Blog

Rozpinka zdjęcie nr 2
21.09.2022

Efektywne działanie opóźniające

W artykule znajdziesz:

Rozpinka zdjęcie nr 3
Efektywne działanie opóźniające

Do typowych przypadków, w których stosowanie domieszek opóźniających wiązanie jest celowe, należą:

  • eliminacja nieszczelności w przerwach roboczych,
  • betonowanie w wysokiej temperaturze,
  • potrzeba powiązania betonu układanego warstwami,
  • umożliwienie rewibracji,
  • betonowanie dużych masywów (zwolnienie przebiegu zjawisk egzotermicznych wiązania cementu) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Retarbet jest jedną z takich domieszek. W skład tego preparatu wchodzą nietoksyczne rozpuszczalne w wodzie sole żelaza i wapnia. Najbardziej efektywne działanie opóźniające czas wiązania uzyskuje się stosując Retarbet w ilości 1% masy cementu. Retarbet jest jedyną w kraju domieszką opóźniającą wiązanie, produkowaną i urzędowo dopuszczoną do stosowania. Dodaje się go w czasie mieszania składników betonu po uprzednim rozpuszczeniu w części lub całości wody zarobowej. Przygotowany roztwór powinien być zużyty w ciągu 24 h (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Kwas fosforowy stosuje się w ilości 0,1 - 1,0% masy cementu. Zakres wpływu tej domieszki na przebieg wiązania; mimo opóźnienia początkowych przyrostów wytrzymałości beton uzyskuje po 28 dniach wytrzymałość z reguły wyższą, a inne jego cechy nie ulegają zauważalnym zmianom. Cukier daje efekty podobne jak kwas fosforowy, z tym że można go dozować w ilości 0,01^0,05% masy cementu. Wymienione ilości cukru poprawiają także urabialność mieszanki i nie obniżają 28-dniowej wytrzymałości betonu (uprawnienia budowlane).

Szkło wodne

Ze wzglądu na sposób działania można wyróżnić dwie zasadnicze grupy domieszek przyspieszających wiązanie I - preparaty wywołujące prawie natychmiastowe wiązanie cementu. Domieszki te poważnie obniżają wytrzymałość betonu i dlatego stosowane są tylko do małych ilości zapraw i betonów przy tamponowaniu rys i otworów przy przeciekaniu wody. Do tych domieszek zalicza się Hydrofix (preparat firmowy) i szkło wodne (potasowe lub sodowe) (program egzamin ustny).

Hydrofix dodaje się do cementu portlandzkiego marki 350 w proporcji ciężarowej 1 : 6H-1 : 8. W przypadku proporcji 1 : 2 następuje niemal natychmiastowe wiązanie. Optymalny współczynnik W/C w zaprawach z Hydrofixem wynosi 0,7.

Szkło wodne dodane w ilości 5% masy cementu wywołuje natychmiastowy początek wiązania, a samo wiązanie trwa ok. 15 min. Zaprawa z taką ilością szkła wodnego ma po 1 dniu 2 razy większą wytrzymałość na ściskanie i zginanie, a po 28 dniach co najmniej 2 razy mniejszą w stosunku do betonu bez tej domieszki (opinie o programie).

II - preparaty,, które nie wywołują gwałtownych reakcji wiązania, lecz tylko skracają je i przyspieszają twardnienie. Rapidbet stosowany jest ostatnio w celu przyspieszenia twardnienia. Jest preparatem nie zawierającym chlorku wapniowego, przeznaczonym szczególnie do stosowania przy betonowaniu w naturalnych warunkach lub naparzaniu bezciśnieniowym. Stosowany jest w ilości l,5-h2,5°/o masy cementu. Rapidbet nie obniża żadnej z właściwości fizycznych betonu, a nawet niektóre z nich polepsza (obniża skurcz, zwiększa wodoszczelność) (segregator aktów prawnych).

W szczególnych przypadkach można w krajowych warunkach w okresie letnim wykorzystywać dwie inne domieszki przyspieszające wiązanie, a mianowicie chlorek wapniowy CaCl2 lub zarodniki uzyskane ze zmielenia zhydratyzowanego cementu. Chlorek wapniowy stosuje się identycznie, jak to jest praktykowane w zimie; ilość jego nie powinna przekraczać 2% masy cementu. Oddziaływanie chlorku wapniowego na rozwój wytrzymałości betonu z cementu szybkotwardniejącego obrazuje rys. 7-10, z którego wynika, że po 24 h dojrzewania beton z chlorkiem wapniowym ma 2 razy wyższą wytrzymałość. W przypadku cementów normalnie wiążących wytrzymałość po 1 dniu jest 2,5-3 razy wyższa (promocja 3 w 1).

Ostatnio prowadzi się próby nad jednoczesnym stosowaniem dodatku chlorku wapniowego i nagrzewania w celu dalszego przyspieszenia wiązania. Należy tu zwrócić uwagę, że cementy z różnych cementowni różnie reagują na dodatek chlorku wapniowego i dlatego zakres spodziewanych korzyści należy określać doświadczalnie dla każdego przypadku oddzielnie.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Rozpinka zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Rozpinka zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Rozpinka zdjęcie nr 8 Rozpinka zdjęcie nr 9 Rozpinka zdjęcie nr 10
Rozpinka zdjęcie nr 11
Rozpinka zdjęcie nr 12 Rozpinka zdjęcie nr 13 Rozpinka zdjęcie nr 14
Rozpinka zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Rozpinka zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Rozpinka zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami