Blog

03.11.2022

Wynagrodzenie ryczałtowe

W artykule znajdziesz:

Wynagrodzenie ryczałtowe

W szczególności ustala się wynagrodzenie generalnego wykonawcy na podstawie uzgodnionych cen jednostkowych kosztorysu umownego i obmiaru wykonanych robót (chyba, że strony ustalą w umowie wynagrodzenie ryczałtowe) w odniesieniu do:

  1. budowli inżynieryjnych lądowych i wodnych oraz robót górniczych,
  2. obiektów doświadczalnych i prototypowych ujętych odpowiednimi planami prac doświadczalnych i rozwojowych,
  3. robót adaptacyjnych, remontowych, budowlanych robót konserwatorskich i wiertniczo-studniarskich (program uprawnienia budowlane na komputer).

Stosując ryczałtową formę wynagrodzenia, wydziela się z kwoty ryczałtu za obiekt wynagrodzenie za roboty, które ze względów technicznych lub innych, będą, zgodnie z umową, wykonywane w terminie późniejszym, np. roboty elewacyjne w budynkach oddawanych do użytku w IV kwartale bez elewacji. Roboty te po ich wy konaniu należy rozliczyć fakturą dodatkową do faktury końcowej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wynagrodzenie ryczałtowe generalnego wykonawcy ustala się dodając do kwoty wynikającej z uzgodnionych kosztorysów, powiększonej o dodatki przysługujące według przepisów o kosztorysowaniu robót budowlanych i montażowych, dodatki z tytułu:

  1. ryzyka stosowania ryczałtu,
  2. pełnienia funkcji koordynatora robót (generalnego wykonawcy) i ponoszonej odpowiedzialności za całość robót objętych umową w wysokości 1% wartości wynagrodzenia generalnego wykonawcy, ustalonego w umowie,
  3. prowadzenia robót na podstawie projektów i kosztorysów dostarczanych częściami dla obiektów o cyklu realizacji do 18 miesięcy; do wynagrodzenia wykonawcy, bez względu na formę, dolicza się dodatek z tytułu zwiększonych kosztów organizacji wykonawstwa robót w wysokości 1,5% wartości kosztorysowej obiektu lub robót poza obiektem (uprawnienia budowlane).

Ponadto w przypadku, gdy na żądanie zamawiającego, zgłoszone z jego inicjatywy lub w wyniku decyzji właściwego organu, czas wykonania robót zostanie skrócony poniżej obowiązującego cyklu budowy, do wynagrodzenia wykonawcy, bez względu na formę jego ustalenia, dolicza się odpowiednie procentowe dodatki ustalone w przepisach (program egzamin ustny).

Wynagrodzenie wykonawcy

Zlecone przez zamawiającego roboty dodatkowe oraz zamienne, powodujące zwyżkę lub obniżkę wynagrodzenia wykonawcy, rozlicza się na podstawie kosztorysów dodatkowych lub zamiennych, zwiększając lub zmniejszając umówione wynagrodzenie o kwotę kosztorysu dodatkowego lub zamiennego (opinie o programie).

Wynagrodzenie wykonawcy może ponadto ulec zmianie w przypadku:

  • urzędowej zmiany cen produkcji budowlano-montażowej oraz maszyn, urządzeń i wyposażenia,
  • zmiany przez inwestora założeń techniczno-ekonomicznych inwestycji,
  • zmiany warunków realizacyjnych inwestycji, których nie można było przewidzieć, jeżeli wskutek tej zmiany wykonanie zadania groziłoby wykonawcy rażącą stratą.

Obecnie obowiązują dwie formy rozliczeń za wykonane obiekty i roboty inwestycyjne:

  • jednorazowe - fakturą końcową za budynki o cyklu do 18 miesięcy i za budowle o cyklu do 12 miesięcy,
  • etapowe - za budynki o cyklu powyżej 18 miesięcy oraz za budowle o cyklu powyżej 12 miesięcy (segregator aktów prawnych).

W przypadku, gdy cykl budowy lub wykonania robót jest dłuższy niż 12 miesięcy, dopuszcza się stosowanie etapów rozliczeniowych o takim zakresie rzeczowym, których wykonanie trwa 8-12 miesięcy. Poszczególne etapy powinny stanowić taką całość techniczną i technologiczną, która da się odebrać ilościowo, a wstępnie również jakościowo Sposób podziału kosztorysu na etapy rozliczeniowe powinien być ustalony przy spisywaniu danych wyjściowych do kosztorysowania (promocja 3 w 1).

Etapy rozliczeniowe budynków budownictwa powszechnego i specjalnego, których dyrektywny cykl budowy przekracza 18 miesięcy ustala się uwzględniając 3 etapy realizacji: stan zerowy, stan surowy i stan wykończeniowy. Inwestor dokonuje odbioru całego zadania inwestycyjnego (odbiór końcowy) względnie też jego odrębnych części, jeżeli to zostało przewidziane w umowie między stronami (odbiór częściowy).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami