Blog
Głowice wlotowe i wylotowe
W artykule znajdziesz:
Głowice wlotowe i wylotowe
Głowice wlotowe i wylotowe jako ściany oporowe wykonane są z betonu wylewanego i posadowione na głębokość przemarzania (0,80-^1,20 m). Pomiędzy murami oporowymi jest ułożona płyta denna grubości 15 cm na podłożu z ubijanego piasku. Szczeliny pomiędzy prefabrykatami półłuków (długości 99 cm) są wypełnione kitem fugowym, a w przegubach w wezgłowiu i zworniku plastyczną masą bitumiczną (program uprawnienia budowlane na komputer).
W fundamentach w zależności od warunków gruntowych przewidziane są dylatacje co 3,00-5,00 m przy użyciu przekładki pilśniowej lub dwóch warstw papy. Podstawowe wymiary przepustu w metrach.
Przepusty płaskie betonowe składają się z dwóch przyczółków (ścianek betonowych), opartych na fundamentach betonowych, oraz z nośnej płyty żelbetowej wykonanej na mokro lub prefabrykowanej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy długości przepustu większej od 6 m wykonywa się go w segmentach o długości 4-6 m z zastosowaniem szczelin dylatacyjnych o szerokości 1 cm.
Występują one również jako przepusty dwuotoworowe o prześwitach 2X1,0X1,Om i 2X1,5X1,5 m.
Płyty wykonane są z betonu marki 200, a ścianki fundamentowe i 4 skrzydełka głowicy z betonu marki 140. Głowice zbrojone są stalą 18G2A o Qr = = 3600 kG/cm2. Zbrojenie konstrukcyjne stanowią pręty ze stali St3SX. Wymiary poszczególnych elementów przepustów płaskich o różnych prześwitach (uprawnienia budowlane).
Przepusty kolejowe ramowe prostokątne występują o światłach: 0,80X0,80 m, l,0Xl,0 m, 1,50X1,00 m, 2,00X1,50 m oraz 2,0X2,0 m (tabl. 2-6). Mają one zastosowanie na liniach jednotorowych i dwutorowych pierwszorzędnego znaczenia. Według opracowania typowego ramy przepustów zaprojektowane są z prefabrykatów o długości 1,0 m z zastosowaniem betonu o Rw = 250 kG/cm2 oraz stali żebrowanej 18G2 o podwyższonej wytrzymałości; w zbrojeniu montażowym i rozdzielczym przyjęto stal St3SX (program egzamin ustny).
Głowice przepustów wykonywane są z prefabrykatów typu ramy otwartej o pochyleniu ścian pionowych odpowiadającym pochyleniu skarp nasypu (1 : 1,5 i 1 : 1,75) z betonu = 200 kG/cm2 przy użyciu stali St3SX. Ława betonowa o wysokości 53^-66 cm wykonana z betonu marki 100 pod prefabrykowane segmenty środkowe jest zdylatowana co 3^4 m, a odcinek ławy fundamentowej z betonu o Rw = 140 kG/cm2 przewidziany jest o wysokości równej głębokości przemarzania dla danego rejonu kraju (0,80, 1,00 i 1,20 m) (opinie o programie).
Warstwa żwiru
Podstawowym urządzeniem do odprowadzania wód powierzchniowych z podtorza są rowy poboczne w przekopach, rowy górne ochronne przy nasypach, odwadniające przyległy, pochylony ku nasypowi teren, i rowy regulacyjne przy przepustach.
W zasadzie rowy założone w odpowiednich gruntach i z odpowiednimi pochyleniami nie wymagają wzmocnień (segregator aktów prawnych).
Jednak przy niekorzystnych warunkach terenowych i przy znacznych pochyleniach podłużnych dna rowu, a więc i dużych szybkościach wody konieczne staje się stosowanie wzmocnień dna w postaci stopni, koryt, kaskad i studni wykonywanych przeważnie z kamienia łamanego lub z betonu. Stopnie betonowe służą do zmniejszenia pochylenia podłużnego dna rowu i powinny stanowić przegrodę między odcinkami rowów o pochyleniu 3-4%. Stopień stanowi blok grubości 30 cm z posadowieniem w gruncie na 80 cm poniżej wierzchu stopnia.
Widok przedni odpowiada przekrojowi rowu z podniesieniem na 15 cm ponad poziom stopnia z obu stron bloku. Dno rowu w górnej i dolnej części jest zabezpieczone brukiem na warstwie żwiru.
Stopień betonowy w normalnym rowie bocznym wykonany jest z betonu marki 170 kG/cm2 o wysokości hk = 0,30 m (promocja 3 w 1). Oznaczając przez in spadek torowiska, przez ik spadek dna rowu bocznego po wykonaniu w nim stopni, minimalny odstęp Lk. Odstęp ten nie powinien być mniejszy od 10 m, wyjątkowo ok. 5 m.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32