Blog

Złącza stalowe zdjęcie nr 2
28.06.2019

Egzamin ustny, czyli spotkanie z komisją egzaminacyjną

W artykule znajdziesz:

Egzamin ustny, czyli spotkanie z komisją egzaminacyjną


Egzamin ustny dla wielu osób jest bardziej stresujący niż pisemny. Nie ma się czemu dziwić, bo przecież to właśnie część ustna stanowi prawdziwą konfrontację z komisją egzaminacyjną. Warto więc dowiedzieć się nieco wcześniej, jakie standardy obowiązują na egzaminie ustnym oraz jaki jest jego przebieg (program na komputer). O tym, czy kandydat został dopuszczony do ustnej części egzaminu, wiadomo już kilka godzin po zakończeniu części pisemnej.

Złącza stalowe zdjęcie nr 3
Egzamin ustny, czyli spotkanie z komisją egzaminacyjną

Egzaminy ustne są przeprowadzane po części pisemnej, w ciągu kilku lub kilkunastu następnych dni – czas trwania zależy od ilości kandydatów. Kolejność zdawania jest zawsze alfabetyczna, dzięki czemu każdy wie, kiedy przystąpi do egzaminu.
Warto wiedzieć, że na egzamin ustny trzeba się przygotować trochę inaczej niż na pisemny. Dlatego od razu po egzaminie pisemnym warto znaleźć trochę czasu na naukę. Najlepiej podzielić ją na da etapy (program na telefon). Dzięki temu można zyskać większą pewność, że egzamin uda się zdać, nawet przy zoptymalizowaniu poświęconego czasu (program egzamin ustny).

Zdecydowanie najważniejsze w przygotowaniach do części ustnej jest czytanie aktów prawnych i dokładne zapoznawanie się z nimi. To samo dotyczy norm związanych z wybraną specjalnością. Warto o tym pamiętać, ponieważ zdecydowana większość pytań koncentruje się właśnie na wybranej specjalności (opinie o programie).
W zespole egzaminacyjnym zasiada Przewodniczący Komisji bądź jego Zastępcy oraz 3-5 członków zespołu. W czasie egzaminu można korzystać ze swoich wydrukowanych aktów prawnych bądź z dokumentów, które udostępnia komisja – w niektórych izbach nie wolno mieć swoich materiałów (segregator aktów prawnych).

Czas egzaminu


Po wejściu na salę należy wylosować zestaw pytań – to dobry moment na poinformowanie przewodniczącego komisji o posiadaniu własnych aktów prawnych. Czas na przygotowanie się do odpowiedzi to 25 minut, natomiast łączny czas egzaminu to 60 minut, choć zdarza się, że kandydaci są odpytywani nieco dłużej (promocja 3  w 1). Najpierw najlepiej odpowiedzieć na pytania, na które ma się odpowiedź w pamięci, a następnie na pozostałe.

Najnowsze wpisy

19.05.2025
Złącza stalowe zdjęcie nr 4
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Aby skutecznie wyciszyć ściany, stropy oraz instalacje, konieczne jest zastosowanie kilku różnych technik i materiałów, które wzajemnie się uzupełniają. Ściana…

12.05.2025
Złącza stalowe zdjęcie nr 5
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

Złącza stalowe zdjęcie nr 8 Złącza stalowe zdjęcie nr 9 Złącza stalowe zdjęcie nr 10
Złącza stalowe zdjęcie nr 11
Złącza stalowe zdjęcie nr 12 Złącza stalowe zdjęcie nr 13 Złącza stalowe zdjęcie nr 14
Złącza stalowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Złącza stalowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Złącza stalowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami