Blog
Folie grube
W artykule znajdziesz:
Na temategzaminu
Do okładzin stosuje się folie z twardego i miękkiego PCW, poliizobutylenu i polietylenu. Folie poliizobutylenowe produkuje się o grubościach 1.5H-2 mm, polietylenowe o grubościach 0,03-i-0,2 mm, a z twardego PCW o grubości do 2 mm.
Folie o grubościach 0,5-1,0 mm stosuje się do wykładania kanałów w budownictwie wodnym. Do podłoża przykleja się je klejem o nazwie Butapren (program uprawnienia budowlane na komputer).
Folie grube stosuje się jako wykładziny chemoodporne zbiorników i innych budowli wodnych. Do najczęściej stosowanych materiałów okładzinowych z tworzyw sztucznych należą: laminaty melaminowe, płytki poliestrowe okładzinowe, tkaniny i papiery powlekane polichlorkiem winylu, twarde płyty pilśniowe laminowane oraz folie i płytki z polichlorku winylu (PCW).
Płyty laminowane Unilam stosuje się w kuchniach, pomieszczeniach sanitarnych, stołówkach itp. Są to płyty wykonane z kilku warstw papieru nasyconego żywicami syntetycznymi prasowane na gorąco. Płyty są odporne na tłuszcze, alkohol, benzynę, rozcieńczone kwasy i zasady oraz na temperaturę do 100°C (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do podłoża płyty mocuje się za pomocą wkrętów lub klejenia na podkładzie z pasków filcu. Do klejenia używa się kleju kontaktowego Butapren. Grubsze płyty mocuje się do podłoża za pomocą wkrętów w uprzednio osadzone w ścianach kołki (uprawnienia budowlane).
Okładziny z płyt poliestrowych stosuje się na podłożu z zaprawy cementowej, cementowo-wapiennej lub gipsowej, bez podkładu z filcu. Nie wolno ich stosować na tynku wapiennym. Płytki przykleja się do podłoża wodnym klejem „Winylep” lub „Polistylep”. Zastosowanie ich jest podobne jak płyt z laminatów. Wadą tych okładzin jest łatwopalność i wrażliwość na temperaturę (do 70°C).
Płyty pilśniowe laminowane lub lakierowane mocuje się do podłoża tak samo jak płyty Unilam (program egzamin ustny).
Okładziny te mają w większości charakter dekoracyjny i są elementem wyposażenia i architektury wnętrz. Wykonuje się je w pomieszczeniach po zakończeniu wszystkich robót wykończeniowych wraz z malarskimi. Jako materiały na okładziny stosuje się: deski strugane i profilowane, sklejkę, płyty „Okal”, forniry, płyty pilśniowe twarde porowate oraz płyty paździerzowe. Do mocowania okładzin stosuje się gwoździe i wkręty zabezpieczone przed korozją lub z metali kolorowych oraz kleje. W niektórych wypadkach może to być nawet zaprawa cementowo-wapienna (opinie o programie).
Najbardziej znane są i od dawna stosowane boazerie. Są to okładziny ścian o wysokości l,0-i-2,0 m wykonane z politurowanych desek lub z płyt w pomieszczeniach bogato wyposażonych: gabinetach, salach posiedzeń, audytoriach itp.
Boazerie
Boazerie przytwierdza się nie bezpośrednio do ścian, lecz do szkieletu z listew drewnianych przymocowanych do kołków osadzonych w ścianach. Do listew przymocowuje się wkrętami: deski ka- nelowane (specjalnie oprofilowane) łączone na wpust, płyty Okal, sklejkę, płyty paździeżowe, płyty pilśniowe twarde surowe lub laminowane. Sklejka lub płyty pilśniowe mogą stanowić płyciny obramowane listwami (segregator aktów prawnych).
Na stykach płyt przymocowuje się listwy zachowując przerwy między płytami o grubości 2-3 mm. Na górnej krawędzi boazerii przymocowuje się oprofilowane listwy tworzące gzyms, a przy podłodze listwy cokołowe.
Okładziny drewniane można stosować na całej wysokości ścian oraz na sufitach i tworzyć kasetony lub inne elementy dekoracyjne.
Płyty pilśniowe miękkie perforowane, piocięte na płytki o wymiarach 30×30 cm lub innych, z przyciętymi krawędziami stosuje się bardzo często jako dekoracyjne wykładziny ścian i stropów lub jako izolacja przeciwdźwiękowa pomieszczeń. Płytki te można malować farbami emulsyjnymi lub nawet klejowymi. Do nie tynkowanych ścian można je mocować za pomocą zaprawy cementowo-wapiennej lub na obrzutce.
Sklejka, płyty Okal oraz płyty pilśniowe twarde mogą być przyklejane bezpośrednio do podłoża z zaprawy cementowo-wapiennej lub gipsowej przy użyciu klejów syntetycznych.
Okładziny fornirem z drewna twardego na deskach z miękkiego drewna zapewniają większą odporność na ścieranie i rysowanie (promocja 3 w 1). Oklejanie fornirem stosuje się na meblach wbudowanych i boazeriach.
W większości wypadków fornir polituruje się.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32