Blog

Inne obszary diamentonośne zdjęcie nr 2
22.06.2021

Dynamiczny moduł sprężystości

W artykule znajdziesz:

Dynamiczny moduł sprężystości

Inne obszary diamentonośne zdjęcie nr 3
Dynamiczny moduł sprężystości

Wytrzymałość na ściskanie i na zginanie próbek dojrzewających w wodzie i na powietrzu wzrasta z upływem czasu dla wszystkich zestawów. Należy jednak zaznaczyć, że po dwóch latach wytrzymałość próbek przetrzymywanych w wodzie jest większa od wytrzymałości próbek dojrzewających w powietrzu, przy czym dotyczy to szczególnie wytrzymałości na ściskanie. Dynamiczny moduł sprężystości próbek dojrzewających w wodzie również przewyższa wartość modułu sprężystości próbek dojrzewających w powietrzu (program uprawnienia budowlane na komputer).

Po 100 cyklach kolejnego nawilżania i suszenia próbek ich wytrzymałość na ściskanie i zginanie wzrosła, natomiast po 200 cykłach wytrzymałość na ściskanie nieco zmniejszyła się, a wytrzymałość na zginanie - zwiększyła się. Wzrósł również dynamiczny moduł sprężystości tych próbek.
Tak więc, próby wykazały, że badane cementy mają nieznaczny skurcz i nieznaczne pęcznienie oraz są odporne na kolejne nawilżanie i suszenie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zgodnie z normą GOST 1581-63 produkuje się w Związku Radzieckim dwa rodzaje cementów przeznaczonych do cementowania „zimnych” i „gorących” otworów wiertniczych.

Jednym z ważniejszych wymagań, stawianych tym cementom, jest dostateczna płynność zaczynu cementowego, dająca możliwość swobodnego jego wtłaczania do kolumny rur, a następnie przetaczania do przestrzeni pozarurowej. Płynność nie powinna ulegać zmianom przez określony czas, w ciągu którego prowadzi się proces cementowania. Poza tym ogranicza się czasy wiązania (początek i koniec) cementów w zależności od temperatury występującej w odwiertach (uprawnienia budowlane).

Cementy wiertnicze powinny osiągać wymaganą wytrzymałość w pierwszych dwóch dniach twardnienia.
W związku z tym, cementy stosowane do cementowania otworów muszą mieć określony skład mineralny. Cement wiertniczy do „zimnych” otworów powinien wykazywać zwiększoną zawartość minerałów najbardziej aktywnych w procesie hydratacji, tj. krzemianu trójwapniowego i glinianu trójwapniowego. Cement do otworów „gorących” powinien natomiast odznaczać się zwiększoną zawartością powoli uwodniających się minerałów, tj. glinożelazianu czterowapniowego i krzemianu dwu wapniowego (program egzamin ustny).

Proces wypalania

Skład mineralny omawianych tu cementów, o znacznej zawartości glinożelazianów, pozwala na ich stosowanie do uszczelniania „gorących” otworów, a po wprowadzeniu
do cementów dodatków - środków przyspieszających twardnienie - również do uszczelniania otworów zimnych.

Wyniki badań przeprowadzonych wg GOST 1581-63 dla trzech cementów przeznaczonych do cementowania otworów „gorących” oraz dla cementów 2 i 3y z dodatkiem 1% chlorku wapniowego, przeznaczonych do cementowania otworów„zimnych”. Jak wykazały badania, wszystkie wymienione cementy mogą być stosowane zgodnie ze swym przeznaczeniem.
W Zdołbunowskim kombinacie wyrobów azbestowo-cementowych przeprowadzono próby zastosowania bazaltu jako dodatku do surowca w celu poprawy wskaźników pracy pieca. Do szlamu surowcowego o dużym module nasycenia wprowadzano (opinie o programie).

Bazalt wprowadzano w ilości: 2% do zestawu 7, 8% do zestawu 2 i 25% do zestawu 5. Szlam surowcowy z dodatkami bazaltu wypalano w piecu obrotowym długości 170 m przy zwykłym przebiegu procesu technologicznego. Analiza pracy pieca wykazała możliwość obniżenia temperatury wypalania oraz powstawania dobrego napieku na wymurówce pieca.
Proces wypalania kontrolowano na podstawie zawartości wolnego wapna i masy objętościowej klinkieru, które oznaczano co godzinę, a także na podstawie składu chemicznego, oznaczanego co dwie godziny (segregator aktów prawnych).

Otrzymane klinkiery zmielono z dodatkiem gipsu. Wyniki badań cementów, przeprowadzonych wg GOST 310-60.
Cementy wykazały dobrą stałość objętości w próbach gotowanych i naparzanych (promocja 3 w 1).
Stwierdzono, że cementy te mają markę 50 i odpowiadają wymaganiom GOST 10178-62 dla cementu portlandzkiego i jego odmian.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Inne obszary diamentonośne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Inne obszary diamentonośne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Inne obszary diamentonośne zdjęcie nr 8 Inne obszary diamentonośne zdjęcie nr 9 Inne obszary diamentonośne zdjęcie nr 10
Inne obszary diamentonośne zdjęcie nr 11
Inne obszary diamentonośne zdjęcie nr 12 Inne obszary diamentonośne zdjęcie nr 13 Inne obszary diamentonośne zdjęcie nr 14
Inne obszary diamentonośne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Inne obszary diamentonośne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Inne obszary diamentonośne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami