Blog
Elementy stalowe deskowania
W artykule znajdziesz:
Doświadczenia wskazują, iż główną przyczyną zużycia deskowań stalowych jest rdzewienie elementów od strony zewnętrznej, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach połączeń elementów (program uprawnienia budowlane na komputer). Zużyciu temu przeciwdziała się powlekając elementy od zewnątrz farbami ochronnymi, od wewnątrz zaś smarując specjalnymi środkami, które jednocześnie zmniejszają przyczepność betonu. Ujemnym wpływem betonu na stal jest jego przyczepność. Jakkolwiek wytrzymałość stali jest tak duża, iż przy rozdeskowaniu łatwo pokonuje przyczepność betonu, to jednak mogą przy tym wystąpić trwałe odkształcenia elementów. Dlatego też powierzchnie stali stykające się z betonem muszą być powlekane specjalnymi środkami zmniejszającymi tę przyczepność. Wytrzymałość stali jest w porównaniu do innych materiałów używanych w deskowaniach bardzo wysoka. Dlatego też deskowania są niewrażliwe na uszkodzenia występujące w czasie betonowania, jak również przy rozdeskowaniu lub czyszczeniu elementów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Elementy stalowe deskowania łączy się na śruby, zatyczki, sworznie itd. Utrudnia to z kolei montaż i zwiększa koszty, gdyż w czasie rozdeskowania część tych łączników ulega zniszczeniu lub zagubieniu. Stanowi to w porównaniu do drewna istotną wadę. Jednakże możliwość uzyskania bardzo dużej wielokrotności stosowania (do 100 razy wg doświadczeń niemieckich), a w związku z tym znacznego obniżenia kosztów, wpływa decydująco na korzystną ocenę zastosowania stali w deskowaniach (uprawnienia budowlane). Najczęściej spotykaną przyczyną zużycia deskowań ze stali jest rdzewienie zewnętrznych, nie oczyszczanych elementów oraz niszczenie płyt przez wycinanie otworów, koniecznych w poszczególnych konstrukcjach żelbetowych. Jedynym brakiem z ekonomicznego punktu widzenia jest konieczność znacznych nakładów na wykonanie elementów, które amortyzują się dopiero po wielokrotnym użyciu, co następuje nieraz po paru latach (program egzamin ustny).
Elementy aluminiowe
Do deskowań stalowych należy używać blachy o grubości 2-2,5 mm (nie mniej niż 1 mm w określonych warunkach konstrukcji tarcz stalowych kratowych). Jako połączenia stałe w płytach deskowań stalowych powinny być stosowane wyłącznie złącza spawane (opinie o programie). W ostatnich latach za granicą podjęto próby stosowania do deskowań aluminium. Elementy aluminiowe wskutek małej odporności na agresywne działanie zaczynu cementowego muszą być powlekane wypalanym lakierem syntetycznym. Obecnie już stosowane są w skali przemysłowej aluminiowe deskowania słupów, zwłaszcza o przekroju kołowym (np. system NOE).
Znaczne koszty nabycia deskowań inwentarzowych i ich długa amortyzacja oraz stosunkowo duża pracochłonność montażu i demontażu deskowań drobnych elementów jak słupy, belki itp. spowodowała za granicą próby zastosowania na deskowania również nowych materiałów do jednorazowego użycia. Wynikiem tych prób jest zastosowanie w USA, do deskowania słupów okrągłych, fabrycznie przygotowanych rur z utwardzonej tektury (fibry). Znaczna wytrzymałość na rozciąganie utwardzonej tektury oraz jednakowe parcie masy betonowej na powierzchnię deskowań w przekroju poziomym pozwala deskować słupy okrągłe bez usztywnień do wysokości 6-F8 m. Po stwardnieniu betonu tekturę rozcina się i zdejmuje (segregator aktów prawnych).
W celu zmniejszenia przyczepności betonu do materiału deskowań powleka się stykające się z betonem powierzchnie środkami ochronnymi. Do najczęściej spotykanych środków ochronnych należą: zużyte oleje i smary, ropa naftowa (olej napędowy), emulsje wodne olejów naftowych, wosk, szare mydło, glina w postaci drobnej zawiesiny, mleko wapienno-gliniane oraz specjalne lakiery syntetyczne (promocja 3 w 1). Z wymienionych środków tylko lakiery syntetyczne dają trwałą warstwę ochronną. Przy stosowaniu pozostałych środków deskowania muszą być powlekane nimi każdorazowo przed użyciem.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32