Blog

26.03.2020

Folie polietylenowe

W artykule znajdziesz:

Folie polietylenowe

 

Folie polietylenowe

Folia ta jest produkowana z polietylenu wysokociśnieniowego metodą wytłaczania i rozdmuchiwania. Jest to materiał przezroczysty, używany głównie w budynkach ogrodniczych. Folia wytwarzana jest w postaci rękawów o różnej szerokości i grubości 0.10; 0.12 i 0.15 mm. Dopuszczalna temperatura stosowania 70 C. Folia polietylenowa może być stosowana jako izolacja wodochronna, podobnie jak folia PCW (program uprawnienia budowlane na komputer).
Arkusze łączy się najlepiej za pomocą zgrzewania elektrycznego.
Folie poliizobutylenowe. Folie tzw. oppanolowe są wytwarzane z poliizobutylenu. Folie produkowane w Polsce mają barwę czarną, grubość 1.5-12 mm. szerokość I m. Są one przeznaczone przede wszystkim do wykonywania izolacji chemoodpornych, a do wodochronnych tylko w wyjątkowych przypadkach. Dopuszczalna temperatura stosowania 50 C. Ciężar folii grubości 2 mm 2.5 kG/m2. Folię przykleja się klejem cyklokauczukowym
. Są produkowane z wąskich pasów płótna bawełnianego nasyconych masami impregnacyjnymi, złożonymi z asfaltów z wypełniaczami i substancjami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Oprócz narzędzi wymienionych w poprzednich punktach należy mieć na miejscu robót:
- miot do rozbijania brył lepiku.
- nóż do krajania papy lub folii.
- skrobak do czyszczenia podkładu z resztek zaprawy.
- szczotkę do zamiatania śmieci, kurzu itp. z podkładu.
- sprzęt wymagany w przepisach bhp i przeciwpożarowych (pasy ochronne, sznury, skrzynki z piaskiem, łopaty, gaśnice itp.).
Kocioł należy po zakończeniu robót oczyścić z pozostałości lepiku, a wiadra i czerpaki wyskrobać i wymyć niewielką ilością solwentnafty (na zimno). Szczotki po wyjęciu z gorącej masy lepiku należy wytrzeć papierem i zmyć solwentnaftą.

Izolacje z mas powłokowych

W budynkach mających fundamenty w suchym gruncie, gdzie zwierciadło wody gruntowej jest znacznie niżej od poziomu posadzki pomieszczeń użytkowych, izolacja pionowa ścian fundamentowych może być wykonana w postaci powłoki z preparatu bitumicznego na gorąco (uprawnienia budowlane).
Preparaty asfaltowe podgrzewa się do temperatury ok. I80 C, smołowe zaś do I40 C. Nie wolno mieszać preparatów asfaltowych ze smołowymi. Ścianę otynkowaną wysuszoną i zagruntowaną roztworem asfaltowym na zimno, powleka się stopioną masą za pomocą szczotek warstwą grubości ok. 2 mm. Smarowanie należy prowadzić od góry ku dołowi pasem przesuwając się stopniowo wzdłuż budynku.
Powłokę należy wykonać od poziomu ok. 0.4 m nad terenem do wierzchu lawy fundamentowej w gruncie (program egzamin ustny).
Powłoki z 2 lub 3 warstw roztworu lub emulsji mogą być traktowane jako samodzielne izolacje przeciwwilgociowe. Każdą warstwę następną należy układać po wyschnięciu poprzedniej (opinie o programie).
Jednokrotne powleczenie roztworem lub emulsją (gruntowanie) jest stosowane zarówno pod dalsze warstwy powłoki, jak i pod inne rodzaje izolacji papowych. Wysychanie każdej warstwy powłoki trwa kilka godzin.
Powłoka z emulsji asfaltowej może być nakładana nawet na wilgotny beton lub tynk. powloką zaś z roztworu powinna być nakładana w zasadzie tylko na suche podłoże. Natomiast nie tylko emulsją, ale i roztworem asfaltowym można gruntować beton lub zaprawę jeszcze wilgotne, ale wykonane przed 2-3 dniami (segregator aktów prawnych). Posmarowanie powierzchni roztworem zapobiega bowiem odparowywaniu wody, która jest potrzebna do związania cementu.
Powłoki z asfaltowych emulsji kationowych i anionowych modyfikowanych lateksami są wykonywane natryskowo za pomocą zestawu pistoletów. Odznaczają się: małą spływnością, dużą ciągliwością i znaczną wytrzymałością mechaniczną (Świadectwa 217/75. 226/75 i 257/76).
Aby zapobiec ewentualnym pęknięciom powłoki, stosuje się jej dodatkowe wzmacnianie wyrobami z włókien szklanych. Opisywane powłoki mogą być stosowane do wykonywania izolacji pionowych i poziomych, zabezpieczających obiekty przed wilgocią, wodą opadową, a nawet naporową (promocja 3 w 1). Zakres ich stosowania zależy od ich grubości, która wynosi 0.5- 2.0 mm w izolacjach przeciwwilgociowych, a 3-8 mm w izolacjach przeciwwodnych przy uwzględnieniu wzmocnienia powłoki włóknem szklanym.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami