Blog

22.05.2020

Fizyczny współczynnik pochłaniania

W artykule znajdziesz:

Fizyczny współczynnik pochłaniania

Fizyczny współczynnik pochłaniania

Przy wykonywaniu zatem obliczeń chłonności akustycznej pomieszczenia, w których używa się współczynnika pogłosowego, można ten współczynnik przyjmować z wykresu przedstawionego w zależności od wartości współczynnika fizycznego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Własnościami dźwiękochłonnymi odznaczają się:
- materiały o porowatej strukturze lub chropowatej fakturze,
- ustroje rezonansowe (perforowane, płytowe i membranowe).

W budownictwie przemysłowym betonowym do grupy pierwszej możemy zaliczyć:
a) płyty ocieplające z betonów lekkich (pianobetonów, gazobetonów) naklejanych na nośną konstrukcję stropodachów lub płyty zewnętrznych ścian żelbetowych (nietynkowane),
b) fakturowane powierzchnie żelbetowych ścian prefabrykowanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
c) porowate tynki wyprawy.

Taj Materiały porowate. Współczynnik pochłaniania dźwięku dla materiału porowatego rośnie wraz z częstotliwością. Dla częstotliwości niskich na zwiększenie współczynnika pochłaniania ma wpływ grubość warstwy materiału porowatego, dla częstotliwości wysokich zwiększenie grubości warstwy nie ma wpływu (uprawnienia budowlane).
Wykorzystanie porowatej powierzchni betonu jako ustroju pochłaniając jest uwarunkowane wpływem środowiska przemysłowego jak: agresja chemiczna, wahanie wilgotności względnej i zapylenie. Ochrona powierzchni porowatej przed tymi wpływami nie powinna jednak decydować o fakturze f wierzchni, która po zamknięciu porów ewentualną warstwą ochronną powinna służyć jako ustrój rozpraszający.

Należy również pamiętać, że materiały porowate charakteryzują się dóbr mi własnościami pochłaniającymi na wysokich częstotliwościach powyż 300 Hz, na częstotliwościach zaś niskich należy przewidywać tłumienie dźwięków za pomocą perforowanych lub płytowych ustrojów rezonansowych (program egzamin ustny).

Wypełnienie rezonatora

Perforowane, płytowe i membranowe ustroje rezonansowe. Z uwagi r przewagę niskich i średnich częstotliwości w widmach hałasów przemysłowych, tłumienie dźwięków za pomocą materiałów porowatych je: często niewystarczające i zachodzi konieczność stosowania ustrojów dźwiękc chłonnych o innym mechanizmie pochłaniania. Ustroje te - choć nie wykonane z betonu - mają wpływ na przyjmowanie obciążeń konstrukcji betonowych i ukształtowanie ich w sposób umężliwiający podwieszenie ustrój dźwiękochłonnego (opinie o programie).

Ustroje dźwiękochłonne mogą być efektywnie stosowane w halach o objętości mniejszej od 3000 m* i wysokości nie większej niż 5 m. W halach większych lepsze efekty pochłaniania uzyskuje się przez stosowanie osłon, obudo wy, ekranów itp.
Wypełnienie rezonatora materiałem pochłaniającym powoduje rozszerzenie zakresu częstotliwości pochłaniania kosztem obniżenia ccmtx i selektywności dla częstotliwości rezonansowej.

Przybliżoną wartość współczynnika pochłaniania teoretycznie można określić korzystając z zależności wyprowadzonej przez Rżewkina (segregator aktów prawnych).
Dokładne wyznaczenie zakresu i wielkości współczynnika pochłaniania projektowanych ustrojów może być przeprowadzone jedynie w warunkach laboratoryjnych.

W budownictwie przemysłowym najczęściej stosowanymi materiałami, z których można wykonywać ustroje pochłaniające, są:
- płyta perforowana (blacha aluminiowa, blacha cynkowa, płyty laminowane, szkło, tworzywa sztuczne),
- wypełnienie (maty z waty szklanej, maty z wełny żużlowej b, pianizol, spienione tworzywa) (promocja 3 w 1).

Ciężar 1 m2 ustroju w zależności od wymiarów, materiału i rozwiązania konstrukcyjnego waha się w granicach 50H-250 kG i musi być uwzględniany w zestawieniu obciążeń dla stropów lub stropodachów.
Poszerzenie zakresu częstotliwości pochłaniania możemy uzyskać stosując na obwodzie przestrzeni pod płytą drgającą wypełnienie z materiału sprężystego (maty z waty szklanej itp.).
Wartość pochłaniania obliczamy w dB dla straty energii dźwiękowej zużytej na przemieszczenie swobodnie podpartej na obwodzie płyty.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami