Blog

Gazy paleniskowe zdjęcie nr 2
06.08.2021

Formowanie płyt

W artykule znajdziesz:

Formowanie płyt

Gazy paleniskowe zdjęcie nr 3
Formowanie płyt

Formowanie płyt odbywa się w dostatecznie sztywnych formach stalowych.
Przygotowanie form polega na ich oczyszczeniu z przywartego pianobetonu i posmarowaniu wewnętrznej powierzchni warstewką zużytego oleju samochodowego, oleju maszynowego itp. Smarowanie najlepiej przeprowadzać pneumatyczną pompką, rozpylaczem, a czyszczenie form - metalowymi szczotkami (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zbrojenie płyt wykonuje się szkieletowe, wiązane lub spawane. Spawanie wykonuje się na spawarkach punktowych.

Niedozwolone jest układanie siatek o skrzywionych prętach i strzemionach. Stal powinna mieć czystą powierzchnię. Zgorzelinę, rdzę, tłuste plamy należy usunąć.
Ochronne warstwy pianobetonu, dolna, górna i boczna, powinny mieć grubość 20 mm, a od czoła - 5 mm.
Formy napełnia się masą pianobetonową z wysokości nie większej niż 80 cm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dojrzewanie płyt. Po zabetonowaniu partii płyt w ilości dostatecznej dla napełnienia autoklawu przetrzymuje się je co najmniej w ciągu 10 godzin, aby płyty uzyskały odpowiednią wytrzymałość niezbędną ze względu na transport i poddaje je naparzaniu pod ciśnieniem. W każdej wytwórni ustala się doświadczalnie najkrótszy okres przetrzymywania płyt przed naparzaniem, zależnie od ciężaru objętościowego pianobetonu, temperatury hali produkcyjnej, okresów wiązania i wstępnego twardnienia cementu oraz innych warunków. Dla zapewnienia normalnego twardnienia pianobetonu przed naparzaniem temperatura hali produkcyjnej nie powinna być niższa od +20°.

Płyty przewozi się do autoklawów na specjalnych wózkach. Sposób ułożenia płyt na wózku, mający na celu wykorzystanie kołowego przekroju autoklawu.
Autoklawy mogą być z jednym zamknięciem lub z dwoma zamknięciami dennymi na czołach. Na końcu autoklawu z jednym zamknięciem dennym umocowuje się zderzak, chroniący wózki od wstrząsu przy załadowaniu. W autoklawie z dwoma zamknięciami zamiast zderzaka oporowego używa się przenośnej płozy do hamowania wózków.
Pianobeton twardnieje w autoklawie przy ciśnieniu pary 8 at n któremu odpowiada temperatura pary ok. 175°C (uprawnienia budowlane).

Podnoszenie i obniżanie ciśnienia

Pełny cykl naparzania w autoklawie obejmuje trzy okresy: podniesienie ciśnienia pary do 8 at n, naparzenie i obniżenie ciśnienia pary do 0 at n. Czas trwania poszczególnych okresów w autoklawie ustala się przy rozruchu wytwórni albo przy wyraźnej zmianie warunków produkcji.
Orientacyjnie czas trwania każdego okresu można przyjąć:
- podniesienie ciśnienia do 8 at n - od 4 do 6 godzin, zależnie od początkowej temperatury w autoklawie i wytrzymałości pianobetonu przed naparzaniem,
- naparzanie pod ciśnieniem 8 at n - od 3 do 7 godz,
- obniżenie ciśnienia do 0 at n (tj. do temperatury 100 ) - 5 godz (program egzamin ustny).

Parę wprowadza się do autoklawu otwierając bardzo powoli odpowiedni zawór, aby nie wywołać uderzeń pary, w przeciwnym przypadku w płytach mogą powstać rysy, co obniża ich wytrzymałość. Jeżeli parę wpuszcza się z sąsiedniego autoklawu, należy to przeprowadzać powoli i równomiernie do zupełnego wyrównania ciśnienia w obydwu autoklawach.
Po podniesieniu temperatury w autoklawie do 90°C zawór do spuszczania kondensatu należy zamknąć. Wpuszczanie pary do autoklawu reguluje się według wskazań termometru i manometru na autoklawie.
Podnoszenie i obniżanie ciśnienia należy przeprowadzać według odpowiedniego wykresu (opinie o programie).
Dla kontroli pracy instaluje się samopiszące manometry. W celu automatyzacji cyklu naparzania można zainstalować regulator temperatury i ciśnienia pary w autoklawie.

Wyładunku płyt z autoklawu nie należy rozpoczynać wcześniej niż po upływie jednej godziny od chwili jego otwarcia (segregator aktów prawnych).
Wyładowane płyty w porze zimowej przetrzymuje się w ogrzewanym pomieszczeniu w ciągu 3-4 godzin. Latem wózki z płytami kieruje się bezpośrednio do oddziału rozformowania. Przed rozformowaniem należy płyty przetrzymywać w formach w ciągu co najmniej 1 godziny (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Gazy paleniskowe zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Gazy paleniskowe zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Gazy paleniskowe zdjęcie nr 8 Gazy paleniskowe zdjęcie nr 9 Gazy paleniskowe zdjęcie nr 10
Gazy paleniskowe zdjęcie nr 11
Gazy paleniskowe zdjęcie nr 12 Gazy paleniskowe zdjęcie nr 13 Gazy paleniskowe zdjęcie nr 14
Gazy paleniskowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Gazy paleniskowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Gazy paleniskowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami