Blog

02.04.2021

Mieszanki wilgotne

W artykule znajdziesz:

Mieszanki wilgotne

Mieszanki wilgotne

W większości pomieszczeń dla drobiu nie projektuje się korytarzy, lecz przez umiejętne rozmieszczenie urządzeń umożliwia się stworzenie odpowiednich ciągów komunikacyjnych. Hale produkcyjne są dzielone za pomocą stałych lub ruchomych przegród na przedziały różnej wielkości, w zależności od kierunku produkcji (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wyposażenie hal jest dostosowane do sposobu żywienia mieszankami wilgotnymi lub suchymi. Mieszanki wilgotne podaje się w karmidłach korytkowych różnych typów, mieszanki suche zaś w podobnych karmidłach lub za pomocą półautomatów albo automatów cylindrycznych. Poidła bywają rozmaite: cylindryczne, przepływowe, rynienkowe, uniwersalne, kloszowe. Są one przystosowane do napełniania ręcznego lub mechanicznego. W budynkach o małej obsadzie stosuje się jedno- lub wielopoziomowe grzędy, służące ptactwu do wypoczynku. Grzędy mają formę rusztów’ z drewnianych żerdzi lub listew, a niekiedy są wykonywane z siatki drucianej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Budynkom dla drobiu stawia się wysokie wymagania dotyczące warunków środowiskowych. Temperatura pomieszczeń powinna być utrzymywana w zakresie wartości od 18 do 20 C, z wyjątkiem pomieszczeń dla kurcząt, które po wykluciu wymagają temperatury 30 - 32 C. Temperaturę tę uzyskuje się stosując sztuczne kwoki, czyli promienniki podczerwieni. W temperaturze pozaoptymalnej dochodzi u ptaków do zwiększonego spalania substancji pokarmowych, co powoduje wzrost kosztów produkcji.

W pomieszczeniach niosek przewiduje się stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi 1:10, w pomieszczeniach brojlerów 1:20 do 1:30. W okna wstawia się siatki. Niekiedy wznosi się budynki bez okien, w których wychów odbywa się przy zastosowaniu wyłącznie oświetlenia sztucznego (uprawnienia budowlane). Przez odpowiednie regulowanie czasu oświetlenia można wydłużyć okres pobierania pokarmu przez ptaki w ciągu doby i w ten sposób przyspieszyć ich tucz.

W kurnikach przewiduje się wentylację grawitacyjną lub mechaniczną. Wysokość pomieszczeń w świetle w wypadku chowu na głębokiej ściółce powinna wynosić 2,7-3 m. w halach lęgowych 4,5 m (w aparatowni lęgowej) lub 4,2 m (w aparatowni klujnikowej). Zróżnicowanie wysokości jest podyktowane koniecznością zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza ponad zainstalowanymi urządzeniami lub odpowiedniej wentylacji przy odbywających się procesach technologicznych (program egzamin ustny).

Przegrody budowlane

Przegrody budowlane powinny charakteryzować się odpowiednią ciepłochronnością. Konstrukcja stropów musi umożliwiać podwieszanie karmideł, poideł i promienników podczerwieni. Podłogi powinny być ocieplone i mieć spadek 1-2% w kierunku kratek ściekowych. Powierzchnie ścian i podłóg muszą być łatwe do utrzymania w czystości, nienasiąkliwe i odporne na działanie środków dezynfekcyjnych. Pomieszczenia pomocnicze w budynkach dla bydła (opinie o programie).
Czynności związane z udojem i wstępną obróbką mleka pochłaniają 50-60% robocizny na obsługę krów. Dlatego też zmechanizowanie udoju jest ogromnie ważne.
W razie utrzymywania krów na uwięzi dojenie mechaniczne może odbywać się na stanowiskach. Jeżeli jest mało krów (nie więcej niż 5), to stosuje się dojarki bańkowe, a jeżeli pogłowie liczy ponad 30 krów, to są opłacalne dojarki rurociągowe.

W gospodarstwach utrzymujących krowy bez uwięzi lub dużą liczbę krów na uwięzi, umożliwiającej grupowe zwalnianie zwierząt, dojenie odbywa się w specjalnych pomieszczeniach, zwanych dojarniami. Dojarnie projektuje się jako odrębne budynki połączone z oborą łącznikiem lub jako pomieszczenia wydzielone w budynku inwentarskim. Liczba stanowisk dla krów w dojarniach wynosi 7-10% ogólnej liczby stanowisk w oborze (segregator aktów prawnych).

Program użytkowy dojami obejmuje: poczekalnie dla krów, pomieszczenia ze stanowiskami udojowymi, pomieszczenia aklimatyzacyjne, przechowalnie mleka, zmywalnie naczyń i aparatury udojowej, podręczny magazyn mieszanek paszowych, pomieszczenie socjalne i komorę agregatów. Program ten może być poszerzony o pomieszczenia weterynaryjno-zabiegowe lub nieco uproszczony w obiektach małych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami