Blog

Ekrany akustyczne zdjęcie nr 2
18.01.2019

Fundamenty – materiały i głębokość posadowienia?

W artykule znajdziesz:

Fundamenty – materiały i głębokość posadowienia?

Ławy fundamentowe żelbetowe są zwykle wykonywane z betonu C20/25. Równie istotne jak klasa betonu jest zbrojenie. Stal do wykonywania fundamentów, musi być dopuszczona do tworzenia elementów żelbetowych (program na komputer). Zbrojenie musi być też w odpowiedni sposób otulone betonem. Jest to kwestia bardzo ważna, ponieważ to właśnie otulenie stanowi najlepsze zabezpieczenia fundamentów przed wpływem wilgoci oraz korozją (program na telefon). Grubość otulenia nie może być mniejsza niż 50 mm. Szczegółowe informacje dotyczące głębokości posadowienia, klasy betonu, wymiarów ław, otuliny zbrojenia oraz rodzaju zbrojenia znajdują się w projekcie (program na egzamin ustny). Do wykonania fundamentów niezbędna jest duża ilość betonu, dlatego najczęściej trafia on na plac budowy bezpośrednio z wytwórni – samodzielne tworzenie mieszanki betonowej jest nieopłacalne i czasochłonne.

Głębiej niż płyty fundamentowe

Ekrany akustyczne zdjęcie nr 3

Elementem, który jest bardzo ważny przy projektowaniu oraz wykonawstwie, jest odpowiednia głębokość posadowienia (promocja 3 w 1). Minimalna głębokość jest uzależniona od strefy przemarzania. W Polsce istnieją obszary o różnej głębokości przemarzania, które określone są na podstawie badań temperatury, czasu, powietrza i struktury gruntu, a także od statystyk. W wyniku zamarzania grunt zmienia objętość i tworzą się wysadziny (segregator). W przypadku zbyt niskiego posadowienia fundamentów cały budynek jest narażony na negatywne działanie przemarzającego gruntu.
Należy pamiętać, że łatwy fundamentowe można osadzać głębiej niż płyty fundamentowe. Wynika to z faktu, że płyty są znacznie cięższe, a do tego ciężar budynku jest rozłożony na większej powierzchni w sposób równomierny. Posadowienie budynku zawsze musi być wyliczone na podstawie indywidualnych warunków, jakie występują na danym terenie – zarówno warunków gruntowych i wodnych, jak i strefy przemarzania (opinie). Pod uwagę należy wziąć również charakterystykę budynku – znaczenie ma przede wszystkim wielkość oraz przejmowane obciążenia. W przypadku, gdy w domu mają znaleźć się wolno stojące słupy, należy posadowić je na tzw. stopach fundamentowych.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ekrany akustyczne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ekrany akustyczne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ekrany akustyczne zdjęcie nr 8 Ekrany akustyczne zdjęcie nr 9 Ekrany akustyczne zdjęcie nr 10
Ekrany akustyczne zdjęcie nr 11
Ekrany akustyczne zdjęcie nr 12 Ekrany akustyczne zdjęcie nr 13 Ekrany akustyczne zdjęcie nr 14
Ekrany akustyczne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ekrany akustyczne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ekrany akustyczne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami