Blog

Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 2
03.03.2021

Głowice wlotowe i wylotowe

W artykule znajdziesz:

Głowice wlotowe i wylotowe

Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 3
Głowice wlotowe i wylotowe

Głowice wlotowe i wylotowe jako ściany oporowe wykonane są z betonu wylewanego i posadowione na głębokość przemarzania (0,80-^1,20 m). Pomiędzy murami oporowymi jest ułożona płyta denna grubości 15 cm na podłożu z ubijanego piasku. Szczeliny pomiędzy prefabrykatami półłuków (długości 99 cm) są wypełnione kitem fugowym, a w przegubach w wezgłowiu i zworniku plastyczną masą bitumiczną (program uprawnienia budowlane na komputer).

W fundamentach w zależności od warunków gruntowych przewidziane są dylatacje co 3,00-5,00 m przy użyciu przekładki pilśniowej lub dwóch warstw papy. Podstawowe wymiary przepustu w metrach.
Przepusty płaskie betonowe składają się z dwóch przyczółków (ścianek betonowych), opartych na fundamentach betonowych, oraz z nośnej płyty żelbetowej wykonanej na mokro lub prefabrykowanej (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Przy długości przepustu większej od 6 m wykonywa się go w segmentach o długości 4-6 m z zastosowaniem szczelin dylatacyjnych o szerokości 1 cm.
Występują one również jako przepusty dwuotoworowe o prześwitach 2X1,0X1,Om i 2X1,5X1,5 m.

Płyty wykonane są z betonu marki 200, a ścianki fundamentowe i 4 skrzydełka głowicy z betonu marki 140. Głowice zbrojone są stalą 18G2A o Qr = = 3600 kG/cm2. Zbrojenie konstrukcyjne stanowią pręty ze stali St3SX. Wymiary poszczególnych elementów przepustów płaskich o różnych prześwitach (uprawnienia budowlane).
Przepusty kolejowe ramowe prostokątne występują o światłach: 0,80X0,80 m, l,0Xl,0 m, 1,50X1,00 m, 2,00X1,50 m oraz 2,0X2,0 m (tabl. 2-6). Mają one zastosowanie na liniach jednotorowych i dwutorowych pierwszorzędnego znaczenia. Według opracowania typowego ramy przepustów zaprojektowane są z prefabrykatów o długości 1,0 m z zastosowaniem betonu o Rw = 250 kG/cm2 oraz stali żebrowanej 18G2 o podwyższonej wytrzymałości; w zbrojeniu montażowym i rozdzielczym przyjęto stal St3SX (program egzamin ustny).

Głowice przepustów wykonywane są z prefabrykatów typu ramy otwartej o pochyleniu ścian pionowych odpowiadającym pochyleniu skarp nasypu (1 : 1,5 i 1 : 1,75) z betonu = 200 kG/cm2 przy użyciu stali St3SX. Ława betonowa o wysokości 53^-66 cm wykonana z betonu marki 100 pod prefabrykowane segmenty środkowe jest zdylatowana co 3^4 m, a odcinek ławy fundamentowej z betonu o Rw = 140 kG/cm2 przewidziany jest o wysokości równej głębokości przemarzania dla danego rejonu kraju (0,80, 1,00 i 1,20 m) (opinie o programie).

Warstwa żwiru

Podstawowym urządzeniem do odprowadzania wód powierzchniowych z podtorza są rowy poboczne w przekopach, rowy górne ochronne przy nasypach, odwadniające przyległy, pochylony ku nasypowi teren, i rowy regulacyjne przy przepustach.
W zasadzie rowy założone w odpowiednich gruntach i z odpowiednimi pochyleniami nie wymagają wzmocnień (segregator aktów prawnych).

Jednak przy niekorzystnych warunkach terenowych i przy znacznych pochyleniach podłużnych dna rowu, a więc i dużych szybkościach wody konieczne staje się stosowanie wzmocnień dna w postaci stopni, koryt, kaskad i studni wykonywanych przeważnie z kamienia łamanego lub z betonu. Stopnie betonowe służą do zmniejszenia pochylenia podłużnego dna rowu i powinny stanowić przegrodę między odcinkami rowów o pochyleniu 3-4%. Stopień stanowi blok grubości 30 cm z posadowieniem w gruncie na 80 cm poniżej wierzchu stopnia.

Widok przedni odpowiada przekrojowi rowu z podniesieniem na 15 cm ponad poziom stopnia z obu stron bloku. Dno rowu w górnej i dolnej części jest zabezpieczone brukiem na warstwie żwiru.
Stopień betonowy w normalnym rowie bocznym wykonany jest z betonu marki 170 kG/cm2 o wysokości hk = 0,30 m (promocja 3 w 1). Oznaczając przez in spadek torowiska, przez ik spadek dna rowu bocznego po wykonaniu w nim stopni, minimalny odstęp Lk. Odstęp ten nie powinien być mniejszy od 10 m, wyjątkowo ok. 5 m.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 8 Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 9 Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 10
Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 11
Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 12 Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 13 Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 14
Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ochrona odgromowa - normy na uprawnienia budowlane zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami