Blog

15.11.2022

Działania ekranu

W artykule znajdziesz:

Działania ekranu

Pierwszym podstawowym warunkiem polepszenia tej skuteczności jest zwiększenie zasięgu pola akustycznego swobodnego przede wszystkim w obszarze bezpośredniego działania ekranu. Uzyskanie tego celu można realizować przez wytłumienie danego pomieszczenia, a więc zwiększenie chłonności akustycznej A pomieszczenia, a pośrednio pionowej oraz wytłumienie ściany równoległej do ekranu, a znajdującej się od tyłu stanowiska roboczego. W przypadku ekranu ustawionego blisko tej ściany celowe jest wytłumienie całego naroża hali. W obu wymienionych przypadkach należy również wytłumić podłogę (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do podobnych wniosków prowadzą zresztą wyniki analizy graficznej omawianego zagadnienia. Przykłady zastosowania wyników takiej analizy dla kilku położeń ekranu wewnątrz hali oraz kilku wysokości h ekranu (lub ścianki działowej częściowej) przy danej wysokości hali H; wyniki te należy uważać za orientacyjne (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Szerokość pasa z ustrojem dźwiękochłonnym będzie tym mniejsza, im stosunek h/H będzie większy. Oczywiście najbardziej skuteczny byłby całkowity podział hali na dwie części ścianką o odpowiednio większej izolacyjności akustycznej. Ponieważ jednak z wielu przyczyn, przede wszystkim wskutek przejazdu wzdłuż hali (pod stropem) suwnic i ze względu na konieczność zachowania ciągłości procesu technologicznego, takie rozwiązanie nie zawsze jest możliwe, dlatego też często stosuje się podział częściowy za pomocą ścianki, która rozdziela obie części hali tylko do pewnej wysokości (uprawnienia budowlane).

Zmniejszenie poziomu ciśnienia akustycznego w części hali za ścianką wynosi w omawianym przypadku ok. 1-3 dB; zwiększa się ono ze wzrostem stosunku h/H. Dlatego też ścianki takie, w celu zwiększenia ich wysokości w części podstropowej, wykonuje się ze stosunkowo lekkiego i miękkiego materiału rozpiętego na stalowej giętkiej konstrukcji odginającej się (lub wyciętej) dla umożliwienia przejazdu suwnicy. Gdyby teraz wytłumić ustrojem dźwiękochłonnym cały sufit (program egzamin ustny).

Hamowany silnik

Wyniki podane w omawianym zestawieniu wskazują, że wytłumienie tylko części sufitu położonej ponad ścianką działową zmniejsza poziom hałasu o 6-12 dB, a więc w porównaniu z hałasem, gdy wytłumiony był cały sufit, nastąpiło zwiększenie poziomu zaledwie o 1-4 dB, natomiast osiągnięto znaczną oszczędność na materiale; o skuteczności takiego sposobu postępowania decyduje w tym przypadku stosunek szerokości b pasa wytłumionego ustrojem dźwiękochłonnym do odległości e pomiędzy krawędzią ścianki a sufitem; w całej rozciągłości potwierdzają ten wniosek wyniki analizy geometrycznej (opinie o programie).

Porównanie wyników oraz wniosków uzyskanych w przypadku ekranów i ścianek działowych częściowych wykazuje dużą zgodność. Okazuje się, że zwłaszcza w większych halach pokrycie ustrojem dźwiękochłonnym ponad ścianką lub ekranem pasa o szerokości odpowiada w przybliżeniu ok. połowie powierzchni sufitu, przynosi zadowalające rezultaty.

Istnieją przypadki, gdy ekran akustyczny utrudnia normalny prawidłowy przebieg procesu technologicznego. Dzieje się tak, jeżeli zasłania on np. pole widzenia robotnikowi znajdującemu się na stanowisku roboczym. W tym konkretnym przypadku zastosowanie okienka wziernikowego, wykonanego ze szkła lub z przezroczystego tworzywa sztucznego w miejscu (segregator aktów prawnych).

Jednym ze sposobów zmniejszenia szkodliwego oddziaływania hałasu są indywidualne ochrony słuchu. Stosowane są one we wszystkich przypadkach, gdy poziom hałasu w otoczeniu danego stanowiska roboczego jest większy od poziomu dopuszczalnego, a równocześnie wszystkie inne sposoby zmniejszenia tego poziomu są trudne do natychmiastowego zastosowania.

Ochrony takie stosuje się również wtedy, gdy dany hałas występuje stosunkowo rzadko (np. podczas wybuchów, startu samolotu z lotniska itp.) lub też gdy pracownik obsługujący dane hałaśliwe urządzenie musi wchodzić do pomieszczania, w którym się ono znajduje, jedynie na krótki okres (np. do pomieszczenia, w którym jest hamowany silnik). Stosowanie ochron ogranicza się więc raczej do wyjątkowych przypadków i krótkich okresów;, a to głównie z tego względu, że ochrony le mają wady, które są przyczyną niechęci do posługiwania się nimi przez czas dłuższy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami