Blog
Ekspertyza górnicza
W artykule znajdziesz:
W związku z przebudową i poszerzeniem drogi zaprojektowano wiadukt dwuprzęsłowy o belkach stalowych wolnopodpartych o rozpiętości 2 x 13,50 m. Łożyska stałe belek umieszczono na środkowym filarze. Ekspertyza górnicza przewiduje po wyeksploatowaniu 5 pokładów węgla sumaryczne obniżenie terenu około 9,60 m. Część tego obniżenia będzie skompensowana zmianą niwelety toru kolejowego i drogi, w związku z czym konieczne jest podniesienie przęseł o około 6,00 m (program uprawnienia budowlane na komputer).
Aby uniknąć kosztownych przyczółków o wysokości około 12,00 m w projekcie przyjęto, że podniesione przęsła oparte będą na 3 podporach słupowych stalowych lub żelbetowych wybudowanych na istniejących przyczółkach i filarze (rys. 6.446). Powstałe skarpy nasypów przekryte będą dodatkowymi przęsłami, a dodatkowe skrajne podpory będą posadowione na palach żelbetowych zatopionych w nasypie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Fundamenty przyczółków i filarów będą obliczone na obciążenie w stanie obecnym i po zakończeniu eksploatacji (rys. 6.446), a konstrukcja istniejących podpór powinna umożliwić zakotwienie nadbudowanych słupów. Odkształcenia terenu i podłoża gruntowego mogą spowodować znaczne nieraz uszkodzenia konstrukcji inżynierskich (jak estakady, wiadukty, tunele i przepusty) wzniesionych na terenach górniczych (uprawnienia budowlane).
Rozpełzanie gruntu wywołuje, na skutek tarcia cząstek gruntu o fundament, naprężenia rozciągające w ławie fundamentowej, które mogą spowodować pęknięcie fundamentu i wyżej położonych części podpory. Znane są również przypadki ścięcia przez pełzający grunt głęboko posadowionych fundamentów o małym przekroju, jak pale lub studnie.
Rozpełzanie lub ściskanie gruntu powoduje wzajemne przesunięcia podpór, co w połączeniu z wpływem krzywizny obrzeża niecki zmienia odległość punktów podparcia ustroju niosącego, a więc może spowodować spadnięcie konstrukcji przy rozpełzaniu terenu lub rozpieranie przez nią przyczółków przy ściskaniu (program egzamin ustny).
Jeżeli kierunek eksploatacji pokładów nie jest zgodny z osią podłużną lub poprzeczną wiaduktu, to występuje dodatkowo wzajemne przechylenie podpór. Wywołuje to zwichrzenie ustroju niosącego i nierównomierne obciążenie łożysk. Zjawisko zwichrzenia i skręcania konstrukcji na skutek szkód górniczych występuje specjalnie silnie w wiaduktach ukośnych.
Obniżenie terenu
Obniżenie terenu i związane z nim osiadanie podpór nie jest na ogół niebezpieczne dla obiektu, jeżeli występuje ono równomiernie na większym obszarze. Lokalne zapadliska i uskoki, wywołując nierównomierne osiadanie podpór, mogą spowodować poważniejsze uszkodzenia na skutek zmian w charakterze podparcia fundamentu lub przeciążenia łożysk oraz skręcenia i zwichrzenia ustroju niosącego (opinie o programie).
Naprawa uszkodzeń powstałych w budowlach inżynierskich na skutek szkód górniczych, jak również wykonanie zabezpieczenia konstrukcji istniejących jest bardzo kosztowne i pracochłonne. Dlatego też przy projektowaniu budowli na terenach prowadzonej lub przewidywanej eksploatacji górniczej należy wybrać rodzaj i schemat statyczny obiektu jak najmniej wrażliwy na odkształcenia terenu, a w obliczeniach statycznych uwzględnić dodatkowe siły i obciążenia, jakie mogą powstać w konstrukcji wskutek ruchów podłoża (segregator aktów prawnych).
Na ogół przyjmuje się, że statycznie niewyznaczalne konstrukcje sklepione powinny być wznoszone tylko na terenach I i II kategorii. Konstrukcje belkowe i statycznie wyznaczalne mogą być projektowane na terenach III kategorii przy uwzględnieniu zastrzeżeń. Na terenach IV kategorii koszt dodatkowych robót, niezbędnych dla zabezpieczenia budowli inżynierskich, jest znaczny, decyzja więc o budowie powinna być poprzedzona analizą ekonomiczną zagadnienia.
Na terenach V kategorii nie należy zasadniczo wznosić budowli stałych, zastępując je w miarę możliwości przez konstrukcje prowizoryczne lub rozbieralne. Budowa obiektów stałych na tych terenach może nastąpić po zakończeniu eksploatacji i uspokojeniu terenu. To samo może w pewnych przypadkach dotyczyć terenów IV kategorii (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32