Blog

Uzbrojenie żelbetu zdjęcie nr 2
25.04.2022

Elementy tradycjonalizmu

W artykule znajdziesz:

Uzbrojenie żelbetu zdjęcie nr 3
Elementy tradycjonalizmu

W swoim czasie hasłem tym szermowała architektura faszyzmu. Reżim faszystowski, apelujący do szowinistycznych nastrojów drobnomieszczaństwa, posiłkujący się społeczną demagogią i nadający dużą wagę moralnemu przygotowaniu społeczeństwa do realizacji swych akcji politycznych i wojskowych, uciekał się do form architektonicznych o większych możliwościach tworzenia obrazów. Tak więc spory odłam architektów włoskich obrał drogę operowania nieoczekiwanymi, wyolbrzymionymi formami abstrakcyjnymi (program uprawnienia budowlane na komputer). Architekci faszystowskich Niemiec (podobnie jak i pewien odłam architektów włoskich) przeszli do umiarkowanego konstruktywizmu połączonego ze stylizowanym odtwarzaniem form archaicznych. Pojmowanie dziedzictwa przez architektów faszyzmu było przy tym bardzo swoiste. Nic widzieli oni w tradycjach narodowych bogactwa humanistycznych zasad i plastyki, czerpali z nich natomiast tradycyjne formy (dach bawarski, układ wieżowy średniowiecznych zamków lub skarpy gotyckich świątyń, a we Włoszech - rózgi liktorskie) i czyniąc z nich symbol architektoniczny szowinistycznej ideologii odtwarzali je w nowych budowlach w sposób zawsze uproszczony lub wyolbrzymiony (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wiąże się to ze swoistą emocjonalnością wywoływaną przez hipertrofię form kolosalnych, zgeometryzowanych porządków o abstrakcyjnej skali, ostrych zestawień wielkich masywów ścian ciążących nad długimi rytmami otworów, lub - przy przejściu do budownictwa w mniejszych miejscowościach. - przez sentymentalne atrybuty zaściankowej swojszczyzny. Elementy tradycjonalizmu w architekturze faszystowskiej odróżnia więc od istotnie postępowej ciągłości dziedzictwa ich retoryczność, sztuczność i swoista dekoracyjność, obca prawdzie życia. Odróżnia je kierunek doboru źródeł inspiracji zwracający się przede wszystkim do nurtów i form odsuniętych przez postęp i noszących piętno ujarzmienia człowieka i myśli ludzkiej. Odróżnia je wreszcie sam sposób przetworzenia dziedzictwa, doprowadzający do powstania antyhumanistycznych obrazów absolutnej siły, kształtowanych w nadludzkiej skali (uprawnienia budowlane).

Myśl urbanistyczna

W zupełnie odmiennym charakterze odradzają się tendencje umiarkowanego tradycjonalizmu dziś, znajdując wyraz w szeregu projektów i realizacji Francji, Szwajcarii, Holandii. Odzwierciedlają one reakcję wobec supremacji skrajnych kierunków abstrakcjonistycznych, tęsknotę do uzyskania zrozumiałych układów i kształtów, odpowiadających wyobrażeniom szerszych środowisk społeczeństwa o humanistycznym obliczu architektury współczesnej. Podobnie jak szereg nowych nurtów abstrakcjonistycznych i modernistycznych, nie objętych dotychczas w piśmiennictwie naszym żadną próbą systematyzacji i oceny - prądy te wymagają poważnych badań, bez których trudno dziś kusić się o sformułowanie ich genezy i znaczenia (program egzamin ustny).

Przechodząc do spraw problematyki dziedzictwa w urbanistyce stwierdzamy, że zagadnienia te przewijają się w wielu koncepcjach i doktrynach budowy i przebudowy miast, rozpowszechnionych wśród urbanistów Zachodu. Koncepcje te poszukują rozwiązania poważnych problemów społeczno-gospodarczych i technicznych miasta współczesnego. Ich punktem wyjścia jest na ogół stwierdzenie wadliwości stanu rzeczy, który cechuje nadmierne zagęszczenie zabudowy współczesnych wielkich miast wraz z jego skutkami społecznymi i zdrowotnymi, miast, w których rozwój motoryzacji wchodzi w kolizję z umożliwieniem jego najwłaściwszego wykorzystania (opinie o programie).

Szereg zdobyczy współczesnej myśli urbanistycznej na Zachodzie w rozwiązywaniu nowych problemów technicznych charakterystycznych dla naszych czasów stanowi obiektywny wyraz postępu w tej dziedzinie (segregator aktów prawnych). Nowoczesne rozwiązania komunikacyjne wraz z daleko posuniętą dyfcrcncjacją magistral w układzie miasta i wydzieleniem szybkich arterii tranzytowych, wraz z praktyką wielopoziomowych skrzyżowań, nowe zasady przestrzennego kształtowania zabudowy, zwłaszcza zaś zabudowy mieszkaniowej, podporządkowane najbardziej racjonalnym układom budynków i ich insolacji, otworzenie horyzontów urbanistyki na nowe typy satelitarnych układów osiedleńczych, prace nad systemem usług towarzyszących mieszkalnictwu - wszystkie te osiągnięcia stanowią poważny dorobek współczesnej urbanistyki światowej powstały m.in. na gruncie wysokiego poziomu rozwoju techniki komunalnej w miastach Zachodu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Uzbrojenie żelbetu zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Uzbrojenie żelbetu zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Uzbrojenie żelbetu zdjęcie nr 8 Uzbrojenie żelbetu zdjęcie nr 9 Uzbrojenie żelbetu zdjęcie nr 10
Uzbrojenie żelbetu zdjęcie nr 11
Uzbrojenie żelbetu zdjęcie nr 12 Uzbrojenie żelbetu zdjęcie nr 13 Uzbrojenie żelbetu zdjęcie nr 14
Uzbrojenie żelbetu zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Uzbrojenie żelbetu zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Uzbrojenie żelbetu zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami