Blog

13.02.2020

Dźwigary uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Dźwigary uprawnienia budowlane

Dźwigary uprawnienia budowlane

Przy oziębianiu się dźwigarów zdarzają się wypadki, że wobec zakotwienia w obu końcach nie mogą się one skurczyć i otrzymują naprężenia, które w czasie rozbiórki mogą spowodować niebezpieczne dla robotników sprężynowanie. Jak z tego wynika, konstrukcja stalowa oparta na ścianach murowanych w czasie pożaru staje się bardzo niebezpieczna dla całości ustroju (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przechodząc do rozważań zachowania się stropów żelbetowych możemy stwierdzić, że stropy żelbetowe wywołują takie same uszkodzenia, jak stalowe, gdyż współczynniki rozszerzalności cieplnej żelbetu i stali są bardzo zbliżone do siebie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Jeżeli jednak działanie dźwigarów stalowych jest jednokierunkowe, to stropy żelbetowe rozszerzają się w obu kierunkach. Stropy o dźwigarach stalowych po osiągnięciu temperatury krytycznej tracą swoją wytrzymałość i ich działanie rozpierające na ściany ustaje, natomiast konstrukcje żelbetowe w przeciętnej temperaturze pożarów zasadniczo nie ulegają zniszczeniu i napór ich na ściany trwa przez cały czas pożaru.

Badania przeprowadzone przez W. Damięckiego wykazały, że rysy pożarowe po zlokalizowaniu ognia nie wykazują poszerzania się lub zwężania, a ponadto w dalszym okresie nie potęgują się.
Pewne czynniki zewnętrzne, jak drgania wywołane ruchem ulicznym lub wpływy atmosferyczne, działające do czasu zabezpieczenia budowli, mogą na nią wpływać ujemnie (uprawnienia budowlane).

Przesunięcie poziome ścian lub wychylenie ich z płaszczyzny pionowej może być uważane za dopuszczalne przy odbudowie, gdy są one nieznaczne i powstaniu ich nie towarzyszą niebezpieczne naprężenia w murze, a stateczność naruszonych ścian jest wystarczająca. Podparcie ścian w okresie odbudowy jest konieczne, jeżeli wychyliły się one lub wybrzuszyły więcej niż na jedną trzecią swej grubości.Odchylenia ścian od pionu w większości wypadków są spowodowane różnego rodzaju siłami rozpierającymi, np. wskutek wydłużenia się belek w czasie pożaru, wskutek sił poziomych pochodzących od łuków i sklepień itp (program egzamin ustny). Odchylenia mogą występować na części wysokości ściany albo na całej ścianie.

Stateczność ściany

Po ustaleniu przyczyn należy niezwłocznie przystąpić do zapewnienia stateczności ścianie (opinie o programie). W zależności od charakteru odkształcenia stosuje się w takich przypadkach kotwie z prętów stalowych lub belki stalowe. Przy stosowaniu kotwi specjalną uwagę należy zwrócić na zamocowanie ich końców w ścianach. Z reguły kotwie należy przepuszczać w stropach międzypiętrowych najlepiej przy ścianach poprzecznych, w których również mogą być zakotwione. Jeżeli istnieje konieczność wykonania bruzdy ciągłej, należy ją wykuwać odcinkami i następnie kolejno zabetonować.

W budynkach o stropach na dźwigarach stalowych najlepiej wykorzystać te dźwigary jako kotwie (segregator aktów prawnych). Jeżeli dźwigary były tylko obmurowane lub zakotwienie ich było niedostateczne, to w ścianach należy wybić otwory na wylot, przepuścić przez nie krótkie kotwie połączone z zewnętrznej strony płytami kotwicznymi, odcinkami belek lub nawet dłuższymi ceownikami służącymi jako oparcie dla szeregu kotwi. Od wewnątrz budynku najlepiej połączyć kotwie z końcami dźwigarów przez spawanie lub na śruby. Jeśli jest konieczne wstępne napięcie kotwi, to powinny one mieć część nagwintowaną zaopatrzoną w naśrubek, przy pomocy którego można je dowolnie naciągnąć. W celu lepszego naciągnięcia kotwi stosuje się nieraz wstępne ich podgrzewanie. Odstęp kotwi przyjmuje się 4-6 m, przy czym na każdą kotew przypada powierzchnia ściany nie większa od 20 m2. Naciąg można uważać za dostateczny, jeżeli pręt nie wykazuje większego zwisu i przy uderzeniu wydaje czysty dźwięk o wysokim tonie.

Za pomocą kotwi można tylko nieznacznie doprowadzić ściany do pionu lub zmniejszyć ich wybrzuszenie. Należy pamiętać, że kotwie zakładamy nie w tym celu, aby zupełnie usunąć powstałe odkształcenia, ale aby zabezpieczyć ściany przed dalszymi deformacjami.

Kotwie zakłada się na każdej kondygnacji lub co drugą, w zależności od odkształcenia i zawsze poniżej stropów (promocja 3 w 1). W celu zabezpieczenia przed korozją kotwie maluje się. Po założeniu kotwi wszystkie rysy w murach zapełnia się zaprawą, a szczególnie słabe odcinki ścian przemurowuje się.

Rysy i pęknięcia, jakie występują pod podporami podciągów lub belek, świadczą o niewystarczającej wytrzymałości murów w tych miejscach. W zależności od charakteru uszkodzenia wzmocnienie podpór może być wykonane przez przemurowanie odcinka muru albo przez zastosowanie poduszki podporowej.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami