Blog

30.05.2018

Samorządy zawodowe na uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Samorządy zawodowe na uprawnienia budowlane


Sposób uzyskania uprawnień budowlanych reguluje dokładnie ustawa oraz inne akty prawne, takie jak chociażby rozporządzenie ministra. Najwięcej do powiedzenia ma tutaj samorząd zawodowy, który czuwa nad tym, ażeby do osób wykonujących profesję, związaną z projektowaniem oraz wykonywaniem nieruchomości i innych obiektów architektonicznych, dołączały wyłącznie kompetentni ludzie.


Na podstawie uprawnień bez ograniczeń można zajmować się wszelakimi sprawami, jakie mają związek zarówno z tworzeniem jak również burzeniem obiektów. Istnieje kilka specjalności, a w ich ramach także specjalizacji. Można mieć ponadto częściowe prawo do realizacji różnych prac budowlanych, a w takim przypadku trzeba się trzymać ściśle tego, do czego uprawnia dokument, na podstawie jakiego wykonuje się swoje obowiązki zawodowe.


Ludzie z pasją budowlaną będą wykonywali poszczególne zadania z radością, gdyż w każdym przypadku dostaną szansę na to, żeby się sprawdzać. Zdecydowanie warto wybierać wyłącznie takich specjalistów.

 

Posiadanie uprawnień budowlanych daje możliwość projektowania oraz zarządzania pracami, mającymi na celu powstanie nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub innym, ale również pozwala na wyburzanie obiektów, które są już niepotrzebne. Specjalista, znający się na prawie budowlanym, legitymizujący się stosownymi uprawnieniami, może zajmować się tworzeniem rozmaitych instalacji, takich jak chociażby elektryczne i elektroenergetyczne.


Poza tym, dany fachowiec ma w gestii tworzenie podłączeń nieruchomości z mediami, takimi jak sieć cieplna, gazowa, kanalizacyjna i wodociągowa. Jeżeli posiada on stosowaną specjalność, może również zadbać o podłączenie instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych.


Pełnienie funkcji kierowniczej na budowie w sposób samodzielny z całą pewnością daje dużą satysfakcję osobie, jaka w młodości marzyła o pełnieniu takiej roli, jednak należy pamiętać, że dojście do tego etapu okupiła ogromną pracą i wyrzeczeniami, jakie się opłaciły. Warto poszukać osoby odpowiedzialnej za budowę, która ma powołanie do takiej pracy.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami