Blog

Co należy rozumieć przez tymczasowy obiekt budowlany? zdjęcie nr 2
26.07.2018

Firma wykonawcza – rękojmia na roboty budowlane

W artykule znajdziesz:

Firma wykonawcza – rękojmia na roboty budowlane


Rękojmia jest bardzo ważnym elementem relacji pomiędzy inwestorem a firmą wykonawczą. Wykonawca musi zdawać sobie sprawę ze swoich zobowiązań za wszelkie wady fizyczne, natomiast inwestor powinien znać swoje prawa. Zgodnie z obowiązującym prawem uprawnienia zleceniodawcy z tytułu rękojmi za wady fizyczne obejmuję okres dwóch lat, natomiast w przypadku wad budynku jest to okres 5 lat. Jakie są w tym okresie obowiązki firmy wykonawczej? Wszelkie prawa oraz obowiązki w kwestii związanej z rękojmią za roboty budowlane określone są w Kodeksie cywilnym. Od grudnia 20147 roku wydłużone zostały terminy odpowiedzialności z tego tytułu. Nowelizacja znacząco poszerzyła również definicję wady fizycznej, stanowiącą podstawę roszczeń zleceniodawcy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami wykonawca, przez umowę o roboty budowlane, jest zobowiązany do wykonania obiektu zgodnie z projektem oraz zasadami wiedzy technicznej. Zleceniodawca jest natomiast zobowiązany do dokonania czynności związanych z przygotowaniem robót, czyli:
• przekazania placu budowy,
• dostarczenia projektu,
• odebrania obiektu,
• zapłaty określonego w umowie wynagrodzenia.
Nie ma przy tym znaczenia, czy budowa będzie realizowana przez jednego wykonawcę, czyli kilku podwykonawców. W przypadku, gdy prace są wykonywane na podstawie zatwierdzonego obiektu i pozwolenia na budowę, zawsze są to roboty budowlane.
Rękojmia znacznie ułatwia dochodzenie roszczeń w przypadku wad nieruchomości. Należy jednak pamiętać o systematycznym i terminowym zgłaszaniu wszelkich zauważonych wad. Co ważne, nawet po upływanie 5-letniego okresu rękojmi dotyczącej wad budynku, inwestor, który zawarł umowę na budowę obiektu na prywatny użytek, ma prawdo do dochodzenia roszczeń z tytułu nienależytego wykonania zobowiązania aż przez 10 lat. Po upływie czasu rękojmi inwestor nadal może odwołać się do ogólnych przepisów, które dotyczą odpowiedzialności kontraktowej. Zobowiązują one wykonawcę do naprawienia szkody, wynikającej z nienależytego wykonania obowiązków lub ich zaniechania.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Co należy rozumieć przez tymczasowy obiekt budowlany? zdjęcie nr 3
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Co należy rozumieć przez tymczasowy obiekt budowlany? zdjęcie nr 4
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Co należy rozumieć przez tymczasowy obiekt budowlany? zdjęcie nr 7 Co należy rozumieć przez tymczasowy obiekt budowlany? zdjęcie nr 8 Co należy rozumieć przez tymczasowy obiekt budowlany? zdjęcie nr 9
Co należy rozumieć przez tymczasowy obiekt budowlany? zdjęcie nr 10
Co należy rozumieć przez tymczasowy obiekt budowlany? zdjęcie nr 11 Co należy rozumieć przez tymczasowy obiekt budowlany? zdjęcie nr 12 Co należy rozumieć przez tymczasowy obiekt budowlany? zdjęcie nr 13
Co należy rozumieć przez tymczasowy obiekt budowlany? zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Co należy rozumieć przez tymczasowy obiekt budowlany? zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Co należy rozumieć przez tymczasowy obiekt budowlany? zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami