość wzrasta zmniejszając w związku z tym niebezpieczeństwo zarysowania, z drugiej zaś strony wzrasta również wartość współczynnika sprężystości, tak że naprężenia spowodowane daną wartością skurczu stają się większe (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ponadto łagodzenie naprężeń skutkiem pełzania z wiekiem maleje i tendencja do zarysowania rośnie. Okolicznością o mniejszym znaczeniu praktycznym jest fakt, że jeśli rysy związane z ograniczeniami skurczu pojawią się w młodym wieku betonu, a później ma do nich dostęp wilgoć, wówczas wiele z rys ulegnie zamknięciu wskutek samoregeneracji.

Jednym z najważniejszych czynników dotyczących zarysowania jest stosunek wodno-cementowy mieszanki, ponieważ jego zwiększenie powoduje wzrost skurczu i jednocześnie zmniejszenie wytrzymałości betonu. Wzrost zawartości cementu także zwiększa skurcz, a zatem również i tendencję do pękania, jednak jego wpływ na wytrzymałość jest dodatni. Dotyczy to skurczu przy wysychaniu. Karbonizacja, chociaż powoduje skurcz, ogranicza późniejsze ruchy wilgoci i jest przeto korzystna z uwagi na tendencję do pękania (uprawnienia budowlane). Z drugiej strony zawartość glin i iłów w kruszywie prowadzi zarówno do wyższego skurczu, jak i do większego pękania.

Użycie domieszek

Użycie domieszek może wpływać na skłonność betonu do zarysowania, przez jednoczesne oddziaływanie ich na twardnienie, skurcz i pełzanie (program egzamin ustny). W szczególności domieszki opóźniające wiązanie mogą pozwolić na przejęcie zwiększonych odkształceń skurczowych za pomocą skurczu plastycznego i prawdopodobnie mogą pozwolić również na zwiększenie rozciągliwości betonu, redukując w ten sposób pękanie. Jeśli przeciwnie beton sztywnieje zbyt wcześnie, wówczas nie może przystosować się do występującego skurczu plastycznego i mając niską wytrzymałość pęka (opinie o programie).

Temperatura i czas betonowania określają wymiary betonu w chwili, gdy przestaje się on odkształcać plastycznie, tj. bez utraty ciągłości. Następujący później spadek temperatury wywołuje potencjalną kontrakcję (zwężenie). Betonowanie w czasie upałów powoduje zatem skłonność betonu do pękania. Efektem dużych gradientów termicznych lub wilgotnościowych jest silna, wzajemna niezgodność odkształceń wewnątrz elementu, co także powoduje tendencję do zarysowania. Podobnie do zarysowania prowadzą ograniczenia spowodowane posadowieniem elementu lub ograniczenia związane z obecnością elementów sąsiednich (segregator aktów prawnych).

Poprzednio wymieniono niektóre z czynników, jakie należy brać pod uwagę rozważając zarysowywanie się betonu. Rzeczywiste pękanie i zniszczenie zależą od kombinacji różnych czynników i w rzeczywistości rzadko się zdarza, aby jakiś pojedynczy negatywny czynnik był wyłącznie odpowiedzialny za pękanie betonu.

Znaczenie efektu zarysowania, a także minimalna szerokość rysy, którą należy uznać za znaczącą, zależą od warunków wystawienia betonu na działanie czynników atmosferycznych (ekspozycji) (promocja 3 w 1). Na podstawie licznych badań Kesler i inni [6.95] zaproponowali następujące dopuszczalne szerokości rys: elementy wewnętrzne 0,35 mm, elementy zewnętrzne wystawione na działanie przeciętnych czynników atmosferycznych.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Elementy konstrukcyjne i złącza zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Elementy konstrukcyjne i złącza zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Elementy konstrukcyjne i złącza zdjęcie nr 8 Elementy konstrukcyjne i złącza zdjęcie nr 9 Elementy konstrukcyjne i złącza zdjęcie nr 10
Elementy konstrukcyjne i złącza zdjęcie nr 11
Elementy konstrukcyjne i złącza zdjęcie nr 12 Elementy konstrukcyjne i złącza zdjęcie nr 13 Elementy konstrukcyjne i złącza zdjęcie nr 14
Elementy konstrukcyjne i złącza zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Elementy konstrukcyjne i złącza zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Elementy konstrukcyjne i złącza zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami