Blog
Elementy stawiane
W artykule znajdziesz:
Elementy stawiane
Elementy stawiane mogą być samostateczne lub wymagające po postawieniu podparcia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Elementy samostateczne w czasie opuszczania przez żuraw naprowadza się we właściwe położenie. Po ustawieniu i zdjęciu z haka żurawia rektyfikuje się ich ustawienie przez podbijanie klinów, a czasem nasuwanie lub pochylanie dźwignikami. Elementy, które nie mogą same stać, jeszcze przed zdjęciem z haka żurawia, mocuje się rozporą lub zastrzałem. Mają one wbudowane śruby rzymskie o lewym i prawym gwincie, które pozwalają na regulację ustawienia elementu.
Masa elementu decyduje o wyborze metody montażu slupów. Inne elementy tak się projektuje, że zawsze jeden lub dwa współpracujące żurawie mogą element unieść, naprowadzić we właściwe położenie i postawić (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dla słupów istnieją trzy metody montażu:
- przez unoszenie,
- przez poślizg (nasuwanie),
- przez obrót (uprawnienia budowlane).
Montaż przez unoszenie, jako metoda najprostsza, jest stosowany najczęściej. Po założeniu odciągów lub ramki dla oparcia zastrzałów oraz zawiesia słup jest unoszony do położenia pionowego, przetransportowany nad miejsce ustawienia i opuszczany do gniazda bloku fundamentowego (szklanki) lub stawiany na innego rodzaju złącze.
Metoda poślizgu stosowana jest podczas montażu ciężkich słupów przeważnie za pomocą masztów.
Układa się je głowicą przy fundamencie tak, aby maszt lub żuraw ustawiony za fundamentem unosił górny koniec słupa pionowo, nie odchylając liny z hakami. Stopę słupa umieszcza się na wózku, który, w miarę jak głowica unoszona jest do góry, przesuwa się po szynach (lub utwardzonej nawierzchni) ku fundamentowi, ciągnięty przez wciągarkę. Gdy słup zajmie położenie pionowe, maszt lub żuraw unosi go, aby można było usunąć wózek i wówczas słup stawia się na fundamencie (program egzamin ustny).
Metoda obrotu montażu słupa polega na wstępnym ułożeniu dolnego końca słupa tak, aby po postawieniu znalazł się on we właściwym położeniu na stopie fundamentowej.
Jeżeli poziom stopy fundamentowej jest wyższy od poziomu, na którym znajduje się koniec słupa, wówczas trzeba go uprzednio unieść i położyć na klatce z krawędziaków. Po podniesieniu słupa reguluje się jego ustawienie za pomocą żurawia, tak samo jak przy metodzie stawiania przez poślizg (opinie o programie).
Wykonywanie złączy
Złącza mogą przenosić siły ściskające, rozciągające lub zginające. Przeniesienie sił ściskających wymaga bardzo starannego przygotowania stykających się powierzchni. Prawie z reguły styk ściskany wyrównuje się zaprawą cementową. Rozciąganie przenoszone jest przez zbrojenie, dlatego w złączu takim trzeba starannie pospawać wystające końce prętów zbrojenia. Złącze zginane jest częściowo ściskane, częściowo zaś rozciągane. W strefie ściskanej musimy całą uwagę zwrócić na staranne dopasowanie i wypełnienie zaprawą styku, zaś w strefie rozciąga.
Rozróżnia się złącza suche, zabetonowane i metalowe.
Złącza suche polegają na ustawieniu lub oparciu jednego elementu na drugim. Mogą one przenosić tylko siły ściskające (segregator aktów prawnych). Stykające się powierzchnie przeważnie wyrównuje się zaprawą, aby przylegały dokładnie jedna do drugiej. Czasem stosowane są przekładki wyrównujące styk, wykonywane z blachy ołowianej lub tworzyw sztucznych.
Złącza zabetonowywane wykonuje się w ten sposób, że najpierw łączy się wystające z obu elementów zbrojenie, a następnie złącze zabetonowuje.
W celu zapewnienia dobrego wypełnienia złącza betonem zaleca się stosować do tego celu mieszankę betonową na cemencie ekspansywnym. Szerokość zalewanej szczeliny złącza, w razie zagęszczenia betonu wibratorem, powinna wynosić 6-MO cm, jeśli złącze wypełnione .est zaprawą pod ciśnieniem, wówczas szerokość szczeliny może wynosić 1 cm (promocja 3 w 1). Klasa betonu złącza nie powinna być niższa od dąsy betonu łączonych prefabrykatów. Beton do zapełnienia złączy powinien być dobrze urabialny.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32